REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Koguciuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Optymalne, efektywne wykorzystanie przestrzeni, starannie dopracowane projekty i jasno określone granice terenów wydzielonych na wykorzystanie ich gospodarczo i społecznie. To główne cele, które stawiają sobie autorzy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Zagadnienie i problematyka MPZP jest tematem kontrowersyjnym, bowiem odnosi się nie tylko do planu zagospodarowania przestrzeni w danej gminie, ale ma także decydujące znaczenie dla gospodarki nieruchomościami danego terenu. Zgodnie z ustawą stanowi akt prawa miejscowego i obowiązuje tylko na obszarze działania organu, który go wydał (najczęściej obszarze gminy).

REKLAMA

Problematykę znaczenia MPZP można podzielić na dwie grupy:

- ekonomiczną,

- społeczną.

REKLAMA

Do aspektów ekonomicznych na wstępie należy zaliczyć fakt, iż gminy posiadające miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są dużo bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców poszukujących lokalizacji do inwestycji. Oferują im przewidywalne warunki lokowania firm, a to pozwala przedsiębiorcom opracować strategię długoterminową i gwarantują stabilizację na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większa liczba inwestorów oznacza dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy. To aspekt społeczny, a zarazem element, który powinny szczególnie wziąć sobie do serca władze samorządowe terenów mniej rozwiniętych gospodarczo gdzie bezrobocie jest największe. Połączenie tych czynników zaowocuje harmonijnym rozwojem gospodarczym danego terenu.

Aby MPZP mógł wejść w życie musi spełnić warunki studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument określający sposób zagospodarowania całego terytorium gminy wliczając w to obszary przeznaczone pod zabudowę, przebieg głównych szlaków komunikacyjnych, terenów chronionych. Skutkiem niespełnienia założeń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest unieważnienie MPZP.

Kolejność tworzenia MPZP wygląda następująco:

- Uchwałą rady gminy zapada decyzja o przystąpieniu do sporządzenia MPZP.

- W zależności od rozmiaru terytorium samorządowego w dostępnych mediach ukazuje się ogłoszenie:

a)    wójta w przypadku gmin wiejskich,

b)    burmistrza gminy miejsko wiejskich,

c)    prezydenta miasta w przypadku miast powyżej 100000 mieszkańców, o możliwości składania wniosków do planu.

REKLAMA

Następnie z podobną propozycją wójt, burmistrz lub prezydent miasta zwraca się do instytucji zewnętrznych. Zostaje opracowana dokładna analiza obecnego stanu terenu pod względem zagospodarowania, którą następnie konfrontuje się ze złożonymi wnioskami.

Na podstawie przeprowadzonych badań z zakresu wpływu ustaleń zawartych w MPZP na środowisko przyrodnicze organ wykonawczy podejmuje decyzję o akceptacji bądź odrzuceniu projektu planu.

W przypadku pozytywnej decyzji projekt zostaje skierowany do zaopiniowania i uzgodnień instytucji oraz władz gmin sąsiadujących. Po uzgodnieniu i pomyślnym zaopiniowaniu następuje opracowanie analizy skutków ekonomicznych planu.

Wstępna wersja planu zostaje wyłożona do publicznego wglądu na okres, co najmniej 21 dni, a zainteresowani ponownie zostają powiadomieni poprzez ogłoszenia w mediach. Po tym okresie zbierane są wszelkie uwagi dotyczące planu, które następnie rozpatruje przedstawiciel władzy wykonawczej. Po rozpatrzeniu uwag MPZP zostaje przekazany do rady gminy, która podczas swojej sesji uchwala MPZP.

Wojewoda ocenia zgodność uchwały z prawem i plan zostaje ogłoszony w dzienniku urzędowym właściwego województwa, wchodząc w życie, jako prawo miejscowe po 30 dniach od ogłoszenia.

Czytaj także: Planowanie przestrzenne w gminie>>

Powyższa lista ukazuje jak długa jest droga MPZP od momentu projektu aż do chwili, gdy wejdzie w życie pojawiając się w Dzienniku Urzędowym Województwa. Obecnie proces uchwalenia planu trwa w gminie około roku. Niezwykle istotne jest by ten czas uległ maksymalnemu skróceniu, bowiem warunkiem spełnienia głównej funkcji MPZP, czyli kształtowania ładu w przestrzeni jest jego jak najszybsze wejście w życie. Plan jest dostępny w wydziale architektury urzędu gminy możemy dowiedzieć się z niego między innymi:

- jakie jest przeznaczenie danego gruntu,

- jakie są zamierzenia władz odnośnie terenów przyległych do działki.

Słowem znajdziemy tam wszystkie ograniczenia dotyczące ewentualnej zabudowy terenu. Ważność MPZP zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U Nr 80 poz. 717.) zależy od tego, kiedy został uchwalony. Treść ustawy określa to następująco:

- plany uchwalone po 1 stycznia 1995 roku nadal zachowują moc prawną

- plany uchwalone przed 1 stycznia 1995 roku są już nieważne.

W drugim przypadku gmina powinna posiadać uchwalony nowy plan bądź posiłkuje się tylko warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu.

W tej chwili aktualny plan zagospodarowania przestrzennego posiada zaledwie kilkanaście procent gmin w kraju. Ustawodawca nie nałożył bowiem na gminę obowiązku złożenia planu w określonym terminie.  Wysoki nakład środków, pracy i czasu jaki należy poświęcić na opracowanie MPZP sprawia, że jest on wciąż czymś egzotycznym w naszym kraju. Jeżeli do tego doliczymy jeszcze szereg wymagań formalnych, który musi spełnić projekt planu to może okazać się, że obecna sytuacja pozostanie aktualna jeszcze przez długi czas.

 Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA