REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrowolna służba wojskowa. 4560 zł miesięcznie za cały okres szkolenia. [Poradnik i wzór wniosku o wstąpienie do wojska]

Dobrowolna służba wojskowa. 4560 zł miesięcznie za cały okres szkolenia. [Poradnik i wzór wniosku o wstąpienie do wojska]
Dobrowolna służba wojskowa. 4560 zł miesięcznie za cały okres szkolenia. [Poradnik i wzór wniosku o wstąpienie do wojska]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

21 maja rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; obejmuje ona 2 etapy: 28-dniowe szkolenie podstawowe i maksymalnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne; żołnierze w trakcie szkolenia otrzymają wynagrodzenie jak żołnierze zawodowi, będą mieć też prawo do urlopu.
rozwiń >

Jaka jest podstawa prawna dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Wprowadzona została na mocy ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia. W poniedziałek MON opublikował komunikat, który informuje o nowej ścieżce pełnienia służby wojskowej - obok służby zawodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Wzór wniosku o powołanie do służby wojskowej

Dobrowolna służba wojskowa: szkolenie podstawowe

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej.

Dobrowolna służba wojskowa: szkolenie specjalistyczne

Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania).

Dobrowolna służba wojskowa: wynagrodzenie za szkolenie i urlop

Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymają w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł brutto. Ponadto, będą uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym różni się rezerwa aktywna od pasywnej

Po służbie zasadniczej żołnierze będą mogli trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego - do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze.

Pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej

Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również otrzymywać pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się także do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Jak zostać żołnierzem dobrowolnej służby?

Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Po wysłaniu zgłoszenia i kontakcie ze strony rekruterów cała procedura rekrutacyjna ma trwać maksymalnie 2 dni.

Kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby musi dołączyć do wniosku kopię dowodu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, a także kopie innych dokumentów, takich jak certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów i uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu oraz uprawnienia do kierowania pojazdami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Roberto
  2022-05-30 07:08:33
  Pamiętajcie że te 4500zl to w MON jest brutto netto czyli jeśli kwota brutto to na rękę dostaje tyle samo czyli 4500. Podatki opłaca MON
  1
 • rezerwa 89
  2022-07-31 20:03:48
  To są znakomite warunki służysz 1 rok nie 2 lata jak w zasadniczej służbie wojskowej. Żołdu masz 4650 a nie ok 70 zł jak dawniej w każdej chwili możesz zrezygnować, przedtem mogłeś trafić do więzienia za odmowę, urlopu masz jak w cywilu a nie 7 -10 dni w roku plus kilka przepustek jak w latach 80tych. Ci co służyli w przymusowej zasadniczej służbie wojskowej zostali mocno wykorzystani.
  3
 • Arek
  2022-05-31 05:19:59
  Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe Ja jestem po wojsku mam 50 czy jest szansa aby został przyjęty Byłem w MSW ochrona Rządu I Placówek Dyplomatycznych
  5
 • irw
  2022-07-12 19:52:18
  Jestem rencistą. Mam 62 lata. Nie stać mnie na opłacenie szkolenia wojskowego. Oczywiście wiadomo, że typowym żołnierzem już nie będę. Ale......strzelać to bym mógł się jeszcze nauczyć, tak jak obycia z różnego rodzaju bronią, podstaw taktyki, a wszystko po to aby nie być kulą u nogi dla broniących mnie ludzi ( żołnierzy) a sam też chciałbym choć w minimalnym stopniu być samowystarczalnym. Mam sprawne ręce i dość wprawne oko więc.........przycisnąć spust tez potrafię. Jak widać na Ukrainie, nawet taki rencista jak ja , może napsuć najeźdźcy trochę krwi. Czy nie byłoby dobrze, zorganizować takie szkolenia dla "seniorów" ale nie za taką kasę!!!! ??
  0
 • bar
  2022-07-27 15:46:38
  czy po tych 28 dniach jest gwarancja dostania się na te kolejne 11 mc ? bo chyba okazuje się że jes to to jedna wielka niewiadoma. nigdzie nie można się tego dowiedzieć
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Co cię to obchodzi
  2022-05-29 15:35:37
  A co to jest te 4560 zł na takie czasy co człowieka na nic nie stać oszuści
  17
  pokażodpowiedzi (2)
 • Asia.
  2022-07-12 13:19:22
  to czy jest to kwota netto czy brutto to zależy też od wieku żołnierza ale najgorsze jest to że nie wiadomo jakie składniki są tego uposażenia czy tak jak żołnierza zawodowego (tj. tylko składka zdrowotna i ew. podatek) czy dodatkowo tak jak terytorialsi społeczne i zdrowotne... ???
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA