Będzie więcej gruntów pod inwestycje w budownictwie
REKLAMA
REKLAMA
Rada Ministrów zajeła się projektem zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003 r. nr 64, poz. 592). Celem zmian jest uporządkowanie systemu obrotu ziemią rolniczą Wśród proponowanych zmian jest również postulowany przez Gazetę Prawną przepis odbierający Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu w stosunku do gruntów poniżej 1 ha.
REKLAMA
- Nowe przepisy przewidują, że Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo do pierwokupu gruntów rolnych o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Obecnie Agencja może kupować również nieruchomości rolne poniżej 1 ha. Obrót tak niewielkimi parcelami nie wpływa na poprawę struktury agrarnej kraju. Angażuje natomiast Agencję w liczne działania biurokratyczne, utrudniając koncentrację na obrocie większymi nieruchomościami - wyjaśnia Jan Bielański, dyrektor departamentu gospodarki ziemią w Ministerstwie Rolnictwa.
Agencja z obecnego prawa korzysta bardzo rzadko.
REKLAMA
Możliwość zablokowania przez urzędników Agencji sprzedaży gruntów powstrzymuje przedsiębiorstwa budowlane, a także prywatnych inwestorów przed zawieraniem umowy. Dla inwestorów dodatkowym utrudnieniem jest także brak aktualnych planów zagospodarowania oraz fakt, że nawet nieruchomości znajdujące się w granicach dużych aglomeracji miejskich sklasyfikowane są jako grunty rolne. Jak wynika z informacji uzyskanych z Agencji Nieruchomości Rolnych, od wejścia w życie ustawy, czyli od 16 lipca 2003 r., do końca września 2007 r. do Agencji wpłynęło ponadto 380 tys. umów przenoszących własność nieruchomości rolnych. Agencja skorzystała jedynie w 451 przypadkach z prawa pierwokupu.
- Tak więc Agencja skorzystała z prawa pierwokupu w około 0,12 proc. transakcji. Nie jest to wiele, ale dla potencjalnego nabywcy nieruchomości rolnej pierwokup wprowadza do transakcji niepotrzebną niepewność, wydłużenie transakcji w czasie i ryzyko poniesienia kosztów związanych z nabyciem nieruchomości - mówi Renata Sobolewska, partner w kancelarii Chłopecki, Sobolewska i Wspólnicy.
ŁUKASZ SOBIECH
lukasz.sobiech@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA