REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wyprawkę 300+ na dziecko

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Wniosek o wyprawkę 300+ na dziecko./ fot. Shutterstock
Wniosek o wyprawkę 300+ na dziecko./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wnioski o wyprawkę 300+ na dziecko już można składać. Kto dostanie wyprawkę? Gdzie, jak i kiedy złożyć wniosek? Kiedy pieniądze zostaną wypłacone?

Już od 1 lipca można składać wnioski o 300+ na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. Sprawdź czy możesz otrzymać świadczenie, a także gdzie i kiedy złożyć wniosek.

REKLAMA

Kto może dostać 300+ na dziecko?

300 złotych na wyprawkę dla dziecka może otrzymać:
rodzic
opiekun faktyczny (osoba która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła wniosek o adopcję)
opiekun prawny
osoba ucząca się (pełnoletni uczeń niepozostający na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Jakich uczniów obejmuje program?

Uczeń, aby zostać beneficjentem programu, musi spełnić łącznie dwa warunki. Po pierwsze przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym nie może ukończyć 20 lat lub 24 jeśli posiada orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego lub uczęszczania na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Po drugie dziecko musi uczyć się w szkole podstawowejponadpodstawowejartystycznej (w której realizowany obowiązek szkolny lub nauki), młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku wychowawczymszkolno-wychowawczym bądź rewalidacyjno-wychowawczym.

Kogo świadczenie nie obejmuje?

Świadczenie 300+ nie dotyczy dzieci w przedszkolach (także w tzw. zerówkach, nawet jeśli zajęcia odbywają się w szkole), studentów, ani uczniów szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje jednak w przyszłości rozszerzenie programu 300+ również na uczniów szkół dla dorosłych oraz policealnych (bez zmian kryteriów wiekowych).

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek w programie Dobry Start może złożyć jeden z rodziców lub opiekunów. W przypadku sprawowania naprzemiennej opieki przez obojga rodziców oboje mogą złożyć wniosek, jednak w takiej sytuacji każde z rodziców otrzyma po 150 zł (połowę wartości świadczenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie można złożyć wniosek?

Klasyczny papierowy wniosek można złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania (nie zameldowania) urzędzie gminy /miastaośrodku pomocy społecznej lub innym, dodatkowym miejscu, o którym informację można uzyskać w urzędzie gminy/miasta. Opiekunowie dzieci objętych pieczą zastępczą oraz osoby usamodzielniane mogą składać wniosek jedynie w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Wniosek online

Wnioski o świadczenie można składać także elektronicznie. Pierwszą możliwością jest złożenie wniosku korzystając z funkcji bankowości elektronicznej. W tym celu należy zalogować się na stronie swojego banku, odnaleźć odpowiednią zakładkę i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie (szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych banków).

Wniosek przez portal Emp@tia

Wnioski można składać także przez portal Emp@tia ( https://empatia.mrpips.gov.pl/). Aby wysłać wniosek przez rządową witrynę należy najpierw założyć kontozalogować się na nie, a następnie w zakładkach wybrać rodzaj wniosku (wniosek o ustalenie prawa doświadczenia dobry start). Następnie należy wpisać nazwę naszej miejscowość (ważne aby było to miejsce zamieszkania, a nie zameldowania), aby móc z sugerowanych przez system pozycji wybrać instytucję właściwą do rozpatrzenia wniosek. W dalszej części należy uzupełnić formularz danymi osobowymi oraz informacjami wymaganymi przez system, a także dołączyć niezbędne skany dokumentów. Po wysłaniu wniosku system powinien wygenerować Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO) wysłane na wskazany we wniosku adres email.

Kiedy składać wniosek?

Wniosek online (zarówno przez portal Emp@tia / bankowość elektroniczną) można składać już od 1 lipca, a od 1 sierpnia można będzie złożyć papierowy wniosek w w/w urzędach i instytucjach. Wnioski (papierowe jak również elektroniczne) przyjmowane będą do 30 listopada.

Ile wynosi świadczenie?

Świadczenie w ramach programu Dobry Start zakłada jednorazową wypłatę w wysokości 300 zł na dziecko (lub po 150 zł wypłacanych obojgu rodzicom w przypadku opieki naprzemiennej). Wnioskodawca może wybrać czy woli uzyskać świadczenie w formie przelewu na konto, przekazu pocztowego lub wypłaty w kasie urzędu.

Kiedy pieniądze zostaną wypłacone?

REKLAMA

Jeśli wniosek zostanie złożony (prawidłowo) do końca sierpnia, pieniędzy można spodziewać się nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych później, wypłata świadczenia powinna nastąpić przed upływem 2 miesięcy. Warto pamiętać, że wniosek nie będzie rozpatrzony w przypadku braku odpowiedzi o uzupełnienie lub naniesienie poprawek w dokumencie oraz że bieg terminu na wypłatę świadczenia rozpoczyna swój bieg dopiero od momentu złożenia poprawnego wniosku, a więc właśnie po naniesieniu na niego niezbędnych poprawek.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 998)
Uchwała Rady Ministrów Nr 80/2018 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start" (M.P. poz. 514)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start" (Dz.U. z dnia 1 czerwca 2018 r. poz. 1061)

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA