Tani prąd: Zawiesiłem firmę. Czy składam oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r.? [prąd 79 groszy/kWh]
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą może złożyć oświadczenie o tanim prądzie do 30 listopada 2022 r. Jest "odbiorcą uprawnionym" pod warunkiem bycia mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą. Prąd zużyje "na potrzeby podstawowej działalności".
REKLAMA
20 pytań o „tani prąd” [Kompendium, oświadczenie, 79 groszy/kWh]
Zawieszenie działalności gospodarczej a tani prąd
W okresie zawieszenia działalności, firma nie powinna osiągać przychodów, ani generować kosztów. Ograniczenie to nie dotyczy jednak czynności wynikających ze zdarzeń sprzed zawieszenia działalności gospodarczej.
Załóżmy, że dla dwóch poniższych przykładów, wykonanie umów podpisanych przed zawieszeniem działalności gospodarczej, będzie wymagało użycia prądu "na potrzeby podstawowej działalności".
Przykład
Przedsiębiorca sprzedaje produkty rolne. Zawiesił działalność gospodarczą. Wcześniej podpisał umowę na dostawę 200 ton malin w kwietniu 2023 r. Do tego czasu zobowiązał się do ich przechowania we własnej chłodni. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia może zasilać tą chłodnię prądem według stawki maksymalnej 785 zł/MWh. Powinien więc złożyć oświadczenie swojemu dostawcy prądu do 30 listopada 2022 r.
Przykład
Przedsiębiorca przed zawieszeniem działalności gospodarczej wynajął biuro i magazyn (jest ich właścicielem). Umowa została tak skonstruowana, że cały roczny czynsz w kwocie 120 000 zł został określony z góry za 12 miesięczny okres. Umowa stanowiła też, że należność ta zostanie uiszczona w 12 comiesięcznych ratach. Liczniki na prąd są na zawieszoną firmę. 25 listopada 2022 r. przedsiębiorca złożył oświadczenie o tanim prądzie. Będzie płacił za prąd w okresie zawieszenia działalności i refakturował ten koszt na najemcę. Korzysta z taniego prądu w cenie maksymalnej do 785 zł/MWh dla wykonania umowy.
Katalog czynności, które przedsiębiorca legalnie wykona w okresie zawieszenia firmy
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
1) może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
2) może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6) może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
8) może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. poz. 1629 oraz z 2019 r. poz. 1495).
Zasady zawieszania działalności gospodarczej: art. 22 – art. 23 Prawa przedsiębiorców
Oświadczenie odbiorcy uprawnionego
Podstawa prawna dla oświadczenia o tanim prądzie: ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku
Korzystają z niej z prądu m.in. firmy w ramach maksymalnej ceny 785 zł/MWh - cena netto bez VAT i akcyzy.
Dla firm, które złożą oświadczenie do 30 listopada 2022 r. prąd w tej cenie jest sprzedawany od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Artykuły Infor.pl o tanim prądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.