Czy starosta przy zgłoszeniu budowy ma prawo do pobierania opłaty skarbowej
REKLAMA
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635) opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia na wniosek zainteresowanego oraz wydanie zezwolenia, pozwolenia, koncesji. 1 stycznia 2007 r. przestały być przedmiotem opłaty skarbowej podania, żądania, wnioski, odwołania, zażalenia i załączniki do podań. Zarówno w poprzednim, jak i w obecnym stanie prawnym nie są przedmiotem opłaty skarbowej zgłoszenia i zawiadomienia.
Nowa ustawa o opłacie skarbowej ogranicza przedmiot opłaty skarbowej, co do zasady, do czynności organów wykonywanych w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej.
Z tego też względu nie podlegają opłacie skarbowej zgłoszenia oraz przyjęcia zgłoszeń rozpoczęcia budowy lub robót budowlanych, o których jest mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U. Z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy inwestor zwróci się do starosty o poświadczenie rozpatrzenia zgłoszenia budowy. Poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez właściwy organ administracyjny zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolania na budowę, o których mowa w art. 29 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego, dokonane na wniosek inwestora, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego. W związku z tym poświadczenie takie podlega opłacie skarbowej na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o opłacie skarbowej. Zgodnie z przepisami II części załącznika, określającymi stawki opłaty skarbowej od zaświadczeń, dla których nie określono odrębnej stawki opłaty skarbowej - a tak jest w tym przypadku, są objęte obowiązkiem zapłaty tej opłaty według ogólnej stawki, która wynosi 17 zł (na podstawie ust. 21 części II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej).
Jeżeli jednak zaświadczenie o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia budowy dotyczy spraw budownictwa mieszkaniowego, to na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej opłaty tej się nie pobiera.
WNIOSEK:
Poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez właściwy organ administracyjny zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, dokonane na wniosek inwestora, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i w związku z tym poświadczenie takie podlega opłacie skarbowej.
Marek Hajbos
dyrektor biura ministra w Ministerstwie Finansów
Podstawa prawna
l Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635).
l Art. 29 ust. 1 i 2 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA