REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Czy przywileje pracowników z orzeczeniem niepełnosprawności odstraszają pracodawców?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
DGP:  Czy przywileje pracowników z orzeczeniem niepełnosprawności odstraszają pracodawców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy posiadający stopień niepełnosprawności mogą liczyć na szereg przywilejów w związku z podjęciem pracy. Udogodnienia zależą ściśle od stopnia niepełnosprawności. Na co dodatkowo mogą liczyć?

Ile czasu dziennie może pracować osoba niepełnosprawna? 

To, ile czasu danego dnia osoba niepełnosprawna może poświęcić na pracę, uwarunkowane jest od jej stopnia niepełnosprawności. Pracownik posiadający lekki stopień niepełnosprawności może pracować 8 godzin na dobę - czyli 40 godzin tygodniowo. Wymiar czasu pracy jest zbliżony do tego „etatowego” u osoby nieposiadającej takiego orzeczenia. Jedyną różnicą jest to, że osoba niepełnosprawna nie może pracować w porze nocnej oraz wyrabiać nadgodzin. Wyjątek od zasady stanowi sytuacja, w której zatrudniony wykonuje pracę związaną z pilnowaniem, ale również wtedy, gdy otrzyma taką zgodę od lekarza medycyny pracy. 

REKLAMA

Umiarkowany oraz znaczny stopień niepełnosprawności pozwala podjąć pracę w wymiarze 7 godzin na dobę - co sumarycznie daje 35 godzin tygodniowo. Nie są to jednak wszystkie przywileje osoby niepełnosprawnej. Na co jeszcze mogą liczyć takie osoby? 

Dodatkowa przerwa w pracy dla osób niepełnosprawnych 

Osobie niepełnosprawnej oprócz przerwy na spożycie posiłku przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa w pracy na gimnastykę lub odpoczynek. Dodatkowa (płatna) przerwa wliczana jest do czasu pracy i jest niezależna od stopnia niepełnosprawności i wymiaru czasu pracy.

Urlop rehabilitacyjny i zabiegi lecznicze w trakcie pracy 

REKLAMA

Każdy pracownik posiadający umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności może w trakcie pracy naprawić lub zakupić sprzęt ortopedyczny, jak i również odbyć zabiegi lecznicze. Jedynym warunkiem jest to, że wyżej wymienione czynności nie mogą zostać zrealizowane poza godzinami pracy.

Dodatkowo każdej osobie przysługuje 21 dodatkowych dni urlopowych w roku, które upoważniają ją do odbycia turnusu rehabilitacyjnego. Za wszystkie wymienione wyżej czynności pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego dla niepełnosprawnych 

Osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności nabywają dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. Aby je uzyskać, osoba niepełnosprawna musi przepracować co najmniej rok na danym stanowisku, licząc ten czas od dnia nabycia stopnia niepełnosprawności. Dodatkowe dni wolne nie przysługują osobom uprawnionym do urlopu przekraczającego 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego określonego odrębnymi przepisami.

Osoba niepełnosprawna a wypadek przy pracy 

Niepełnosprawny pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy lub nabył chorobę zawodową i nie może wykonywać pracy na danym stanowisku, powinien je zmienić. Pracodawca zobligowany jest zorganizować mu odpowiednie stanowisko pracy i zaplecze socjalne. Chyba że przyczyną wypadku lub choroby zawodowej było nieprzestrzeganie zasad BHP przez pracownika lub stan nietrzeźwości, w którym się znajdował w chwili wypadku i został on dowiedziony przez pracodawcę.

 

Dodatkowe przywileje pracownicze dla osób niepełnosprawnych to niepodważalny atut w zatrudnieniu. Ponad liczbowy urlop, 15-minutowa druga przerwa, a niekiedy krótszy czas pracy - pracownik może z nich korzystać, ale także złożyć rezygnację. Niezależnie od systemu pracy, w przypadku osoby niepełnosprawnej nie może zostać przekroczona norma czasu pracy. 

 

 

 

Zobacz artykuł DGP:

Jakie przywileje przysługują pracownikowi z orzeczeniem niepełnosprawności

Adrian Borek Przykładowe komentarze czytelników SGP

Niepełnosprawna

Wszystko pięknie ale tylko w teorii, mam stopień umiarkowany, wykształcenie i doświadczenie, od pół roku nikt nie chce mnie zatrudnić, w poprzedniej pracy nie było mowy o 7 h pracy, nagminnie łamano moje prawa. 

E2rd G.

Mam stopień lekki. Pół roku szukam pracy. Były pracodawca, spółka skarbu państwa ignoruje moje wnioski i aplikacje.. Życzę wszystkim zdrowia 

Firma

Im więcej przywilejów przysługuje potencjalnemu pracownikowi, tym mniejsze ma szanse na zatrudnienie. Przedsiębiorstwo to nie Sejm III RP. Ma generować dochód a nie rozdawać immunitety, godności i specjalne przywileje. 

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA