REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy nie mogą żądać zwrotu udzielonej bonifikaty

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gminy domagają się zwrotu bonifikat przy sprzedaży mieszkań w ciągu pięciu lat od ich nabycia, mimo że uzyskane pieniądze przeznaczono na cele mieszkaniowe. Jest to sprzeczne z ustawą.

REKLAMA

Osoby, które kupiły mieszkania z udzieloną przez nas bonifikatą, muszą mieć na uwadze to, że jeśli sprzedadzą mieszkanie przed upływem pięciu lat, będą musiały oddać różnicę w cenie. Wynika to wprost z aktów notarialnych. Znowelizowane przepisy dotyczą wyłącznie właścicieli, którzy nabyli lokale po 22 października 2007 r. - mówi jeden z pracowników Wydziału Budynków i Lokali Urzędu Miasta Wieliczka. Podobną informację otrzymują mieszkańcy w wielu urzędach w całej Polsce.

REKLAMA

Od ponad miesiąca obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2007 r. nr 173, poz. 1218). Wszyscy, którzy kupili od gminy lokale z bonifikatą, nie muszą teraz oddawać gminie różnicy ceny, nawet jeśli sprzedadzą je przed upływem pięciu lat od dnia zakupu. Jest to jednak możliwe wtedy, gdy właściciel zamieni byłe mieszkanie komunalne na inne albo na nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkaniowe. Może to zrobić nawet w parę dni po podpisaniu aktu notarialnego. Podobnie jest w przypadku sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe.

Dla większości urzędników jest oczywiste, że nowe przepisy odnoszą się także do tych, którzy kupili lokale przed pojawieniem się nowelizacji.

- W ustawie nie ma przepisów przejściowych, nie ma też zastrzeżeń, że zwolnienia stosuje się wyłącznie do stanów prawnych powstałych po dniu wejścia w życie - tłumaczy Ronald Dudziuk z UM Gdańska.

Podobnie uważa Małgorzata Kondracka z UM Szczecina.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wcześniej żądaliśmy zwrotów bonifikaty, bo ówczesne przepisy nie dawały nam innej możliwości. Teraz tego nie robimy. Trzeba jednak pamiętać, że zanim właściciele sprzedadzą takie mieszkania, muszą wystąpić z pisemnym zapytaniem do gminy, żeby upewnić się, czy w konkretnej sytuacji rzeczywiście nie będzie trzeba zwracać udzielonej bonifikaty - podkreśla Małgorzata Kondracka.

Wielu urzędników nie wie, jak traktować ograniczenia zawarte we wcześniejszych umowach sprzedaży lokali komunalnych.

- Moim zdaniem trzeba zmienić akty notarialne, gdyż określają one wyraźnie warunki transakcji - mówi Barbara Granuszewska z UM Bielsko-Biała. Sprawa jest jednak oczywista dla prof. Huberta Izdebskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Urzędnicy powinni pamiętać o tym, że jeżeli powszechnie obowiązujący przepis ustawy coś zmienia, to wchodzi na miejsce postanowień umownych. To się dzieje z mocy prawa - podkreśla profesor.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA