reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 i 2015 roku czekają zmiany. Wszystko za sprawą nowego zasiłku dla opiekuna. Pierwsza zmiana wchodzi w życie 15 maja 2014 r., a kolejna – 1 stycznia 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 i 2015 roku

Zmiany w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego zostały wprowadzone ustawą z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. poz. 567).

Aby dostosować obowiązujące przepisy do nowej instytucji - zasiłku dla opiekuna, określony został skład rodziny podczas ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.

Dostosowano także przesłanki uniemożliwiające otrzymanie specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz uregulowano kwestię zbiegu prawa do świadczeń i możliwości potrącania nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych z wypłacanych zasiłków dla opiekunów.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Na mocy nowych przepisów, obowiązujących od 15 maja 2014 r., specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529 oraz z 2013 r. poz. 1439) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenia od 15 maja 2014 r. nie otrzymają m.in. te osoby, które mają ustalone prawo do zasiłku dla opiekuna.

W razie zbiegu uprawnień do świadczeń (świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna) o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, przysługującego więcej niż jednej osobie sprawującej opiekę nad osobą lub osobami wymagającymi opieki przyznaje się tylko jedno świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna osobie, która pierwsza złożyła wniosek.

Od 1 stycznia 2015 roku przesłanką uprawniającą do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego przez osoby uprawnione będzie również niepodjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama