reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Finansowe i prawne możliwości wspierania zabytków

Finansowe i prawne możliwości wspierania zabytków

Dbanie o zabytki i ich ochrona należą do obowiązków gmin. Jednak lata zaniedbań spowodowały, że potrzeby finansowe są ogromne, a samorządy nie mają środków na renowację pałaców czy cmentarzy. Taki stan rzeczy może się zmienić w tym roku za sprawą funduszy z programu JESSICA.

EwidencjaZabytkow.pl wspólnie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zorganizowali 22 i 23 marca br. ogólnopolską konferencję „Szansa dla zabytków 2012”. Była to okazja do dyskusji o systemie finansowania ochrony zabytków i prezentacji dobrych praktyk w tym zakresie. Zdaniem organizatorów spotkania, w tym roku dużą szansą dla zabytków jest inicjatywa JESSICA, która jest realizowana z powodzeniem w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim i śląskim, a w bieżącym roku rusza w mazowieckim i łódzkim.

Pierwsza umowa JESSICA w województwie pomorskim

27 marca 2012 r. Bank Ochrony Środowiska i spółka Stary Browar Kościerzyna podpisały umowę dotyczącą finansowania rewitalizacji starego kościerskiego browaru. To pierwsza inwestycja w woj. pomorskim (czwarta w kraju) realizowana z wykorzystaniem środków z inicjatywy JESSICA.

W ramach projektu z połączenia odrestaurowanej słodowni oraz nowo wybudowanego skrzydła budynku powstanie trzykondygnacyjny obiekt handlowo-usługowy o powierzchni ponad 6 tys. m2. W starej części budynku pojawi się zabytkowa piwiarnia, gdzie będzie można napić się piwa warzonego na miejscu. Ponadto pojawi się ekspozycja muzealna prezentująca lokalne znaleziska archeologiczne. Przeszklenia w ścianach i posadzkach pomieszczeń piwnicznych umożliwią podziwianie najciekawszych fragmentów zachowanych fundamentów. Elementy wykończeniowe, w tym elewacja i oświetlenie, zostaną dobrane tak, aby odzwierciedlały styl i pierwotny charakter budynku.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego niecałe 7,7 mln zł (ok. 40% wydatków kwalifikowanych) stanowi pożyczka pochodząca ze środków finansowych inicjatywy JESSICA. Reszta kwoty pochodzi z finansowania uzupełniającego z BOŚ Banku i środków własnych inwestora.

Pierwsza inwestycja JESSICA na Śląsku

Za niemal 11,5 mln zł budynek dawnego kina „Andromeda” w Tychach zmieni się w Pasaż Kultury. To pierwszy w województwie śląskim projekt realizowany ze wsparcia unijnej inicjatywy JESSICA.

W 2009 roku, po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, plac Baczyńskiego stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tychach. Jest to miejsce wyjątkowe, o którym bez wątpienia można powiedzieć, że jest kulturalnym centrum miasta. Teraz także budynek po dawnym kinie „Andromeda”, usytuowany przy placu, zmieni swoje oblicze. Po zakończeniu inwestycji obiekt o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2 stanie się trzypoziomowym pasażem z Miejską Galerią Sztuki, mediateką oraz salą konferencyjno-audiowizualną. To jednak nie wszystko, jak zapewnia Andrzej Dziuba, prezydent Tychów – W Pasażu Kultury „Andromeda” odbywać się będą występy kabaretowe, wystawy, wernisaże, pokazy filmowe i prelekcje. Mam nadzieję, że miejsce to będzie tętniło życiem i przyciągało mieszkańców naszego miasta.

Jak co roku środki na ratowanie zabytków można uzyskać z dotacji urzędu marszałkowskiego. W województwie śląskim w 2012 roku do wykorzystania było 2 mln zł. Trzeba było tylko złożyć wniosek w otwartym konkursie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

O dotacje mogli się starać właściciele lub posiadacze zabytku znajdującego się na obszarze województwa i wpisanego do rejestru zabytków, z wyłączeniem zabytków w posiadaniu jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych. W tym roku zgłoszenia przyjmowane są w dwóch terminach – pierwszy już minął, kolejny potrwa do 30 czerwca 2012 r.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama