REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej czasu na zmiany w gminnych systemach gospodarowania odpadami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Więcej czasu na zmiany w gminnych systemach gospodarowania odpadami /Fot. Fotolia
Więcej czasu na zmiany w gminnych systemach gospodarowania odpadami /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na skutek epidemii koronawirusa ustawodawca zdecydował się przedłużyć do końca roku terminy na dostosowanie gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi do ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dłuższe okresy przejściowe

REKLAMA

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła szereg niezwykle istotnych zmian związanych z funkcjonowaniem gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Z uwagi na skalę i zakres kolejnej nowelizacji tzw. „ustawy śmieciowej” ustawodawca zdecydował się na dość rozbudowane przepisy przejściowe nakazujące co do zasady (z pewnymi wyjątkami) dostosować gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi do znowelizowanych przepisów w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, co miało miejsca 6 września 2019 roku.

REKLAMA

Cześć gmin i związków międzygminnych realizujących zadania z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi wywiązała się już z tych obowiązków dokonując nowelizacji dotychczasowych uchwał odpadowych lub zastępując je nowymi aktami prawa miejscowego. Niektóre gminy czy związki czekały jednak z podjęciem ostatecznych decyzji m.in. z uwagi na trwające procedury konsultacji i uzgodnień planowanych zmian. Procedury te zostały przerwane lub znacząco utrudnione na skutek epidemii koronawirusa.

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Z uwagi na powyższe ustawodawca zdecydował się na wydłużenie okresów przejściowych. Stosowne zmiany zostały zawarte w ustawie z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

REKLAMA

Na skutek wejścia w życie tej nowelizacji  rada gminy jest obowiązana dostosować uchwały wydane przed 6 września 2019 roku na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do przepisów znowelizowanych ustawą nowelizującą z dnia 19 lipca 2019 roku w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w dniu 6 września 2019 roku do rodzinnego ogrodu działkowego w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2176) położonego na obszarze danej gminy stosowało się roczną stawkę ryczałtową zamiast rozliczenia pojemnikowo-workowego typowego dla nieruchomości niezamieszkanych stawka ta obowiązuje do dnia wejścia w życie uchwały ustalającej stawkę opłaty za pojemnik lub worek określonej zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pojemnik lub worek, określona w uchwale wydanej przed 6 września 2019 roku, wyższa niż stawka odpowiednio za pojemnik lub worek określona w art. 6k ust. 2a pkt 5 znowelizowanej w 2019 roku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązuje do dnia wejścia w życie uchwały wydanej na podstawie znowelizowanych przepisów, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

Praktyczne znaczenia zmian

Przedmiotowa zmiana ustawy nowelizującej z 19 lipca 2019 roku pozostaje bez znaczenia dla gmin, które dokonały już dostosowania swoich systemów gospodarowania odpadami komunalnymi do zmienionych przepisów. Gminy te nie mają możliwości nawet czasowego powrotu do wcześniejszych rozwiązań.

Gminy, które nie dokonały jeszcze wszystkich zmian mają więcej czasu na ich wypracowanie i przeprocedowanie. Podejmowane w tym zakresie uchwały mogą wchodzić w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Dotyczy to w szczególności wprowadzenia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, wprowadzenia nowych frakcji odpadów na PSZOK, zmiany częstotliwości odbioru niektórych frakcji odpadów komunalnych na terenach wiejskich, zmiany zasad odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości niezamieszkanych objętych zorganizowanym przez gminę systemem odbioru (o ile przyjmie się w tym zakresie stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Klimatu) czy zmiany stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczących nieruchomości niezamieszkanych.

W konsekwencji gminy, które jeszcze nie zmieniły swoich uchwał mogą dłużej stosować dotychczasowe stawki opłat za pojemniki i worki, nawet wówczas gdy są wyższe od stawek maksymalnych wynikających ze znowelizowanej ustawy.

Odrębną kwestią pozostaje możliwość zmiany terminów wejścia w życie uchwał już podjętych, w których data wejścia w życie została określona na koniec pierwotnego okresu przejściowego. W takich sytuacjach należy dopuścić możliwość nowelizacji tych uchwał w wydłużenie okresu vacatio legis do końca bieżącego roku.

Nie sposób przy tym wykluczyć – mając na względzie dotychczasowe stanowiska Ministerstwa Klimatu – iż przed upływem okresu dostosowawczego pojawią się kolejne zmiany ustawowe wymuszające dalsze zmiany w gminnych systemach gospodarowania odpadami komunalnymi.

Maciej Kiełbus

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

REKLAMA

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA