REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie problemy wiążą się z postępowaniem wywłaszczeniowym

AJ
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mogą być przyczyny zablokowania inwestycji w związku z koniecznością przeprowadzenia procesu wywłaszczenia nieruchomości? Jak zmiana wartości nieruchomości wpływa na określenie wartości wywłaszczanej nieruchomości?

Jarosław Kapsa

REKLAMA

z Urzędu Miasta Częstochowa

Zasadą nadrzędną w państwie prawa jest szacunek dla własności prywatnej. Dlatego nie należy dążyć do ustanawiania prawa naruszającego ową nadrzędną zasadę. Przykre doświadczenia z okresu PRL mówią nam nie tylko o zrodzonej przez takowe naruszenie krzywdzie ludzkiej. To także marnotrawstwo zasobów, lekceważące rzeczywisty rachunek ekonomiczny szafowanie przestrzenią.

Wywłaszczenie może być jedynie czynnością nadzwyczajną, stosowaną w przypadkach niezbędnych, w ściśle określonym celu i w wyraźnie określonych ramach. W tym sensie ustawa o gospodarce nieruchomościami w miarę dobrze reguluje ten problem.

Nie oznacza to jednak braku problemów, które można by uniknąć uściślając lub zmieniając przepisy prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dyskusyjny wydaje się przepis o wstrzymaniu wywłaszczenia na czas rozstrzygnięcia sporu w sądzie administracyjnym. Przygotowanie inwestycji drogowej wymaga często wykupu kilkuset działek. Kilka odwołań do sądu, przy zgodzie pozostałych właścicieli może zablokować na kilka lat proces inwestycyjny służący niewątpliwemu celowi publicznemu. Z drugiej jednak strony trudno sobie wyobrazić rozwiązania ograniczające prawo do ochrony przed sądem własności prywatnej.

Sporne sprawy dotyczą najczęściej wartości. Zgodnie z art. 130 ustawy o gospodarce nieruchomościami odszkodowanie wypłacane jest w wysokości odpowiadającej wartości gruntu w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu. Tylko w tym roku np. wobec urzędu miasta w Częstochowie skierowano kilka spraw podważających wcześniej określone kwoty odszkodowania. Jest to zjawisko związane z okresem wyraźnych zmian wartości na rynku nieruchomości. Jeżeli w ciągu roku wartość nieruchomości rosła o 20-30 proc., to zdaniem właściciela ustalona pół roku wcześniej kwota odszkodowania jest krzywdząca. Może być też sytuacja odwrotna - obecna wartość rynkowa nieruchomości spadła i wtedy właściciel dąży do uznania kosztów wartości sprzed roku.

Sporna też jest kwestia wywłaszczania części nieruchomości. Jeśli - przykładowo - wywłaszczamy pod budowę drogi część działki przed domem - to automatycznie traci wartość cały dom. Korzystniejsze dla właściciela jest przejęcie po cenach rynkowych przez samorząd całej nieruchomości.

Jak we wszystkich sprawach dotyczących własności tego typu spory są nieuniknione. Po to są sądy, by tego rodzaju sprawy konfliktowe między interesem publicznym a prywatnym rozstrzygnąć. Dobrze by było, by sądy rzeczywiście niezwłocznie rozstrzygały takowe sprawy.

REKLAMA

Uproszczenie procedury wywłaszczeniewej nie wiąże się tylko ze zmianą w przepisach o gruntach i nieruchomościach. Kluczowe znaczenie może mieć ustawa o planowaniu przestrzennym oraz wprowadzenie katastru nieruchomości. Procedura przygotowania planu przestrzennego służy pogodzeniu interesu publicznego i prywatnego. Kataster zawiera (powinien zawierać) rzeczywistą wartość nieruchomości, a tym samym wartość ewentualnego odszkodowania za wywłaszczenie.

Ani wzgląd na Euro 2012, ani marzenia o pokryciu kraju siecią autostrad i dróg ekspresowych, nie zmienią istoty konfliktu między dobrem ogólnym i dobrem prywatnym. Wywłaszczenie nie może być traktowane jako metoda rozwiązywania tych konfliktów na skróty, ani jako narzędzie dominacji interesu publicznego nad prywatnym. Nadrzędną zasadą powinien być szacunek wobec własności prywatnej.

AJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA