REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Koguciuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Optymalne, efektywne wykorzystanie przestrzeni, starannie dopracowane projekty i jasno określone granice terenów wydzielonych na wykorzystanie ich gospodarczo i społecznie. To główne cele, które stawiają sobie autorzy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Zagadnienie i problematyka MPZP jest tematem kontrowersyjnym, bowiem odnosi się nie tylko do planu zagospodarowania przestrzeni w danej gminie, ale ma także decydujące znaczenie dla gospodarki nieruchomościami danego terenu. Zgodnie z ustawą stanowi akt prawa miejscowego i obowiązuje tylko na obszarze działania organu, który go wydał (najczęściej obszarze gminy).

REKLAMA

Problematykę znaczenia MPZP można podzielić na dwie grupy:

- ekonomiczną,

- społeczną.

REKLAMA

Do aspektów ekonomicznych na wstępie należy zaliczyć fakt, iż gminy posiadające miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są dużo bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców poszukujących lokalizacji do inwestycji. Oferują im przewidywalne warunki lokowania firm, a to pozwala przedsiębiorcom opracować strategię długoterminową i gwarantują stabilizację na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większa liczba inwestorów oznacza dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy. To aspekt społeczny, a zarazem element, który powinny szczególnie wziąć sobie do serca władze samorządowe terenów mniej rozwiniętych gospodarczo gdzie bezrobocie jest największe. Połączenie tych czynników zaowocuje harmonijnym rozwojem gospodarczym danego terenu.

Aby MPZP mógł wejść w życie musi spełnić warunki studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument określający sposób zagospodarowania całego terytorium gminy wliczając w to obszary przeznaczone pod zabudowę, przebieg głównych szlaków komunikacyjnych, terenów chronionych. Skutkiem niespełnienia założeń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest unieważnienie MPZP.

Kolejność tworzenia MPZP wygląda następująco:

- Uchwałą rady gminy zapada decyzja o przystąpieniu do sporządzenia MPZP.

- W zależności od rozmiaru terytorium samorządowego w dostępnych mediach ukazuje się ogłoszenie:

a)    wójta w przypadku gmin wiejskich,

b)    burmistrza gminy miejsko wiejskich,

c)    prezydenta miasta w przypadku miast powyżej 100000 mieszkańców, o możliwości składania wniosków do planu.

REKLAMA

Następnie z podobną propozycją wójt, burmistrz lub prezydent miasta zwraca się do instytucji zewnętrznych. Zostaje opracowana dokładna analiza obecnego stanu terenu pod względem zagospodarowania, którą następnie konfrontuje się ze złożonymi wnioskami.

Na podstawie przeprowadzonych badań z zakresu wpływu ustaleń zawartych w MPZP na środowisko przyrodnicze organ wykonawczy podejmuje decyzję o akceptacji bądź odrzuceniu projektu planu.

W przypadku pozytywnej decyzji projekt zostaje skierowany do zaopiniowania i uzgodnień instytucji oraz władz gmin sąsiadujących. Po uzgodnieniu i pomyślnym zaopiniowaniu następuje opracowanie analizy skutków ekonomicznych planu.

Wstępna wersja planu zostaje wyłożona do publicznego wglądu na okres, co najmniej 21 dni, a zainteresowani ponownie zostają powiadomieni poprzez ogłoszenia w mediach. Po tym okresie zbierane są wszelkie uwagi dotyczące planu, które następnie rozpatruje przedstawiciel władzy wykonawczej. Po rozpatrzeniu uwag MPZP zostaje przekazany do rady gminy, która podczas swojej sesji uchwala MPZP.

Wojewoda ocenia zgodność uchwały z prawem i plan zostaje ogłoszony w dzienniku urzędowym właściwego województwa, wchodząc w życie, jako prawo miejscowe po 30 dniach od ogłoszenia.

Czytaj także: Planowanie przestrzenne w gminie>>

Powyższa lista ukazuje jak długa jest droga MPZP od momentu projektu aż do chwili, gdy wejdzie w życie pojawiając się w Dzienniku Urzędowym Województwa. Obecnie proces uchwalenia planu trwa w gminie około roku. Niezwykle istotne jest by ten czas uległ maksymalnemu skróceniu, bowiem warunkiem spełnienia głównej funkcji MPZP, czyli kształtowania ładu w przestrzeni jest jego jak najszybsze wejście w życie. Plan jest dostępny w wydziale architektury urzędu gminy możemy dowiedzieć się z niego między innymi:

- jakie jest przeznaczenie danego gruntu,

- jakie są zamierzenia władz odnośnie terenów przyległych do działki.

Słowem znajdziemy tam wszystkie ograniczenia dotyczące ewentualnej zabudowy terenu. Ważność MPZP zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U Nr 80 poz. 717.) zależy od tego, kiedy został uchwalony. Treść ustawy określa to następująco:

- plany uchwalone po 1 stycznia 1995 roku nadal zachowują moc prawną

- plany uchwalone przed 1 stycznia 1995 roku są już nieważne.

W drugim przypadku gmina powinna posiadać uchwalony nowy plan bądź posiłkuje się tylko warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu.

W tej chwili aktualny plan zagospodarowania przestrzennego posiada zaledwie kilkanaście procent gmin w kraju. Ustawodawca nie nałożył bowiem na gminę obowiązku złożenia planu w określonym terminie.  Wysoki nakład środków, pracy i czasu jaki należy poświęcić na opracowanie MPZP sprawia, że jest on wciąż czymś egzotycznym w naszym kraju. Jeżeli do tego doliczymy jeszcze szereg wymagań formalnych, który musi spełnić projekt planu to może okazać się, że obecna sytuacja pozostanie aktualna jeszcze przez długi czas.

 Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA