A. Moskwa: Firmy zarejestrowane w mieszkaniach mogą korzystać z taniego prądu. Będą kary dla dostawców prądu za nieprzestrzeganie tej zasady?
REKLAMA
REKLAMA
Interwencja w sprawie interpretowania przepisów o tanim prądzie
Sprawą wadliwego sposobu interpretowania przepisów przez dostawców prądu podniosła min. Anna Moskwa.
REKLAMA
Zwróciłam się do E.ON Polska o poprawne stosowanie przepisów ustawy, która chroni odbiorców prądu w gospodarstwach domowych. Za niezastosowanie zamrożonych cen prezes @UREgovPL może nałożyć karę do 5% przychodu firmy.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) January 25, 2023
Problem dotyczy powszechnej praktyki rejestracji firmy (JDG) w mieszkaniu albo domu, w którym mieszka właściciel firmy z rodziną. W większości przypadków w nieruchomości prąd nie jest zużywany na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bo ta nie jest tam po prostu prowadzona.
"Tani prąd" wprowadziły dwie ustawy
Ustawa o zamrożeniu cen prądu w ramach limitów 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh:
Ustawa o maksymalnej cenie prądu, która jest stosowana jak osoby fizyczne zużyją 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh:
Ustawa ustanawia maksymalną cenę prądu dla gospodarstw domowych 693 zł/MWh.
Zakłady energetyczne nie mają upoważnienia ustawowego do kontrolowania gospodarstw domowych
REKLAMA
Przepisy te wprowadzają prostą normę: "tani prąd jest zużywany na potrzeby gospodarstw domowych". Ustawy nie definiują, kiedy zachodzi taka sytuacja. Stosujemy więc potoczne rozumienie tej sytuacji jako zużycie prądu na potrzeby życia osoby samotnej albo rodziny w zamieszkałej nieruchomości.
Z ustaw wynika, że treść umowy, to jedyny sposób weryfikacji przez zakłady energetyczne, czy dostarczają prąd gospodarstwu domowemu czy firmie. Jeżeli stroną umowy jest Jan Kowalski, to prąd dostarczany jest gospodarstwu domowemu. Jeżeli jako strona umowy widnieje w dokumentach nazwa firmy z CEIDG, (np. "Jan Kowalski e-wizytówki"), to odbiorcą prądu jest przedsiębiorca. Nazwę jego firmy określa CEIDG.
Przepisy nie wprowadzają podstawy prawnej dla:
1) prowadzenia postępowań wyjaśniających w celu oceny przez zakłady energetyczne, kiedy pod danym adresem jest dostarczany prąd dla gospodarstwa domowego, a kiedy dla firmy i
2) stosowania sankcji w postaci podwyższonych cen prądu, jeżeli pod danym adresem mieszka rodzina, a jednocześnie jest to adres rejestracyjny jednoosobowej działalności gospodarczej.
Przepisy ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wskazują konkretne sytuacje, kiedy tani prąd może zostać skierowany na dany licznik pod warunkiem, że nie jest tam prowadzona działalność gospodarcza. Dotyczy to np.:
- pomieszczeń gospodarczych związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych, o ile nie jest w nich wykonywana działalność gospodarcza,
- lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, o ile nie jest w nich wykonywana działalność gospodarcza,
- domów letniskowych, domów kempingowych i altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza,
- garaży, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza.
W katalogu tym nie ma jednak gospodarstw domowych w sytuacji, gdy pod adresem zajmowanym przez rodzinę jest też zarejestrowana jednoosobowa działalność gospodarcza (jako adres rejestracyjny).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.