REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy starosta przy zgłoszeniu budowy ma prawo do pobierania opłaty skarbowej

Marek Hajbos

REKLAMA

Czy opłacie skarbowej podlega wydanie poświadczenia o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia? Dokonanie czynności urzędowej rejestracji zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nie przewiduje bowiem wydania przez organ w żadnej formie pisemnego potwierdzenia. Tymczasem poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez organ, w tym o niewniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia, wnioskowane jest przez inwestorów zarówno ze względu na ich interes prawny w urzędowym potwierdzeniu dokonania zgłoszenia, jak też z uwagi na przepisy szczególne wymagające urzędowego potwierdzenia. Jak należy postępować w takich sytuacjach?

 Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635) opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia na wniosek zainteresowanego oraz wydanie zezwolenia, pozwolenia, koncesji. 1 stycznia 2007 r. przestały być przedmiotem opłaty skarbowej podania, żądania, wnioski, odwołania, zażalenia i załączniki do podań. Zarówno w poprzednim, jak i w obecnym stanie prawnym nie są przedmiotem opłaty skarbowej zgłoszenia i zawiadomienia.

Nowa ustawa o opłacie skarbowej ogranicza przedmiot opłaty skarbowej, co do zasady, do czynności organów wykonywanych w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej.

Z tego też względu nie podlegają opłacie skarbowej zgłoszenia oraz przyjęcia zgłoszeń rozpoczęcia budowy lub robót budowlanych, o których jest mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U. Z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy inwestor zwróci się do starosty o poświadczenie rozpatrzenia zgłoszenia budowy. Poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez właściwy organ administracyjny zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolania na budowę, o których mowa w art. 29 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego, dokonane na wniosek inwestora, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego. W związku z tym poświadczenie takie podlega opłacie skarbowej na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o opłacie skarbowej. Zgodnie z przepisami II części załącznika, określającymi stawki opłaty skarbowej od zaświadczeń, dla których nie określono odrębnej stawki opłaty skarbowej - a tak jest w tym przypadku, są objęte obowiązkiem zapłaty tej opłaty według ogólnej stawki, która wynosi 17 zł (na podstawie ust. 21 części II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej).

Jeżeli jednak zaświadczenie o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia budowy dotyczy spraw budownictwa mieszkaniowego, to na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej opłaty tej się nie pobiera.

WNIOSEK:

Poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez właściwy organ administracyjny zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, dokonane na wniosek inwestora, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i w związku z tym poświadczenie takie podlega opłacie skarbowej.


Marek Hajbos

dyrektor biura ministra w Ministerstwie Finansów


Podstawa prawna

l Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635).

l Art. 29 ust. 1 i 2 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA