reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Powiaty nie zawsze płacą opiekunom dzieci

Powiaty nie zawsze płacą opiekunom dzieci

Rodziny zastępcze nie wiedzą, na jaką pomoc finansową mogą liczyć ze strony jednostek samorządu terytorialnego.


Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie, na jaką pomoc finansową mogą liczyć rodziny zastępcze. Zgodnie bowiem z obecnie obowiązującą ustawą z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 z późn. zm.), rodziny zastępcze niespokrewnione z dzieckiem mają prawo do wynagrodzenia z tytułu świadczonej opieki i wychowania. Równocześnie każda taka rodzina otrzymuje pomoc na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Jej wysokość jest zróżnicowana i zależy od typu rodziny oraz wieku podopiecznego, jego stanu zdrowia oraz stopnia niedostosowania społecznego. Pomoc ta jest przyznawana do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości lub zakończenia nauki. Udzielanie pomocy finansowej na częściową pomoc rodzinie należy do zadań własnych powiatu.

Problemy zaczynają się, kiedy na jego terenie nie ma ani całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, ani rodziny zastępczej. Wówczas dziecko trafia do placówki na terenie innego powiatu, która dysponuje wolnym miejscem. W przypadku umieszczenia go w rodzinie zastępczej w innym powiecie, samorząd lokalny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ponosi wydatki na jego utrzymanie w łącznej kwocie świadczeń przysługujących takiej rodzinie. Oba powiaty muszą podpisać umowy dotyczące pokrycia kosztów z tym związanych. Jednak do rzecznika praw obywatelskich napływa coraz więcej sygnałów, że nie wiadomo, czy wydatki obejmują częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, czy także wynagrodzenie dla rodziny zastępczej.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama