Dobrowolna służba wojskowa. 4560 zł miesięcznie za cały okres szkolenia. [Poradnik i wzór wniosku o wstąpienie do wojska]
REKLAMA
REKLAMA
- Jaka jest podstawa prawna dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?
- Wzór wniosku o powołanie do służby wojskowej
- Dobrowolna służba wojskowa: szkolenie podstawowe
- Dobrowolna służba wojskowa: szkolenie specjalistyczne
- Dobrowolna służba wojskowa: wynagrodzenie za szkolenie i urlop
- Czym różni się rezerwa aktywna od pasywnej
- Pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej
- Jak zostać żołnierzem dobrowolnej służby?
Jaka jest podstawa prawna dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?
Wprowadzona została na mocy ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia. W poniedziałek MON opublikował komunikat, który informuje o nowej ścieżce pełnienia służby wojskowej - obok służby zawodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej.
REKLAMA
Wzór wniosku o powołanie do służby wojskowej
Dobrowolna służba wojskowa: szkolenie podstawowe
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej.
Dobrowolna służba wojskowa: szkolenie specjalistyczne
Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania).
Dobrowolna służba wojskowa: wynagrodzenie za szkolenie i urlop
Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymają w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł brutto. Ponadto, będą uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.
Czym różni się rezerwa aktywna od pasywnej
Po służbie zasadniczej żołnierze będą mogli trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego - do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze.
Pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej
Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również otrzymywać pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się także do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.
Jak zostać żołnierzem dobrowolnej służby?
Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Po wysłaniu zgłoszenia i kontakcie ze strony rekruterów cała procedura rekrutacyjna ma trwać maksymalnie 2 dni.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby musi dołączyć do wniosku kopię dowodu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, a także kopie innych dokumentów, takich jak certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów i uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie do wykonywania zawodu oraz uprawnienia do kierowania pojazdami.
REKLAMA
REKLAMA