REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka dodatku wojennego dla żołnierzy. Nowe świadczenie stażowe. 200% podwyżki wynagrodzeń w czasie mobilizacji

Podwyżka dodatku wojennego dla żołnierzy. Nowe świadczenie stażowe. 200% podwyżki wynagrodzeń w czasie mobilizacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasady wypłaty wynagrodzeń żołnierzy w czasie mobilizacji [Podwyżka].

Będzie podwyżka stawek uposażenia zasadniczego oraz wysokości dodatku wojennego przysługujących żołnierzom zawodowym w razie ogłoszenia mobilizacji, stanu wojennego oraz w czasie wojny. 

REKLAMA

Rząd określi kwoty należne żołnierzom w katalogu innych należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym w razie ogłoszenia mobilizacji, stanu wojennego oraz w czasie wojny wraz ze wskazaniem ich wysokości oraz terminów i trybu wypłaty.

Ile zarobi żołnierz w czasie mobilizacji?

Nowe stawki uposażenia zasadniczego wynoszą od 8100 zł (dla szeregowego) do 27 400 zł (dla generała). Takie są wyceny dla mobilizacji, stanu wojennego oraz w czasie wojny.

Jak jest w czasie normalnej służby żołnierzy? Uposażenia zasadnicze dla ww. stopni wojskowych wynoszą odpowiednio od 4960 zł brutto do 18 150 zł brutto.

Zmianę uzasadniono następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Wysokość zaproponowanych uposażeń (wyższych niż wypłacanych w czasie pokoju) wynika z okoliczności zawieszenia w czasie trwania mobilizacji, stanu wojennego lub w czasie wypłaty szeregu świadczeń przysługujących żołnierzom zawodowym w czasie pokoju, np. zawiesza się wypłatę dodatków oraz innych należności pieniężnych jak: dodatkowe uposażenie roczne, nagrody jubileuszowe, gratyfikację urlopową. Istotą „wojennego” systemu uposażeń jest bowiem jego maksymalne uproszczenie, wobec czego do uposażenia zasadniczego „włączono” równowartość świadczeń wypłacanych żołnierzom zawodowym w czasie pokoju.”

Nowy dodatek wojenny

Zaproponowano również nową wysokość dodatku wojennego, wynoszącą 30% (dotychczas 20%) uposażenia zasadniczego należnego żołnierzowi oraz nowa wysokość jego zwiększenia o 30% tego uposażenia (obecnie od 10% do 40%), co wpłynie na uproszenie systemu.

Świadczenie stażowe

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie świadczenia stażowego, które jest połączeniem obowiązujących w czasie pokoju świadczenia motywacyjnego oraz świadczenia za długoletnią służbę (które będzie przysługiwać żołnierzom zawodowym od dnia 1 marca 2023 r.). W ocenie Departamentu Kadr niezbędne jest utrzymanie tych świadczeń również w stanach nadzwyczajnych.
Wysokość odprawy wojennej i wojennej odprawy pośmiertnej zaproponowano w wysokości w wysokości w jakiej przysługuje odprawa oraz odprawa pośmiertna wypłacane w czasie pokoju.

Podstawa prawna

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek uposażenia zasadniczego i innych należności przysługujących żołnierzom zawodowym w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

art. 302 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2305 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

REKLAMA