REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek rodzinny po przekroczeniu kryterium dochodowego w 2016 roku

Marta Golan
Zasiłek rodzinny 2016/ Fot. Fotolia
Zasiłek rodzinny 2016/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2016 roku przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego spowoduje obniżenie wysokości otrzymywanych świadczeń, zamiast ich całkowitego wycofania. Projektowane zmiany z pewnością polepszą sytuację wielu rodzin w przedmiocie uzyskania prawa do tego świadczenia wraz z dodatkami.

Projekt ustawy z dnia 7 stycznia 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny i świadczenia rodzinne obecnie

Do świadczeń rodzinnych zaliczamy: zasiłek rodzinny, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy).

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje: rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka; opiekunowi faktycznemu dziecka; osobie uczącej się. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Wedle obowiązujących przepisów przekroczenie kryterium dochodowego (574 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie oraz 664 zł w sytuacji gdy w rodzinie znajduje się dziecko niepełnosprawne) powodowało, iż prawo do zasiłku rodzinnego nie przysługiwało. Mimo to, na podstawie obowiązujących przepisów istnieje możliwość warunkowego przyznania prawa do zasiłku rodzinnego dla osób, które kontynuują pobieranie przedmiotowego świadczenia w kolejnym okresie zasiłkowym, w sytuacji gdy dochód uprawniający do otrzymania tego świadczenia w przeliczeniu na osobę w rodzinie przekracza kwotę uprawniającą daną osobę do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu, przysługującemu w okresie, na który jest ustalane prawo do świadczeń. Obecnie kwota ta ustalona jest na 77 zł.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Zmiany w 2016 roku

REKLAMA

Projektowane zmiany mają dotyczyć sytuacji, w których rodzina otrzymująca świadczenia rodzinne w przypadku uzyskania dochodu powodującego przekroczenie kwoty (kolejno 574 zł i 664 zł) uprawniającej do świadczeń będzie mogła nadal je otrzymywać. W tym celu ustawodawca wprowadza następujące regulacje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zasiłek rodzinny wraz z dodatkami wypłacany będzie w wysokości różnicy pomiędzy łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami a kwotą o którą został przekroczony dochód rodziny. W tym przypadku konieczne będzie ustalenie o jaką kwotę łączny dochód członków rodziny przekroczył kwotę stanowiącą wielokrotność kryterium dochodowego, która ustalana jest w zależności od ilości osób w rodzinie. Ponadto łączną kwotę zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami stanowić będzie średnia wysokość przysługujących danej rodzinie lub osobie uczącej się w danym okresie zasiłkowym. Proponowane zmiany uwzględniają również sytuację, w której świadczenia w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia nie będą wypłacane jeżeli wysokość zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami będzie niższa niż 20 zł.

REKLAMA

- w przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na wysokość otrzymywanych zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, prawo do tych świadczeń i ich wysokość ustalane będzie od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiła zmiana, nie wcześniej jednak niż od miesiąca poinformowania organu o tej zmianie przez małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny.

- w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania dochodu lub innych zmian osoby wskazane powyżej również obowiązane są do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1644);
  2. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (z dnia 7 stycznia 2015 roku); etap: konsultacje.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA