REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?
Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?

Odpowiedź:

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Dodatek węglowy 3000 zł otrzymają jako osobne świadczenia obie rodziny. Bez znaczenia prawnego jest to, że dom (w tym piec) należy do teściów. Dodatek nie jest wypłacany według formuły „3000 zł na piec”, a według formuły "Każda rodzina korzystająca z węgla do ogrzewania otrzyma 3000 zł". Nawet, gdy domostwa kilku rodzin ogrzewa jeden piec.

REKLAMA

Uzasadnienie

Dodatek węglowy przysługuje osobom tworzącym gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania węglowego (co potwierdza wpis w CEEB). Bez znaczenia prawnego jest:

 1. liczba pieców na węgiel oraz
 2. do kogo należy nieruchomość.

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym

W ustawie o dodatku węglowym gospodarstwo domowe definiowane jest jako:

 1. osoba fizyczna samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
 2. osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dwa dodatki węglowe zostałyby więc wypłacone, gdyby w sytuacji opisanej przez Internautkę, na piętrze domu mieszkał jako osoba samotna np. teść. O ile będzie tworzył jednoosobowe gospodarstwo domowe.

dodatek węglowy - 12 VIII

Luka w przepisach. W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Chcą 6000 zł dodatku węglowego. Czy grozi im kara?

Media

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek węglowy - kilka rodzin i jeden piec na węgiel

W domu zamieszkałym przez dwie rodziny zużycie węgla w celach grzewczych jest często większe niż w domu zamieszkałym przez jedną rodzinę. Rodziny w takiej sytuacji mogą niekiedy ograniczyć zimą ogrzewanie do części domu.

Przykład

REKLAMA

Trzyosobowa rodzina mieszka w piętrowym domu. Na parterze mają do dyspozycji 75 m2. Mąż z żoną uznali, że ta powierzchnia im wystarczy zimą. Z uwagi na wysokie ceny węgla podjęli decyzję o wyłączeniu piętra domu z ogrzewania w czasie zimy 2022 r./ 2023 r.

Ustawodawca założył, że jeżeli z ciepła do ogrzania domu z jednym piecem węglowym korzysta kilka rodzin, to wydatki na węgiel będą wyższe niż w przypadku takiego samego domu, ale zamieszkałego przez jedną rodzinę. Dlatego nie wprowadził zasady „3000 zł na piec”. I uznał, że w przypadku kilka wniosków o dodatek węglowy z jednego adresu, 3000 zł otrzyma kilka rodzin.

Autopromocja

Z jednego adresu może być kilka wniosków o dodatek

Kilku wniosków o dodatek węglowy nie może jednak złożyć jedna rodzina. Taka sytuacja jest najczęściej skutkiem nieporozumienia (mąż nie wiedział, że żona też złożyła wniosek) albo konfliktu w rodzinie (małżeństwo się rozwodzi i skonfliktowani małżonkowie złożyli osobne wnioski o 3000 zł). 

Zastosowanie ma wtedy art. 2 ust. 4 ustawy o dodatku węglowym. Przepis stanowi, że w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Przykład

Mąż i żona mieszkają na parterze domu, a teściowie na piętrze. Do urzędu gminy złożono spod tego adresu trzy wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Mąż złożył wniosek, ale nie poinformował o tym małżonki. Ta złożyła dwa dni później wniosek. Wniosek złożył też w imieniu swojej rodziny teść. Gmina wypłaci po 3000 zł dodatku osłonowego na podstawie wniosku męża i teścia. Wniosek żony nie będzie podstawą do wypłaty kolejnego dodatku węglowego.

Jaka kara grozi za kłamstwo / nieprawdę we wniosku o dodatek węglowy?

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń – zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692).

Jakie są konsekwencje naruszenia tego przepisu?

REKLAMA

Art. 233 § 6 kodeksu karnego (k.k.) reguluje zasady kary za przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia. Z przepisu wynika, że za podanie nieprawdy we wniosku o przyznanie dodatku węglowego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Odpowiedzialność karna grozi w przypadku złożenia kilku osobnych wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu z informacją, że tworzą one odrębne rodziny. A w rzeczywistości to jest jedna rodzina.

Konieczność wskazania jakichś dowodów na to, że osoby mieszkające pod jednym adresem tworzą kilka rodzin, może się pojawić w przypadku sprawdzenia przez gminę stanu faktycznego i prawnego przedstawionego we wniosku. Gmina ma na to kilka lat. W momencie składania wniosku nie trzeba tego dowodzić.

Jak wykazać, że kilka rodzin mieszka pod jednym adresem?

To bardzo indywidualna sprawa. Dowodem może być to, że pomimo wspólnego mieszkania w jednym domu / mieszkaniu:

1) syn buduje (mieszkając czasowo z rodzicami) własny dom,

2) córka kupiła od dewelopera mieszkanie, które powstanie dopiero w 2023 r. i czeka u rodziców na jego ukończenie,

3) brat kupił samochód bez udziału środków finansowych siostry i nie jest ona współwłaścicielem samochodu,

4) domownicy pokrywają osobno bieżące wydatki (żywność, ubrania, opłaty, komunikacja),

5) syn / córka jest w trakcie rozwodu i wyprowadził/a się z mieszkania współmałżonka wracając czasowo do domu rodzinnego,

6) małżeństwo jest w separacji (pomimo wspólnego mieszkania jest to ważny dowód osobnych gospodarstw domowych),

7) syn stracił pracę i wrócił do rodzinnego domu.

Przepisy o dodatku węglowym zawierają wiele podobnych rozwiązań, co przepisy o dodatku osłonowym:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(120)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Maria
  2022-08-16 17:56:27
  Pytanie nt. Kilka rodzin jeden piec - piec / sposób ogrzewania został zgłoszony do ewidencji przez właściciela domu. W tym domu mieszkają dwie rodziny , dwa osobne gospodarstwa domowe. Z powyższego tekstu wynika , że każde z tych gospodarstw ma prawo do dodatku. Ale - czy druga rodzina / gospodarstwo domowe też zgłasza do ewidencji sposób ogrzewania ? Ten sam piec ? Czy tylko wypełnia wniosek o dodatek ? Do tego oświadczenie ? Proszę o odpowiedź 🙂
  35
  pokażodpowiedzi (1)
 • Joanna
  2022-08-18 11:50:48
  A mnie dziś w Ośrodku Pomocy Społecznej powiedziano, że na jeden zgłoszony piec jest jeden dodatek węglowy, mimo iż w domu zamieszkują dwie rodziny..... więc jak to faktycznie jest?
  27
  pokażodpowiedzi (3)
 • Tomasz N
  2022-08-17 21:40:27
  Mam 2 domy. W jednym jestem zameldowany, a ogrzewany jest pompą ciepła . Natomiast drugi jest w innej gminie opalany węglem. Czy dostanę dotację na ten drugi jak na CEEB jest inny adres zamieszkania.
  17
  pokażodpowiedzi (1)
 • Infor.pl
  2022-08-17 13:54:17
  Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin? Infor.pl przygotował odpowiedź na to pytanie w artykule: https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/bezpieczenstwo/5560563,licznik-na-prad-a-dodatek-weglowy-dla-dwoch-rodzin.html?force=1
  0
 • Mateusz
  2022-08-16 12:10:08
  W artykule jest napisane: "Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów". Czy jeśli jest jeden licznik na prąd i wodę na teścia, a młodzi z piętra płacą teściom gotówką za swoje zużycie to też uznaje się to za osobną rodzinę?
  13
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kamila
  2022-08-17 14:34:52
  Ja mam nietypową sytuację. Mieszkamy z mężem w bloku, mamy dom na wsi w którym przebywamy w weekendy, dom jest zgłoszony do ewidencji budynków i złożyliśmy deklarację czym opalamy. Moje pytanie - czy możemy złożyć o dodatek na węgiel jeżeli tam na stałe nie jesteśmy? Czy konieczne jest aby któreś z nas tam mieszkało?
  20
  pokażodpowiedzi (2)
 • Agata
  2022-08-18 08:48:50
  Dzień dobry. Właścicielem budynku jest mama. Zgłosiła dwa piece, ponieważ pod jednym adresem mieszkają dwie rodziny, ja oraz rodzina mojej siostry, tworząc dwa gospodarstwa domowe, czy należy nam się dodatek węglowy dla każdej z Nas. Mamy dwa wejścia osobne do budynku, nie są wydzielone w budynku lokale mieszkalne a lub b . Dziękuję.
  8
  pokażodpowiedzi (1)
 • Basia
  2022-08-18 20:37:08
  Mam pytanie, zle wypełniłam wniosek podając wszystkich razem a jesteśmy jako 3 gospodarstwa każdy osobno. Jak mam anulowac wniosek lub zrobić korektę proszę o pilna odpowiedź
  25
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ciekawski:-;;
  2022-08-18 16:24:12
  A jak podejść do sytuacji: jeden dom bez piętra. Mieszka w nim 6 osób. Rodzice babcia i troje dorosłych dzieci pracujących bez rodzin. Czy ta rodzina może złożyć kilka wniosków o dodatek węglowy wg nich 5?? Bo według mnie to dwa wnioski
  28
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ciekawski
  2022-08-17 21:34:46
  Jesli kupiłem wegiel w PGG po cenie niższej niż 996 zł to też mogę starać się dodatek weglowy,??
  12
  pokażodpowiedzi (5)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

REKLAMA

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

REKLAMA

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

REKLAMA