Rewolucyjne zmiany w ustawie przekształceniowej 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja wprowadziła zmianę w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, która polega na dodaniu pkt 3b w ust. 3 art. 72. Przepis ten ustala stawkę procentową opłaty z tytułu użytkowania wieczystego za nieruchomości, na których położone są garaże lub stanowiska postojowe, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej – na poziomie 1% ceny nieruchomości gruntowej (dotychczas zgodnie z 72 ust. 3 pkt 5 była ona ukształtowana na poziomie 3%).
REKLAMA
Polecamy serwis: Sektor publiczny
REKLAMA
Przyjęta ustawa wprowadza również przepisy przejściowe, na mocy których w przypadku gdy nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, do ustalenia wysokości rocznej opłaty przekształceniowej za nieruchomości, na których położone są garaże lub stanowiska postojowe, przyjmuje się stawkę procentową w wysokości 1% ceny. Ponadto, ustawa zmieniająca przewiduje umorzenie postępowań w sprawach aktualizacji opłat rocznych oraz aktualizacji lub ustalenia stawek procentowych tych opłat, wszczętych i niezakończonych przed dniem przekształcenia dotyczących w/w nieruchomości, na których położone są garaże lub stanowiska postojowe. Z kolei w myśl art. 3 ust. 3, w przypadku gdy po dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej obowiązywała stawka procentowa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego niezgodna z art. 72 w ust. 3 pkt 3b ustawy o gospodarce nieruchomościami (1% ceny), właściwy organ, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, ustala tę stawkę zgodnie z tym przepisem.
Nowelizacja objęła również ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nowe rozwiązania mają na celu zrównanie stawek procentowych bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa, w sytuacji gdy bonifikata udzielana za przekształcenie gruntu stanowiącego własność samorządu byłaby wyższa niż przysługująca za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa.
REKLAMA
W związku z powyższym, w art. 9 ustawy przekształceniowej dodano ust. 3a, zgodnie z którym jeżeli na obszarze danej gminy obowiązuje uchwała rady gminy udzielająca bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu i uchwała ta określa stawki procentowe bonifikaty od opłaty jednorazowej wyższe niż te określone w art. 9 ust. 3 (w przepisie tym określono stawki procentowe bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa), wojewoda niezwłocznie, w drodze zarządzenia, podwyższa stawki procentowe bonifikaty, o których mowa w ust. 3, uwzględniając warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych wynikające z tej uchwały.
Ponadto, w art. 9 ustawy dodano ust. 3b, który przewiduje, iż bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa obejmują również opłaty i opłaty jednorazowe wnoszone za stanowiska postojowe i garaże. W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego wprowadzono jedynie możliwość (a nie obowiązek) zastosowania bonifikat w odniesieniu do nieruchomości, na których zlokalizowane są stanowiska postojowe i garaże.
Stosownie do art. 4 ustawy zmieniającej, jeżeli postępowanie w sprawie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego zostało wszczęte po dniu 5 października 2018 r., a wypowiedzenia dotychczasowej wysokości tej opłaty nie zostały skutecznie doręczone wszystkim współużytkownikom wieczystym nieruchomości przed dniem 1 stycznia 2019 r., roczna opłata przekształceniowa jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywała przed aktualizacją. Postępowania w sprawie aktualizacji, niezakończone w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej, umarza się.
Nowelizacja została ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP w dniu 12 lutego 2019 r. i weszła w życie dnia 13 lutego 2019 r.
Kinga Grzelak
aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego
Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu
www.ziemski.com.pl
Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl
REKLAMA
REKLAMA