Szczepienia służb mundurowych na koronawirusa ruszyły 24 marca 2021 r. na Stadionie Narodowym. Pierwszym zaszczepionym funkcjonariuszem w Polsce został w środę po godz. 14.00 Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.
Środki przymusu bezpośredniego takie jak siła fizyczna, pałka czy gaz są stosowane przez policję wobec obywateli np. na protestach. Czym są środki przymusu bezpośredniego oraz kiedy można ich użyć zgodnie z prawem?
Zmiany w ustawie o Policji 2019 r.
15.01.2019
W dniu 8 stycznia 2019 r, Prezydent podpisał kolejną zmianę w ustawie o Policji. Tym razem zmiany dotyczą finansowania kosztów zakwaterowania policjantów w kwaterze tymczasowej.
Zmiany w ustawie o Policji już w 2019 r.
14.12.2018
Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieni!
Rząd planuje podnieść w 2017 roku wynagrodzenia dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, zawodowych strażaków i funkcjonariuszy BOR o ponad 250 złotych. Takie propozycje znalazły się w projektach rozporządzeń opublikowanych 15 grudnia przez Rządowe Centrum Legislacji.
Surowsze przepisy dla pijanych kierowców
08.01.2014
Zmiany w karaniu pijanych kierowców mają polegać głownie na prewencji. Jedną z nich jest obowiązkowe wprowadzenie alkomatu w każdym aucie.
Automatyczne zwalnianie policjantów chorych na AIDS czy przewlekłe zapalenie wątroby jest niezgodne z ustawą zasadniczą. To orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który badał kilka uregulowań z załącznika do rozporządzenia ministra MSW.
Zmiany w L-4 mundurowych
28.08.2013
Projektowane zmiany przewidują zrównanie zasad zwolnień lekarskich funkcjonariuszy z tymi, które obowiązują w systemie powszechnym. Po zmianach otrzymają oni 80% uposażenia.
Uprawnienia żandarmerii podobne jak policji
19.08.2013
Uprawnienia żandarmerii powinny być podobne do tych, jakie posiada policja. Tak uważa MON, który chce dać więcej praw żandarmom.
Z dniem 23 czerwca b.r. funkcjonariusze mundurowi zyskali nowe
uprawnienia związane z rodzicielstwem. Nowelizacja ustawy o Policji oraz
niektórych innych ustaw spowodowana została m.in. zróżnicowanym
dostępem funkcjonariuszy i strażaków różnych służb z dostępem do
uprawnień rodzicielskich. Jednocześnie spowodowała, że ich uprawnienia
są podobne do tych z jakich korzystają pracownicy w ramach przepisów
kodeksu pracy.
W dniu 22 marca 2011r. weszły w życie przepisy zmieniające Kodeks karny
oraz ustawę o Policji. Celem tych zmian było przede wszystkim
wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych, jak również
wprowadzenie ochrony osób, które bez istnienia obowiązku prawnego
reagują na naruszenia porządku prawnego i występują w obronie
bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Od 11 marca obowiązują zmienione zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do Policji.
Bezpieczeństwo i porządek publiczny w gminie
25.03.2010
Zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego jest jednym z zadań własnych gminy oraz powiatu. W celu jego realizacji gminy m.in. tworzą straże miejskie, finansują Policję, wspierają programy walki z przemocą, a także organizują pozaszkolne zajęcia dla dzieci i młodzieży.