Luka w przepisach: W 2024 r można zataić dochody we wniosku o dodatek osłonowy z 16 stycznia 2024 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Fałszywe informacje mogą dotyczyć np. liczby członków gospodarstwa domowego (im wyższa, tym wyższy dodatek) albo ich dochodów.
REKLAMA
Ale przecież wzór wniosku zawiera informacje o odpowiedzialności karnej
Tak, to prawda wniosek o dodatek osłonowy zawiera takie informacje. Tak to wyglądało w poprzedniej wersji wniosku:
REKLAMA
Takie oświadczenia nie ma znaczenia dla możliwości zastosowania przepisów karnych bez podstawy ustawowej. Sąd Najwyższy w wyroku z 18 maja 2009 r. IV KK 459/08 stwierdził: "Upoważnienie do uprzedzenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, o którym mowa w art. 233 § 6 k.k., musi wynikać z ustawy, na podstawie której prowadzone jest postępowanie, zatem takiego upoważnienia nie może kreować akt rangi podustawowej, jakim jest rozporządzenie ministra."
I taką mamy sytuację przy dodatku osłonowym - w ustawie nie ma nic o odpowiedzialności karnej za kłamanie we wniosku o dodatek osłonowy. Za to o odpowiedzialności karnej jest w rozporządzeniu. Ściślej we wzorze z tego rozporządzenia.
Wzór wniosku o dodatek osłonowy na 2024 r. (ściągnij PDF)
Kodeks postępowania administracyjnego
Prawnicy są podzieleni, czy można alternatywnie zastosować art. 75 § 2 KPA, który stanowi:
"jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Przepis art. 83 prawo odmowy zeznań i odmowy odpowiedzi na pytania § 3 stosuje się odpowiednio."
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.