REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRiPS: W 2024 r. asystent osoby niepełnosprawnej otrzyma 50 zł za godzinę opieki. Podwyżka z 40 zł [wartości brutto]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
MRiPS: W 2024 r. asystent osoby niepełnosprawnej otrzyma 50 zł za godzinę opieki. Podwyżka z 40 zł [wartości brutto]
MRiPS: W 2024 r. asystent osoby niepełnosprawnej otrzyma 50 zł za godzinę opieki. Podwyżka z 40 zł [wartości brutto]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. asystent osoby z niepełnosprawnościami otrzyma wynagrodzenie 50 zł brutto za godzinę opieki. Podwyżka z poziomu 40 zł brutto.

Usługi asystencji osobistej są powszechną formą wsparcia osób z niepełnosprawnościami w takich krajach jak: Szwecja, Wielka Brytania, Austria, Dania, Francja, Hiszpania.

REKLAMA

W Polsce będą obowiązywały roczne limity pomocy: 840, 720, 480 i 360 godzin (decyduje stopień dysfunkcji). Asystent w dalszym ciągu nie może być członkiem rodziny osoby z niepełnosprawnościami.

Co to jest program „Asystent osoby z niepełnosprawnościami” 2024

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, zwany dalej „Programem”, ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.

WAŻNE! Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.

REKLAMA

W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji przez asystenta usługi asystencji osobistej. Gmina/powiat może dodatkowo przeznaczyć środki własne (wkład własny) na realizację usług asystencji osobistej w ramach Programu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE! Koszt jednej godziny zegarowej wynagrodzenia asystenta za zrealizowaną usługę asystencji osobistej nie może przekroczyć 50 zł brutto wraz z kosztami pracy zatrudniającego. Nie jest dopuszczalne pokrywanie z tej kwoty kosztów administracyjnych realizatora Programu.

Program „Asystent osoby z niepełnosprawnościami” w PDF

Poniżej szczegóły o programie na 2024 r. w formacie PDF do ściągnięcia:

Program 2024 r.

 

Adresaci Programu

Program zapewni wsparcie następującym w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym:

Z programu skorzystają:

 1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (liczba osób w Polsce 108 619),
  oraz
 2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
 • o znacznym stopniu niepełnosprawności (liczba osób 1 057 312) albo
 • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (liczba osób 1 451 624) albo
 • traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Kto może być asystentem?

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

REKLAMA

1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby
starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub

2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub

3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu. 

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa powyżej, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.

Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.

Ile godzin opieki, dla kogo?

Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:

1) 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;

2) 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; 

3) 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
a) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
b) traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;

4) 360 godzin rocznie dla:
a) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym
stopniu niepełnosprawności,
b) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
c) dzieci do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie
ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

O wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do korzystania z usług asystenta albo na wymiar limitu godzin usług asystencji osobistej (np. utrata statusu osoby z niepełnosprawnością, zmiana stopnia niepełnosprawności, korzystanie w danym roku kalendarzowym z usług asystencji osobistej finansowanych ze środków z Funduszu w ramach innych programów Ministra dotyczących usług asystencji osobistej) uczestnik zobowiązany jest niezwłocznie poinformować gminę/powiat lub inny podmiot, któremu gmina/powiat zleciła realizację Programu, zwanego dalej „realizatorem Programu”, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia nastąpienia zmiany.

Terminy naboru wniosków w ramach Programu „Asystent osoby z niepełnosprawnościami”

 1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) wraz z załącznikami do wniosku (załączniki nr 1a i 1b do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl, w terminie do dnia 15 września 2023 r.
   
 2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 6 października 2023 r. 
   
 3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

WAŻNE! Wnioski nie są już składane za pośrednictwem platformy e-PUAP. Trzeba wykorzystać Generator Funduszu Solidarnościowego.

Podstawa prawna programu

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647, 1407 i 1429 ). Nabór wniosków przeprowadzony zostanie zgodnie z art. 13 ww. ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(25)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ela Kurzawa
  2023-08-22 16:10:03
  Nie prawda,że asystent osoby niepełnosprawnej ma 40zl.na godz.Moja córką z orzeczeniem w stopniu znacznym ma asystenta.Asystent dostaje tylko 20 parę złotych Jedno wielkie oszustwo,ciekawi mnie kto okrada tych asystentów.
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • Joanna
  2023-08-22 10:40:24
  Szkoda tylko, że nie ma tych pieniędzy dla asystentów osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie nie można skorzystać z pomocy takiego asystenta..
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Dorota
  2023-08-22 13:08:00
  Asystent rocznie 42000 a rodzin 25000 rocznie ,asystent posiedzi pójdzie na spacer i kasa leci
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ola
  2023-08-22 20:32:15
  Już widzę jak asystent czwarta rano przyjeżdza by obudzić do pracy mojego niepełnosprawnego ,autystycznego syna i pilnować pod toaletą by na czas wyszedł i nie spóźnił się na jedyny autobus .Takie to proste tyle że nie dla autysty.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pracownik
  2023-08-22 21:38:55
  Rodziny babć i dziadków chcą dla nich asystentów bo za darmo. A usługi dla nich to usługi opiekuńcze za które trzeba by było płacić. Ale minister daje wszystkim wszak są wybory. Tylko że ja za to płacę z moich podatków
  1
 • Matka
  2023-08-22 21:35:27
  Asystent dla dziecka niepełnosprawnego z wykształceniem wyższym i dodatkowymi specjalizacjami dostaje tyle samo co sąsiadka po szkole podstawowej którą chodzi do seniorki na płoty i picie kawy.
  0
 • Maja
  2023-08-27 20:36:22
  Co z tego że dadzą pieniądze jak instytucje znów będą czekać pol roku zanim ruszą z projektem i nikogo nie będzie obchodziło czy niepełnosprawny ma wsparcie czy nie. W tym roku w niektórych organizacjach była subiektywna loteria, podczas której osoby całkowicie samotne i niepełnosprawne nie otrzymały asystenta, ale te lepiej funkcjonujące i mieszkajace z rodzinami już tak, tylko dlatego ze asystent lepiej wchodził w **** prezesowi. Dlaczego nikt nie napisze artykułu o naduzyciach w tym projekcie? O tym że ludziom ktorzy cały swój czas poświęcają niepełnosprawnym od lat proponuje się śmieciowe umowy, a jak dochodzi do grudnia i końca projektu to nikogo już nie obchodzi że asystenci zostają pozbawieni środków do życia na najbliższe kilka miesięcy. PS u mnie była stawka brutto brutto, więc jeszcze mniej niż obiecują.
  0
 • Syleia
  2023-08-22 23:09:00
  Już żygać się chce tymi niepełnosprawnymi. Tyle pieniędzy idzie na nich. Socjalne biją rekordy 2500tys na dziecko z cukrzycą. To jest nie normalne i insulina bezpłatna. Madka siedzi grzebie w paznokciach a z podatników idą pieniądze. Renty socjalne to powinno się skończyć, bo niedługo pracujący nie wyrobi na socjale. Potem pokazują filmiki z wakacji za nasze pieniądze. Brzydzę się takimi ludźmi.
  16
  pokażodpowiedzi (4)
 • AniaR
  2023-08-29 13:59:15
  Program zakłada kwotę 50 zł brutto (wcześniej 40 zł) wraz z kosztami pracy zatrudniającego tj. składki na ubezpieczenie społeczne, PPK Funduszu Pracy i FGŚP,w związku z powyższym nie jest to kwota brutto dla Asystenta.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

REKLAMA

Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

REKLAMA