REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dodatek węglowy mogą otrzymać Ukraińcy?

Czy dodatek węglowy mogą otrzymać Ukraińcy?
Czy dodatek węglowy mogą otrzymać Ukraińcy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy dodatek węglowy może otrzymać uchodźca z Ukrainy, który wynajmuje mieszkanie ogrzewane węglem?

Tak, jest możliwe otrzymanie dodatku węglowego przez uchodźcę z Ukrainy, ale zależne to jest od jego statusu prawnego w Polsce.

REKLAMA

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Czy cudzoziemiec może otrzymać dodatek węglowy?

Cudzoziemiec może otrzymać dodatek węglowy. Dotyczy to każdego cudzoziemca, a nie tylko obywateli Ukrainy. Jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, dodatek węglowy przysługuje cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  1. na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d lub w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
  2. w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany;

Dodatek węglowy przysługuje także mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2021 r. poz. 1697), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obywatel Ukrainy, który spełnia jedno z ww. kryteriów może otrzymać dodatek węglowy.

Specustawa nie daje z automatu statusu uchodźcy

Podstawą pobytu większości uciekinierów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. (data wybuchu wojny na Ukrainie) jest ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ta ustawa nie daje z automatu statusu  uchodźcy w rozumieniu ww. ustawy o dodatku węglowym. Mówiła o tym już w połowie marca 2022 r. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Była pytana o to, czy osoby z Ukrainy, które z powodu wojny z Rosją przekraczały polską granicę, aby uzyskać pomoc materialną muszą mieć status uchodźcy z Ukrainy. Odpowiedziała: "Absolutnie nie. Status uchodźcy jest zupełnie odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców" – zaznaczyła Maląg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • gość
    2022-08-16 22:49:35
    Gorzej do cholery moze mieszkanie i samochod dajcie a oni bogaci wysmiewaja w sklepach ,ze lepiej maja niz u siebie mieli .Czekawe czy nam taki pomoc by dala Ukraina ? zdecydowanie Nie... znam od podctaw ten narod
    5
  • Jan...
    2022-08-16 21:17:37
    SKANDAL...JESZCZE DLA NICH BĘDZIE WYKORZYSTAMY...POLSKI PODATNIK...
    3
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ela
    2022-08-17 11:33:00
    Kto to wymyślił takie głupoty mieszkają dwie rodziny ale jest jeden piec i tylko powinna dostać ta osoba której jest dom a nie wszyscy ludzie opamietajcie Ukraińcy nie mają własnych domów tutaj to im się nie należy zwracać uwagę kto powinien dostać bo jest bałagan
    1
  • Gk
    2022-08-17 09:51:28
    PiS im jeszcze i prawa wyborcze da rzeby na nich tylko głosowali
    1
  • Zosia
    2022-08-17 11:37:42
    Wszystko dla Ukrainy a Polacy to murzyny do roboty bo oni to nie tylko spacery i głupoty im w głowie może nie wszyscy ludzie opamietajcie co wy robicie tym Polakom
    0
  • Laki
    2022-08-17 11:31:23
    To jest niemożliwe co się wyprawia w Polsce. Co jeszcze im dacie? Polacy obudźcie się
    1
  • Maria
    2022-10-03 14:31:06
    A ja mam takie pytanie. Wynajęłam mieszkanie Ukraince/czynsz tylko do Wspólnoty/z dwójką dzieci,która uciekła przed bombardowaniem domów i wszystkiego wokół w jej miejscowości . Mąż zmarł jej w 2016 roku, Ponieważ mieszkanie jest ogrzewane węglem/piec kaflowy/ chciała złożyć wniosek o dodatek węglowy,ale niestety dostała odpowiedz,że jej nie przysługuje ten dodatek, bo w ustawie, o tych Ukraińcach,którzy uciekli przed wojną nie ma mowy,jest tylko dla tych,którzy tu pracują i mają już od czasu z przed wojny.Więc jak to jest naprawdę? Siedem miesięcy przebywa w Polsce, do pracy nie może iść, bo dziecko choruje. Mnie nie stać,żeby jej kupić węgiel. Ma przez zimę zmarznąć,bo jej się nie należą pieniądze na węgiel.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

REKLAMA

Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

Kiedy matura 2024 – terminy

Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

REKLAMA

Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

REKLAMA