REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?
Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?

Odpowiedź:

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Dodatek węglowy 3000 zł otrzymają jako osobne świadczenia obie rodziny. Bez znaczenia prawnego jest to, że dom (w tym piec) należy do teściów. Dodatek nie jest wypłacany według formuły „3000 zł na piec”, a według formuły "Każda rodzina korzystająca z węgla do ogrzewania otrzyma 3000 zł". Nawet, gdy domostwa kilku rodzin ogrzewa jeden piec.

REKLAMA

Uzasadnienie

Dodatek węglowy przysługuje osobom tworzącym gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania węglowego (co potwierdza wpis w CEEB). Bez znaczenia prawnego jest:

 1. liczba pieców na węgiel oraz
 2. do kogo należy nieruchomość.

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym

W ustawie o dodatku węglowym gospodarstwo domowe definiowane jest jako:

 1. osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dwa dodatki węglowe zostałyby więc wypłacone, gdyby w sytuacji opisanej przez Internautkę, na piętrze domu mieszkał jako osoba samotna np. teść. O ile będzie tworzył jednoosobowe gospodarstwo domowe.

dodatek węglowy - 12 VIII

Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?

Media

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek węglowy - kilka rodzin i jeden piec na węgiel

W domu zamieszkałym przez dwie rodziny zużycie węgla w celach grzewczych jest często większe niż w domu zamieszkałym przez jedną rodzinę. Rodziny w takiej sytuacji mogą niekiedy ograniczyć zimą ogrzewanie do części domu.

Przykład

REKLAMA

Trzyosobowa rodzina mieszka w piętrowym domu. Na parterze mają do dyspozycji 75 m2. Mąż z żoną uznali, że ta powierzchnia im wystarczy zimą. Z uwagi na wysokie ceny węgla podjęli decyzję o wyłączeniu piętra domu z ogrzewania w czasie zimy 2022 r./ 2023 r.

Ustawodawca założył, że jeżeli z ciepła do ogrzania domu z jednym piecem węglowym korzysta kilka rodzin, to wydatki na węgiel będą wyższe niż w przypadku takiego samego domu, ale zamieszkałego przez jedną rodzinę. Dlatego nie wprowadził zasady „3000 zł na piec”. I uznał, że w przypadku kilka wniosków o dodatek węglowy z jednego adresu, 3000 zł otrzyma kilka rodzin.

Z jednego adresu może być kilka wniosków o dodatek

Kilku wniosków o dodatek węglowy nie może jednak złożyć jedna rodzina. Taka sytuacja jest najczęściej skutkiem nieporozumienia (mąż nie wiedział, że żona też złożyła wniosek) albo konfliktu w rodzinie (małżeństwo się rozwodzi i skonfliktowani małżonkowie złożyli osobne wnioski o 3000 zł). 

Zastosowanie ma wtedy art. 2 ust. 4 ustawy o dodatku węglowym. Przepis stanowi, że w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Przykład

Mąż i żona mieszkają na parterze domu, a teściowie na piętrze. Do urzędu gminy złożono spod tego adresu trzy wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Mąż złożył wniosek, ale nie poinformował o tym małżonki. Ta złożyła dwa dni później wniosek. Wniosek złożył też w imieniu swojej rodziny teść. Gmina wypłaci po 3000 zł dodatku osłonowego na podstawie wniosku męża i teścia. Wniosek żony nie będzie podstawą do wypłaty kolejnego dodatku węglowego.

Jaka kara grozi za kłamstwo / nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy?

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692).

Jakie są konsekwencje naruszenia tego przepisu?

REKLAMA

Art. 233 § 6 kodeksu karnego (k.k.) reguluje zasady kary za przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia. Z przepisu wynika, że za podanie nieprawdy we wniosku o przyznanie dodatku węglowego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedzialność karna grozi w przypadku złożenia kilku osobnych wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu z informacją, że tworzą one odrębne rodziny. A w rzeczywistości to jest jedna rodzina.

Konieczność wskazania jakichś dowodów na to, że osoby mieszkające pod jednym adresem tworzą kilka rodzin, może się pojawić w przypadku sprawdzenia przez gminę stanu faktycznego i prawnego przedstawionego we wniosku. Gmina ma na to kilka lat. W momencie składania wniosku nie trzeba tego dowodzić.

Jak wykazać, że kilka rodzin mieszka pod jednym adresem?

To bardzo indywidualna sprawa. Dowodem może być to, że pomimo wspólnego mieszkania w jednym domu / mieszkaniu:

1) syn buduje (mieszkając czasowo z rodzicami) własny dom,

2) córka kupiła od dewelopera mieszkanie, które powstanie dopiero w 2023 r. i czeka u rodziców na jego ukończenie,

3) brat kupił samochód bez udziału środków finansowych siostry i nie jest ona współwłaścicielem samochodu,

4) domownicy pokrywają osobno bieżące wydatki (żywność, ubrania, opłaty, komunikacja),

5) syn / córka jest w trakcie rozwodu i wyprowadził/a się z mieszkania współmałżonka wracając czasowo do domu rodzinnego,

6) małżeństwo jest w separacji (pomimo wspólnego mieszkania jest to ważny dowód osobnych gospodarstw domowych),

7) syn stracił pracę i wrócił do rodzinnego domu.

Przepisy o dodatku węglowym zawierają wiele podobnych rozwiązań, co przepisy o dodatku osłonowym:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(120)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Maria
  2022-08-16 17:56:27
  Pytanie nt. Kilka rodzin jeden piec - piec / sposób ogrzewania został zgłoszony do ewidencji przez właściciela domu. W tym domu mieszkają dwie rodziny , dwa osobne gospodarstwa domowe. Z powyższego tekstu wynika , że każde z tych gospodarstw ma prawo do dodatku. Ale - czy druga rodzina / gospodarstwo domowe też zgłasza do ewidencji sposób ogrzewania ? Ten sam piec ? Czy tylko wypełnia wniosek o dodatek ? Do tego oświadczenie ? Proszę o odpowiedź 🙂
  35
  pokażodpowiedzi (1)
 • Joanna
  2022-08-18 11:50:48
  A mnie dziś w Ośrodku Pomocy Społecznej powiedziano, że na jeden zgłoszony piec jest jeden dodatek węglowy, mimo iż w domu zamieszkują dwie rodziny..... więc jak to faktycznie jest?
  27
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tomasz N
  2022-08-17 21:40:27
  Mam 2 domy. W jednym jestem zameldowany, a ogrzewany jest pompą ciepła . Natomiast drugi jest w innej gminie opalany węglem. Czy dostanę dotację na ten drugi jak na CEEB jest inny adres zamieszkania.
  17
  pokażodpowiedzi (1)
 • Infor.pl
  2022-08-17 13:54:17
  Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin? Infor.pl przygotował odpowiedź na to pytanie w artykule: https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/bezpieczenstwo/5560563,licznik-na-prad-a-dodatek-weglowy-dla-dwoch-rodzin.html?force=1
  0
 • Mateusz
  2022-08-16 12:10:08
  W artykule jest napisane: "Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów". Czy jeśli jest jeden licznik na prąd i wodę na teścia, a młodzi z piętra płacą teściom gotówką za swoje zużycie to też uznaje się to za osobną rodzinę?
  13
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kamila
  2022-08-17 14:34:52
  Ja mam nietypową sytuację. Mieszkamy z mężem w bloku, mamy dom na wsi w którym przebywamy w weekendy, dom jest zgłoszony do ewidencji budynków i złożyliśmy deklarację czym opalamy. Moje pytanie - czy możemy złożyć o dodatek na węgiel jeżeli tam na stałe nie jesteśmy? Czy konieczne jest aby któreś z nas tam mieszkało?
  20
  pokażodpowiedzi (2)
 • Agata
  2022-08-18 08:48:50
  Dzień dobry. Właścicielem budynku jest mama. Zgłosiła dwa piece, ponieważ pod jednym adresem mieszkają dwie rodziny, ja oraz rodzina mojej siostry, tworząc dwa gospodarstwa domowe, czy należy nam się dodatek węglowy dla każdej z Nas. Mamy dwa wejścia osobne do budynku, nie są wydzielone w budynku lokale mieszkalne a lub b . Dziękuję.
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Basia
  2022-08-18 20:37:08
  Mam pytanie, zle wypełniłam wniosek podając wszystkich razem a jesteśmy jako 3 gospodarstwa każdy osobno. Jak mam anulowac wniosek lub zrobić korektę proszę o pilna odpowiedź
  25
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ciekawski:-;;
  2022-08-18 16:24:12
  A jak podejść do sytuacji: jeden dom bez piętra. Mieszka w nim 6 osób. Rodzice babcia i troje dorosłych dzieci pracujących bez rodzin. Czy ta rodzina może złożyć kilka wniosków o dodatek węglowy wg nich 5?? Bo według mnie to dwa wnioski
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ciekawski
  2022-08-17 21:34:46
  Jesli kupiłem wegiel w PGG po cenie niższej niż 996 zł to też mogę starać się dodatek weglowy,??
  12
  pokażodpowiedzi (5)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

REKLAMA

Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

REKLAMA

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA