REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie problemy wiążą się z postępowaniem wywłaszczeniowym

AJ
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mogą być przyczyny zablokowania inwestycji w związku z koniecznością przeprowadzenia procesu wywłaszczenia nieruchomości? Jak zmiana wartości nieruchomości wpływa na określenie wartości wywłaszczanej nieruchomości?

Jarosław Kapsa

REKLAMA

z Urzędu Miasta Częstochowa

Zasadą nadrzędną w państwie prawa jest szacunek dla własności prywatnej. Dlatego nie należy dążyć do ustanawiania prawa naruszającego ową nadrzędną zasadę. Przykre doświadczenia z okresu PRL mówią nam nie tylko o zrodzonej przez takowe naruszenie krzywdzie ludzkiej. To także marnotrawstwo zasobów, lekceważące rzeczywisty rachunek ekonomiczny szafowanie przestrzenią.

Wywłaszczenie może być jedynie czynnością nadzwyczajną, stosowaną w przypadkach niezbędnych, w ściśle określonym celu i w wyraźnie określonych ramach. W tym sensie ustawa o gospodarce nieruchomościami w miarę dobrze reguluje ten problem.

Nie oznacza to jednak braku problemów, które można by uniknąć uściślając lub zmieniając przepisy prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dyskusyjny wydaje się przepis o wstrzymaniu wywłaszczenia na czas rozstrzygnięcia sporu w sądzie administracyjnym. Przygotowanie inwestycji drogowej wymaga często wykupu kilkuset działek. Kilka odwołań do sądu, przy zgodzie pozostałych właścicieli może zablokować na kilka lat proces inwestycyjny służący niewątpliwemu celowi publicznemu. Z drugiej jednak strony trudno sobie wyobrazić rozwiązania ograniczające prawo do ochrony przed sądem własności prywatnej.

Sporne sprawy dotyczą najczęściej wartości. Zgodnie z art. 130 ustawy o gospodarce nieruchomościami odszkodowanie wypłacane jest w wysokości odpowiadającej wartości gruntu w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu. Tylko w tym roku np. wobec urzędu miasta w Częstochowie skierowano kilka spraw podważających wcześniej określone kwoty odszkodowania. Jest to zjawisko związane z okresem wyraźnych zmian wartości na rynku nieruchomości. Jeżeli w ciągu roku wartość nieruchomości rosła o 20-30 proc., to zdaniem właściciela ustalona pół roku wcześniej kwota odszkodowania jest krzywdząca. Może być też sytuacja odwrotna - obecna wartość rynkowa nieruchomości spadła i wtedy właściciel dąży do uznania kosztów wartości sprzed roku.

Sporna też jest kwestia wywłaszczania części nieruchomości. Jeśli - przykładowo - wywłaszczamy pod budowę drogi część działki przed domem - to automatycznie traci wartość cały dom. Korzystniejsze dla właściciela jest przejęcie po cenach rynkowych przez samorząd całej nieruchomości.

Jak we wszystkich sprawach dotyczących własności tego typu spory są nieuniknione. Po to są sądy, by tego rodzaju sprawy konfliktowe między interesem publicznym a prywatnym rozstrzygnąć. Dobrze by było, by sądy rzeczywiście niezwłocznie rozstrzygały takowe sprawy.

REKLAMA

Uproszczenie procedury wywłaszczeniewej nie wiąże się tylko ze zmianą w przepisach o gruntach i nieruchomościach. Kluczowe znaczenie może mieć ustawa o planowaniu przestrzennym oraz wprowadzenie katastru nieruchomości. Procedura przygotowania planu przestrzennego służy pogodzeniu interesu publicznego i prywatnego. Kataster zawiera (powinien zawierać) rzeczywistą wartość nieruchomości, a tym samym wartość ewentualnego odszkodowania za wywłaszczenie.

Ani wzgląd na Euro 2012, ani marzenia o pokryciu kraju siecią autostrad i dróg ekspresowych, nie zmienią istoty konfliktu między dobrem ogólnym i dobrem prywatnym. Wywłaszczenie nie może być traktowane jako metoda rozwiązywania tych konfliktów na skróty, ani jako narzędzie dominacji interesu publicznego nad prywatnym. Nadrzędną zasadą powinien być szacunek wobec własności prywatnej.

AJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA