Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?
Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?
Media
Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?

Odpowiedź:

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Dodatek węglowy 3000 zł otrzymają jako osobne świadczenia obie rodziny. Bez znaczenia prawnego jest to, że dom (w tym piec) należy do teściów. Dodatek nie jest wypłacany według formuły „3000 zł na piec”, a według formuły "Każda rodzina korzystająca z węgla do ogrzewania otrzyma 3000 zł". Nawet, gdy domostwa kilku rodzin ogrzewa jeden piec.

Uzasadnienie

Dodatek węglowy przysługuje osobom tworzącym gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania węglowego (co potwierdza wpis w CEEB). Bez znaczenia prawnego jest:

 1. liczba pieców na węgiel oraz
 2. do kogo należy nieruchomość.

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym

W ustawie o dodatku węglowym gospodarstwo domowe definiowane jest jako:

 1. osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dwa dodatki węglowe zostałyby więc wypłacone, gdyby w sytuacji opisanej przez Internautkę, na piętrze domu mieszkał jako osoba samotna np. teść. O ile będzie tworzył jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?

Dodatek węglowy - kilka rodzin i jeden piec na węgiel

W domu zamieszkałym przez dwie rodziny zużycie węgla w celach grzewczych jest często większe niż w domu zamieszkałym przez jedną rodzinę. Rodziny w takiej sytuacji mogą niekiedy ograniczyć zimą ogrzewanie do części domu.

Przykład

Trzyosobowa rodzina mieszka w piętrowym domu. Na parterze mają do dyspozycji 75 m2. Mąż z żoną uznali, że ta powierzchnia im wystarczy zimą. Z uwagi na wysokie ceny węgla podjęli decyzję o wyłączeniu piętra domu z ogrzewania w czasie zimy 2022 r./ 2023 r.

Ustawodawca założył, że jeżeli z ciepła do ogrzania domu z jednym piecem węglowym korzysta kilka rodzin, to wydatki na węgiel będą wyższe niż w przypadku takiego samego domu, ale zamieszkałego przez jedną rodzinę. Dlatego nie wprowadził zasady „3000 zł na piec”. I uznał, że w przypadku kilka wniosków o dodatek węglowy z jednego adresu, 3000 zł otrzyma kilka rodzin.

Z jednego adresu może być kilka wniosków o dodatek

Kilku wniosków o dodatek węglowy nie może jednak złożyć jedna rodzina. Taka sytuacja jest najczęściej skutkiem nieporozumienia (mąż nie wiedział, że żona też złożyła wniosek) albo konfliktu w rodzinie (małżeństwo się rozwodzi i skonfliktowani małżonkowie złożyli osobne wnioski o 3000 zł). 

Zastosowanie ma wtedy art. 2 ust. 4 ustawy o dodatku węglowym. Przepis stanowi, że w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Przykład

Mąż i żona mieszkają na parterze domu, a teściowie na piętrze. Do urzędu gminy złożono spod tego adresu trzy wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Mąż złożył wniosek, ale nie poinformował o tym małżonki. Ta złożyła dwa dni później wniosek. Wniosek złożył też w imieniu swojej rodziny teść. Gmina wypłaci po 3000 zł dodatku osłonowego na podstawie wniosku męża i teścia. Wniosek żony nie będzie podstawą do wypłaty kolejnego dodatku węglowego.

Jaka kara grozi za kłamstwo / nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy?

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692).

Jakie są konsekwencje naruszenia tego przepisu?

Art. 233 § 6 kodeksu karnego (k.k.) reguluje zasady kary za przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia. Z przepisu wynika, że za podanie nieprawdy we wniosku o przyznanie dodatku węglowego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedzialność karna grozi w przypadku złożenia kilku osobnych wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu z informacją, że tworzą one odrębne rodziny. A w rzeczywistości to jest jedna rodzina.

Konieczność wskazania jakichś dowodów na to, że osoby mieszkające pod jednym adresem tworzą kilka rodzin, może się pojawić w przypadku sprawdzenia przez gminę stanu faktycznego i prawnego przedstawionego we wniosku. Gmina ma na to kilka lat. W momencie składania wniosku nie trzeba tego dowodzić.

Jak wykazać, że kilka rodzin mieszka pod jednym adresem?

To bardzo indywidualna sprawa. Dowodem może być to, że pomimo wspólnego mieszkania w jednym domu / mieszkaniu:

1) syn buduje (mieszkając czasowo z rodzicami) własny dom,

2) córka kupiła od dewelopera mieszkanie, które powstanie dopiero w 2023 r. i czeka u rodziców na jego ukończenie,

3) brat kupił samochód bez udziału środków finansowych siostry i nie jest ona współwłaścicielem samochodu,

4) domownicy pokrywają osobno bieżące wydatki (żywność, ubrania, opłaty, komunikacja),

5) syn / córka jest w trakcie rozwodu i wyprowadził/a się z mieszkania współmałżonka wracając czasowo do domu rodzinnego,

6) małżeństwo jest w separacji (pomimo wspólnego mieszkania jest to ważny dowód osobnych gospodarstw domowych),

7) syn stracił pracę i wrócił do rodzinnego domu.

Przepisy o dodatku węglowym zawierają wiele podobnych rozwiązań, co przepisy o dodatku osłonowym:

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(116)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Maria
  2022-08-16 17:56:27
  Pytanie nt. Kilka rodzin jeden piec - piec / sposób ogrzewania został zgłoszony do ewidencji przez właściciela domu. W tym domu mieszkają dwie rodziny , dwa osobne gospodarstwa domowe. Z powyższego tekstu wynika , że każde z tych gospodarstw ma prawo do dodatku. Ale - czy druga rodzina / gospodarstwo domowe też zgłasza do ewidencji sposób ogrzewania ? Ten sam piec ? Czy tylko wypełnia wniosek o dodatek ? Do tego oświadczenie ? Proszę o odpowiedź 🙂
  35
  pokażodpowiedzi (1)
 • Joanna
  2022-08-18 11:50:48
  A mnie dziś w Ośrodku Pomocy Społecznej powiedziano, że na jeden zgłoszony piec jest jeden dodatek węglowy, mimo iż w domu zamieszkują dwie rodziny..... więc jak to faktycznie jest?
  25
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tomasz N
  2022-08-17 21:40:27
  Mam 2 domy. W jednym jestem zameldowany, a ogrzewany jest pompą ciepła . Natomiast drugi jest w innej gminie opalany węglem. Czy dostanę dotację na ten drugi jak na CEEB jest inny adres zamieszkania.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Infor.pl
  2022-08-17 13:54:17
  Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin? Infor.pl przygotował odpowiedź na to pytanie w artykule: https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/bezpieczenstwo/5560563,licznik-na-prad-a-dodatek-weglowy-dla-dwoch-rodzin.html?force=1
  0
 • Mateusz
  2022-08-16 12:10:08
  W artykule jest napisane: "Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów". Czy jeśli jest jeden licznik na prąd i wodę na teścia, a młodzi z piętra płacą teściom gotówką za swoje zużycie to też uznaje się to za osobną rodzinę?
  12
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kamila
  2022-08-17 14:34:52
  Ja mam nietypową sytuację. Mieszkamy z mężem w bloku, mamy dom na wsi w którym przebywamy w weekendy, dom jest zgłoszony do ewidencji budynków i złożyliśmy deklarację czym opalamy. Moje pytanie - czy możemy złożyć o dodatek na węgiel jeżeli tam na stałe nie jesteśmy? Czy konieczne jest aby któreś z nas tam mieszkało?
  20
  pokażodpowiedzi (2)
 • Basia
  2022-08-18 20:37:08
  Mam pytanie, zle wypełniłam wniosek podając wszystkich razem a jesteśmy jako 3 gospodarstwa każdy osobno. Jak mam anulowac wniosek lub zrobić korektę proszę o pilna odpowiedź
  25
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ciekawski:-;;
  2022-08-18 16:24:12
  A jak podejść do sytuacji: jeden dom bez piętra. Mieszka w nim 6 osób. Rodzice babcia i troje dorosłych dzieci pracujących bez rodzin. Czy ta rodzina może złożyć kilka wniosków o dodatek węglowy wg nich 5?? Bo według mnie to dwa wnioski
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • Agata
  2022-08-18 08:48:50
  Dzień dobry. Właścicielem budynku jest mama. Zgłosiła dwa piece, ponieważ pod jednym adresem mieszkają dwie rodziny, ja oraz rodzina mojej siostry, tworząc dwa gospodarstwa domowe, czy należy nam się dodatek węglowy dla każdej z Nas. Mamy dwa wejścia osobne do budynku, nie są wydzielone w budynku lokale mieszkalne a lub b . Dziękuję.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ciekawski
  2022-08-17 21:34:46
  Jesli kupiłem wegiel w PGG po cenie niższej niż 996 zł to też mogę starać się dodatek weglowy,??
  12
  pokażodpowiedzi (5)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
DGP: Gmina tanio sprzeda dwie tony węgla. Ale tylko osobie, która dostała dodatek węglowy
Wyłączenie stosowania trybu zamówień publicznych, zebranie przez gminy zapotrzebowania na węgiel, możliwość jego kupna przez osoby, którym przyznano dodatek węglowy, w ilości maksymalnie do 2 ton - tak rząd chce uregulować system sprzedaży i dystrybucji węgla z udziałem samorządów.
Sasin: cena prądu powyżej 2000 kWh będzie ustawowo ograniczona w 2023 r.
Rząd wkrótce przedstawi propozycję ograniczenia ceny energii elektrycznej dla szeregu podmiotów, w tym samorządów, uczelni oraz małych i średnich firm, a także dla gospodarstw domowych powyżej limitów z ustawy o zamrożeniu cen - poinformował w Sejmie wicepremier Jacek Sasin.
COVID-19 u kobiet i mężczyzn - różnice
Hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg COVID-19. Mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
MON: Onet, Wp, Interia przekażą policji dane o korzystaniu z emaili przez internautów? Czy dotyczy to poczty od Google?
Nowa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. MON proponuje, by dostawcy poczty elektronicznej tworzyli rejestry logowań i na życzenie udostępniali je służbom.
Senat: Zamrożenie cen prądu i dodatek elektryczny
Senacka komisja gospodarki wprowadziła szereg poprawek do ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. Zgodnie z poprawkami m.in. ochroną objęci będą odbiorcy, którzy trafią do sprzedawcy rezerwowego po wypowiedzeniu umowy.
Bon edukacyjny: 500 zł dla ucznia na potrzeby edukacyjne
Niestety na razie tylko w Wadowicach.
DGP: Osoby bezrobotne będą miały ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. Muszą tylko złożyć wniosek do ZUS
Od 2023 r. 2,8 mln osób bez pracy zyska prawo do ubezpieczenia zdrowotnego na wniosek złożony w ZUS.
Nowy wzór wniosku o świadczenie ratownicze dla strażaków OSP [projekt rozporządzenia]
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych. Zmiany dotyczą usunięcia z wzoru wniosku zgody na przetwarzanie danych oraz rubryk z adresem e-mail i numerem telefonu.
Średnie wynagrodzenie nauczycieli: dyplomowanych 7326,05 zł brutto, mianowanych 5733,43 zł, początkujących 4777,86 zł [projekt budżetu 2023 r., podwyżki o 7,8%]
Resort edukacji nie wywalczył 9-proc. podwyżek, które obiecał związkowcom. W projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. nauczyciele mają zapewniony wzrost płac na poziomie 7,8 proc.
Szef MON: 450 zł dodatku służbowego dla żołnierzy
Podjąłem decyzję, aby żołnierze w określonych jednostkach wojsk lądowych dostawali dodatek służbowy 450 zł miesięcznie; rozporządzenie w tej sprawie skierowano już do uzgodnień - poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Spray lub żel do nosa zamiast igły i strzykawki lub tabletki. Nowe metody szczepień i podawania leków
Naukowcy mają dobre wieści dla tych, którzy boją się igieł i nie lubią tabletek. Nowe szczepionki i leki mogą być wkrótce podawane w postaci sprayu czy żelu do nosa. Jednak komfort to nie wszystko - takie preparaty mogą też przynosić lepsze efekty.
Gminy wzywają do poprawy złożonych przez ePUAP wniosków o dodatek węglowy. Nie popełnij tego błędu przy innych dodatkach
Błąd polega na niepodpisaniu wniosku o dodatek węglowy profilem zaufanym. Profilem opatrzono tylko pismo do gminy. Ale załącznik do pisma z wnioskiem o dodatek węglowy nie miał podpisu elektronicznego.
Czy Polacy chcą przywrócenia poboru do wojska [Sondaż]
Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru. W ciągu kilku miesięcy spadła liczba tych, którzy popierają przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce.
Windfall tax to danina a nie podatek? Zapłacą wszystkie duże spółki podnoszące marżę o 200% pod pretekstem inflacji?
MAP broni pomysłu nowego podatku. To ma być podatek nie od zysków a od marż. Nowy podatek ma dać 5 mld zł na prąd dla samorządów, szpitali, żłobków, szkół.
DGP: Trzy nowe podatki od nieruchomości w 2023 r.?
Resort min. Jacka Sasina pracuje nad nowymi podatkami obciążającymi właścicieli wielu nieruchomości. Podatek mają zapłacić m.in. fundusze kupujące po kilkadziesiąt mieszkań w jednej transakcji.
PIS: Po dodatku węglowym kolejne dopłaty do węgla aż obniżymy jego cenę
Mogę potwierdzić, że będą kolejne dopłaty do węgla po to, żeby obniżyć jego cenę w taki sposób, żeby Polacy decydowali się go kupić - powiedział w sobotę europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński. Chcemy realnie pomóc Polakom przejść przez ten trudny okres zimowy - dodał
Min. Maląg zapowiedziała nowy nabór do programu Maluch Plus
Maluch Plus 2023. Prawdopodobnie za miesiąc, półtora, ogłosimy zasady nowego naboru, zupełnie innego, z większym budżetowaniem – mówiła Marlena Maląg, odnosząc się do programu Maluch Plus.
Kalendarz akademicki 2022/2023
Rok akademicki 2022/2023 rozpoczął się 1 października 2022 r. Zakończy się 30 się września 2023 r. Podzielony jest na dwa semestry.
Rok akademicki 2022/23: 1,2 mln studentów, 100 000 nauczycieli akademickich, 400 uczelni
Rok akademicki 2022/2023 - w Polsce jest blisko 100 tys. nauczycieli akademickich, ok. 28,5 tys. doktorantów i blisko 1,2 mln studentów. Wśród kadry akademickiej jest ok. 9,7 tys. profesorów, ponad 21 tys. doktorów habilitowanych i ok. 45,8 tys. doktorów.
Czy dodatek elektryczny do pomp ciepła, bojlerów, pieców jest zwolniony z podatku PIT?
Tak, dodatek elektryczny jest zwolniony z podatku PIT. Przy dodatku do prądu obowiązują te same zasady, co przy dodatku węglowym, dodatku do pelletu, gazu LPG, drewna, oleju. A wcześniej dodatku osłonowym.
Nieleczony ząb = paciorkowce = zawał(?)
Nieleczony ząb zwiększa prawdopodobieństwo zawału.
Jak uzyskać dodatek elektryczny 1000 zł albo 1500 zł do bojlera [od 1 grudnia 2022 r.]
Dodatek do prądu a bojler - w ewidencji CEEB zgłoszono przeszło 1 mln bojlerów elektrycznych. Osoby korzystające z tych urządzeń do ogrzewania mieszkań albo domów mają prawo do dodatku elektrycznego.
Tauron: Zniesienie obliga giełdowego może obniżyć hurtowe ceny energii
Planowane zniesienie obliga giełdowego docelowo powinno spowodować znaczący spadek cen energii na rynku hurtowym. Może jednak zwiększyć ryzyko kosztów zakupu energii elektrycznej - prezes Tauronu Paweł Szczeszek.
DGP: Czym różni się praca okazjonalna od pracy zdalnej
Pracodawcy chcą, aby praca okazjonalna miała wymiar 52 dni w roku. W praktyce pozwoli to na ograniczenie u danego pracodawcy pracy zdalnej. Pracownik na pracy okazjonalnej będzie jeden dzień w tygodniu pracował w domu (bez zwrotu kosztów takiej pracy). A w pozostałe 4 dni pojedzie do biura.
Jak otrzymać dodatek elektryczny 1000 zł albo 1500 zł? [dodatek do prądu]
Dodatek elektryczny wynosi 1000 zł. Jego podwyższona wysokość to 1500 zł. Wnioski składa się w gminie miejsca zamieszkania od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony najpóźniej do 31 marca 2023 r.