reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zasiłek rodzinny po przekroczeniu kryterium dochodowego w 2016 roku

Zasiłek rodzinny po przekroczeniu kryterium dochodowego w 2016 roku

Od 2016 roku przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego spowoduje obniżenie wysokości otrzymywanych świadczeń, zamiast ich całkowitego wycofania. Projektowane zmiany z pewnością polepszą sytuację wielu rodzin w przedmiocie uzyskania prawa do tego świadczenia wraz z dodatkami.

Projekt ustawy z dnia 7 stycznia 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Zasiłek rodzinny i świadczenia rodzinne obecnie

Do świadczeń rodzinnych zaliczamy: zasiłek rodzinny, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy).

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje: rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka; opiekunowi faktycznemu dziecka; osobie uczącej się. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Wedle obowiązujących przepisów przekroczenie kryterium dochodowego (574 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie oraz 664 zł w sytuacji gdy w rodzinie znajduje się dziecko niepełnosprawne) powodowało, iż prawo do zasiłku rodzinnego nie przysługiwało. Mimo to, na podstawie obowiązujących przepisów istnieje możliwość warunkowego przyznania prawa do zasiłku rodzinnego dla osób, które kontynuują pobieranie przedmiotowego świadczenia w kolejnym okresie zasiłkowym, w sytuacji gdy dochód uprawniający do otrzymania tego świadczenia w przeliczeniu na osobę w rodzinie przekracza kwotę uprawniającą daną osobę do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu, przysługującemu w okresie, na który jest ustalane prawo do świadczeń. Obecnie kwota ta ustalona jest na 77 zł.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Zmiany w 2016 roku

Projektowane zmiany mają dotyczyć sytuacji, w których rodzina otrzymująca świadczenia rodzinne w przypadku uzyskania dochodu powodującego przekroczenie kwoty (kolejno 574 zł i 664 zł) uprawniającej do świadczeń będzie mogła nadal je otrzymywać. W tym celu ustawodawca wprowadza następujące regulacje:

- zasiłek rodzinny wraz z dodatkami wypłacany będzie w wysokości różnicy pomiędzy łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami a kwotą o którą został przekroczony dochód rodziny. W tym przypadku konieczne będzie ustalenie o jaką kwotę łączny dochód członków rodziny przekroczył kwotę stanowiącą wielokrotność kryterium dochodowego, która ustalana jest w zależności od ilości osób w rodzinie. Ponadto łączną kwotę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami stanowić będzie średnia wysokość przysługujących danej rodzinie lub osobie uczącej się w danym okresie zasiłkowym. Proponowane zmiany uwzględniają również sytuację, w której świadczenia w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia nie będą wypłacane jeżeli wysokość zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami będzie niższa niż 20 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama