REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy starosta przy zgłoszeniu budowy ma prawo do pobierania opłaty skarbowej

Marek Hajbos

REKLAMA

Czy opłacie skarbowej podlega wydanie poświadczenia o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia? Dokonanie czynności urzędowej rejestracji zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nie przewiduje bowiem wydania przez organ w żadnej formie pisemnego potwierdzenia. Tymczasem poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez organ, w tym o niewniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia, wnioskowane jest przez inwestorów zarówno ze względu na ich interes prawny w urzędowym potwierdzeniu dokonania zgłoszenia, jak też z uwagi na przepisy szczególne wymagające urzędowego potwierdzenia. Jak należy postępować w takich sytuacjach?

 Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635) opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia na wniosek zainteresowanego oraz wydanie zezwolenia, pozwolenia, koncesji. 1 stycznia 2007 r. przestały być przedmiotem opłaty skarbowej podania, żądania, wnioski, odwołania, zażalenia i załączniki do podań. Zarówno w poprzednim, jak i w obecnym stanie prawnym nie są przedmiotem opłaty skarbowej zgłoszenia i zawiadomienia.

Nowa ustawa o opłacie skarbowej ogranicza przedmiot opłaty skarbowej, co do zasady, do czynności organów wykonywanych w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej.

Z tego też względu nie podlegają opłacie skarbowej zgłoszenia oraz przyjęcia zgłoszeń rozpoczęcia budowy lub robót budowlanych, o których jest mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U. Z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy inwestor zwróci się do starosty o poświadczenie rozpatrzenia zgłoszenia budowy. Poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez właściwy organ administracyjny zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolania na budowę, o których mowa w art. 29 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego, dokonane na wniosek inwestora, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego. W związku z tym poświadczenie takie podlega opłacie skarbowej na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o opłacie skarbowej. Zgodnie z przepisami II części załącznika, określającymi stawki opłaty skarbowej od zaświadczeń, dla których nie określono odrębnej stawki opłaty skarbowej - a tak jest w tym przypadku, są objęte obowiązkiem zapłaty tej opłaty według ogólnej stawki, która wynosi 17 zł (na podstawie ust. 21 części II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej).

Jeżeli jednak zaświadczenie o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia budowy dotyczy spraw budownictwa mieszkaniowego, to na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej opłaty tej się nie pobiera.

WNIOSEK:

Poświadczenie o sposobie rozpatrzenia przez właściwy organ administracyjny zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, dokonane na wniosek inwestora, stanowi zaświadczenie w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i w związku z tym poświadczenie takie podlega opłacie skarbowej.


Marek Hajbos

dyrektor biura ministra w Ministerstwie Finansów


Podstawa prawna

l Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635).

l Art. 29 ust. 1 i 2 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  REKLAMA