REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Sejm zmienił ustawę o dodatku węglowym [omówienie nowelizacji]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak Sejm zmienił ustawę o dodatku węglowym [omówienie nowelizacji]
Jak Sejm zmienił ustawę o dodatku węglowym [omówienie nowelizacji]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja przepisów o dodatku węglowym odbyła się poprzez dodanie zmienionych przepisów do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ta ostatnia ustawa wprowadziła dodatki do pelletu, gazu LPG, drewna, oleju opałowego.

Wpis do CEEB do 11 sierpnia 2022 r.

REKLAMA

Zainteresowani dodatkiem węglowym nie tylko mnożyli liczbę gospodarstw domowych pod jednym adresem. Drugim obejściem prawa było korygowanie wpisów w CEEB. Celem było wykazanie, że w danym domu głównym źródłem ciepła jest piec węglowy. Po nowelizacji wpisy korygujące mają znaczenie prawne tylko do daty 11 sierpnia 2022 r. Po tej dacie gmina rozpatrując wniosek o dodatek węglowy, uzna wpis do CEEB tylko dla nowych domów.   

Przykład 1. Od 10 sierpnia 2022 r. rodzina mieszka w swoim nowym dom. Wniosek o wpis pieca węglowego do CEEB nosi datę 19 sierpnia 2022 r. (termin na złożenie deklaracji, to 14 dni od rozpoczęcia korzystania z pieca). Rodzina zamieszkująca dom, ma prawo do dodatku węglowego, gdyż jej zgłoszenie pieca związane jest z pierwszym jego uruchomieniem. Zgłoszenie nie jest korektą deklaracji CEEB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład 2. 10-letni dom może być ogrzewany gazem i węglem. Główne źródło ogrzewania, to gaz (według wpisu w CEEB). 15 sierpnia 2022 r. została zmieniona deklaracja CEEB. Na tej podstawie w CEEB jest adnotacja, że głównym źródłem ciepła jest piec węglowy. Korekta miała miejsce po 11 sierpnia 2022 r. Dlatego rodzina nie ma prawa do dodatku węglowego. Gmina na potrzeby rozpatrywania wniosku o dodatek węglowy przyjmie, że dom ogrzewany jest gazem.

Obowiązuje tu następujący przepis:

„Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.”

Koniec z zasadą „Każde gospodarstwo domowe otrzyma dodatek węglowy”

Przepisy stanowią:

W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.”

Dodatek węglowy wyklucza dodatek do pelletu, gazu LPG, drewna, oleju opałowego

Przepisy stanowią:

„Dodatek węglowy nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 2 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. …).”

Termin wypłaty dodatku węglowego

Po zmianach dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę, przy czym wnioski złożone po dniu 30 października 2022 r. wypłaca się do dnia 30 grudnia 2022 r.

Weryfikacja wniosku o dodatek węglowy

Dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, wójt, burmistrz albo prezydent miasta bierze pod uwagę w szczególności:

REKLAMA

1) informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549 i 1768);
2) informacje uzyskane w związku z postępowaniem o przyznanie:

a) świadczeń rodzinnych oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, o których mowa odpowiednio w art. 2 i art. 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 i 1265),
b) świadczenia wychowawczego, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2022 r. poz. 1577),
c) dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1, 202 i 1692),
d) dodatku mieszkaniowego, o którym mowa w art. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 oraz z 2022 r. poz. 1561);

3) dane zgromadzone w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców, o których mowa odpowiednio w art. 6 ust. 1 i art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2022 r. poz. 1191).

Wywiad środowiskowy

Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego, odnośnie samotnego zamieszkiwania w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych oraz wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych.

Wywiad środowiskowy przeprowadza się w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.

W toku wywiadu środowiskowego ustala się, czy stan faktyczny danego gospodarstwa domowego jest zgodny z informacjami podanymi we wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

WAŻNE! Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku węglowego.

Co z już złożonymi wnioskami o dodatek węglowy?

Przepisy stanowią:

Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzonych na podstawie ustawy zmienianej w art. 50 stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Oznacza to, że w przypadku wniosków, które zostały złożone w gminach w sierpniu i nie zostały do dziś rozpatrzone, będą obowiązywały nowe zasady. Jest to dla dużej części wnioskodawców niekorzystne. Więcej na ten temat w poniższym artykule:

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(28)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Małgorzata
  2022-09-06 19:38:26
  Niesprawiedliwe to, ponieważ jest wiele domów piętrowych w których na dole mieszkają rodzice a na górze np. syn z żoną i dziećmi. Jedni i drudzy w każdą zimę dokładają się do węgla. Na tak duże domy potrzeba 4-5 ton węgla na całą zimę. Więc 3000 na jeden dom to kropla w morzu potrzeb i taka pomoc to żadna pomoc. Owszem mnożą się gospodarstwa domowe dla potrzeby pobrania dodatku węglowego, ale powinno być brane pod uwagę zamieszkanie starych rodziców razem z dziećmi tworzących faktycznie oddzielne gospodarstwo domowe. I wypłacanie jednym i drugim dodatek węglowy.
  7
  pokażodpowiedzi (5)
 • Jan
  2022-09-07 12:25:10
  Czy prawo cofa się wstecz???
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • .
  2022-09-15 10:19:13
  Mam nadzieje, ze tego nie wprowadzą... mam dom jednorodzinny dwulokalowy. Obok mieszkają rodzice, wszystko jest osobno, 2 piece ... i teraz mamy dostać 3000 na jeden dom!? a 4 tony trzeba kupić. ZŁODZIEJE
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Silje
  2022-09-08 10:35:34
  Skąd termin 11 sierpnia 2022, jako ostateczny dla korekty deklaracji CEEB- zmiana ma obwiązywać z dniem ogłoszenia nowelizacji.
  0
 • Fiolek
  2022-09-20 09:17:55
  Co w sytuacji gdy właściciele domu (starsi ludzie) złożyli deklarację do CEEB zaznaczając tylko, że posiadają kocioł na paliwo stałe. Nie zaznaczyli że jest on eksploatowany i służy do ogrzewania. Zaznaczyli 2 kotły gazowe z tym, że jeden służy tylko do ogrzewania wody w mieszkaniu na parterze, a drugi do ogrzewania mieszkania i wody właścicieli na piętrze. Mieszkanie na parterze jest ogrzewane tylko i wyłącznie węglem. Błąd w deklaracji wyszedł przez przypadek. Korekta zrobiona była po 11 sierpnia br.
  0
 • Łukasz
  2022-09-07 20:16:00
  Czy gmina może mi robić problemy jeśli CEEB złożyłem w zeszłym roku ale podczas składania wniosku 30 września musiałem go edytować (wniosek był modyfikowany już podczas mojej wizyty w gminie , nie było zmieniane źródło ciepła tylko zaznaczyłem na prośbę urzędnika brakujące pole c.o które wcześniej miałem nie zaznaczone) ?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • #Antypis
  2022-10-10 12:30:46
  skoro 3000 dostają kopciuchy, ja żądam 3000 na spłatę ekokredytu, bo nie chciałem zatruwać powietrza, więc kopciucha zlikwidowałem i zamontowałem panele, ogrzewam dom prądem - dlaczego mam być sponsorem dla innych!
  0
 • Wójt
  2022-09-07 07:22:12
  Rządowi teraz na rękę jest mówić o nowelizacji ustawy, ale OBOWIAZUJE ,póki co, jeszcze aktualna i ona działa w obrocie prawnym. Trzeba szybko rozpatrywać wnioski, które już wpłynęły wtedy gminy będą miał ymniej problemów z wywiadami i całym postępowaniem odmownym. Gminy działajcie
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • PRAWDA BOLI
  2022-09-07 07:19:35
  A co z wszczętymi i zakończonymi postępowaniami?
  3
 • Marzena
  2022-11-29 18:53:27
  Witam co w sytuacji kiedy we wniosku do CEEB zgłoszone było że posiadam do ogrzewania piec klasy 3 czyli węglowo-miałowy jako źródło opalania wpisane drzewo kawałkowe (wiusane dlatego ponieważ w okresie wypełniania wniosku po prostu było palone drzewem }
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

REKLAMA

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

REKLAMA