REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzice poległego żołnierza otrzymają łącznie emeryturę i 3700 zł miesięcznie dożywotniego świadczenia

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Rodzice poległego żołnierza otrzymają łącznie dożywotnie świadczenie i emeryturę.
Rodzice poległego żołnierza otrzymają łącznie dożywotnie świadczenie i emeryturę.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy był nieprecyzyjny co do tego, czy rodzic poległego żołnierza będzie musiał wybierać między świadczeniem o wysokości około 3700 zł miesięcznie a emeryturę. Nie ma już wątpliwości, że rodzic otrzyma zarówno emeryturę jak i to świadczenie. Inaczej będzie z rentą.

Dożywotnie świadczenia dla rodzin poległych mundurowych

Projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych uzyskał jednogłośne poparcie członków sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej. Komisje wprowadziły do projektu szereg poprawek, głównie o charakterze legislacyjnym.

REKLAMA

Nad projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych pracowały we wtorek na połączonym posiedzeniu Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisja Obrony Narodowej. Posłowie jednogłośnie poparli projekt.

Wcześniej komisje wprowadziły do projektowanej regulacji kilkanaście poprawek, głównie o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym. Jedną z wprowadzonych zmian była zgłoszona w porozumieniu z rządem poprawka posła PiS Piotra Kalety.

Rodzice poległego żołnierza otrzymają świadczenie i emeryturę

REKLAMA

Projekt ustawy był nieprecyzyjny co do tego, czy rodzic poległego żołnierza będzie musiał wybierać między świadczeniem o wysokości około 3700 zł miesięcznie a emeryturę. Nie ma już wątpliwości, że rodzic otrzyma zarówno emeryturę jak i to świadczenie. Inaczej będzie z rentą.

Jak podkreślał na posiedzeniu komisji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, poprawka ta jednoznacznie doprecyzowuje, że w przypadku, kiedy emerytura została wypracowana przez rodzica poległego funkcjonariusza lub żołnierza, otrzyma on emeryturę i świadczenie, zaś w przypadku, gdy ma on rentę rodzinną będzie mógł wybrać świadczenie dla siebie korzystniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna z wprowadzonych poprawek - zaakceptowanych przez rząd i zgłoszonych przez posła Kaletę - wprowadziła zmiany w ustawie o komisjach lekarskich podległych ministrowi SWiA. Poprawka wprowadza zapis, że rejonowe komisje lekarskie orzekają w składzie jednoosobowym. W obecnym brzmieniu są to składy co najmniej dwuosobowe. Zdaniem strony rządowej jest to dobra zmiana, która usprawni funkcjonowanie rejonowych komisji lekarskich.

Nie ma dożywotniego świadczenia dla rodzin strażników gminnych i ratowników WOPR

Posłowie opozycji chcieli poszerzenia katalogu beneficjentów regulacji poprzez dodanie do nich strażników miejskich i gminnych, a także ratowników WOPR. Ich poprawki zostały jednak odrzucone przez komisję.

Jak ma działać nowa ustawa?

Zdarza się nieszczęście i policjant ginie na służbie od strzału ściganego przestępcy. Świadczenie pieniężne otrzyma każdego miesiąca:

1) wdowa w kwocie 7361 zł - świadczenie może być dożywotnie. Podjęcie pracy przez wdowę nie zawiesza świadczenia. Co miesiąc będzie otrzymywać kwotę 7361 zł i np. pensję 5000 zł;

2) 14-letni syn zmarłego w kwocie 3680,50 zł aż do osiągnięcia 18 roku życia, a w przypadku podjęcia nauki do 24 roku życia. Dzieci niepełnosprawne mogą świadczenie otrzymywać dożywotnio;

3) rodzice policjanta w kwocie 3680,50 zł - ale dopiero po przejściu na emeryturę albo rentę. Rodzice będą musieli wybrać pomiędzy świadczeniem, a rentą. W przypadku emerytury będą mogli pobierać oba świadczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy podano przykładowo wysokość świadczenia:

„Świadczenie pieniężne będzie przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100%, a każdemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierzy zawodowych. Przykładowo w przypadku Policji będzie to kwota odpowiednio 7 361 zł (100%) lub 3 680,50 zł (50%). Oznacza to, że wdowa z dwójką uprawnionych do świadczenia dzieci otrzyma miesięczne wsparcie w wysokości 14 722 zł.”

 

Projekt ustawy przewidywał więc, że wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach będą wypłacane miesięczne świadczenia w kwocie równej średniemu uposażeniu w danej formacji. 50 proc. tej kwoty otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć - do 24. lub 25. roku życia. Świadczenia w wysokości 50 proc. będą też przysługiwały rodzicom poległych od przejścia na emeryturę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA