Zlecanie zadań z zakresu pomocy społecznej - dlaczego warto
REKLAMA
REKLAMA
Pomysł na zmianę
REKLAMA
REKLAMA
Zakontraktowanie części zadań realizowanych przez OPS w Radlinie to pomysł, do którego przygotowywano się już od dłuższego czasu. W trakcie testowania w Gminie Radlin innowacyjnego Modelu Kontraktowania Usług Społecznych opracowany został projekt Wieloletniego Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi, który zawierał m.in. świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, organizowanie i wydawanie pomocy rzeczowej dla mieszkańców, udzielenie schronienia osobom bezdomnym poprzez zapewnienie posiłku i tymczasowego miejsca noclegowego, prowadzenia mieszkań chronionych.
„Podczas wizyty studyjnej w Ełku zobaczyłam, iż organizacja pozarządowa zajmująca się opieką nad bezdomnymi daje gwarancję profesjonalnego zrealizowania zadania. Pasjonaci w niej pracujący rozumieją problem i trafiają w sedno, szukając rozwiązań, a ich profesjonalna pomoc klientowi ma wyższą jakość, często za te same lub nawet niższe koszty” – dodaje Krystyna Kryszewska.
Jak się przygotować do zmiany?
Korzystając z Kreatora zlecania zadań (www.zlecaniezadan.pl) możliwe było przygotowanie się do zmiany. Z pomocą narzędzi i podpowiedzi, opracowana została dokumentacja konkursowa oraz przeprowadzone zostały konsultacje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Narzędzie do badania efektywności ekonomicznej i społecznej pozwala obliczyć również, czy zadanie realizowane przez organizacje pozarządową jest opłacalne finansowo i/lub społecznie. Efektem pracy z Kreatorem jest generowany automatycznie raport wraz z harmonogramem, który pozwala na terminową realizację zadania.
Konkurs w Radlinie ogłoszony będzie pod koniec bieżącego roku, by dać czas organizacjom na odpowiednie przygotowanie się do realizacji usług. Według dyrektorki Ośrodka Pomocy Społecznej kontraktowanie wieloletnie (które umożliwi Wieloletni Program Współpracy) może stanowić dodatkową zachętę dla organizacji, które przystąpią do konkursu.
Korzyści ze zmiany
REKLAMA
Krystyna Kryszewska jest przekonana o słuszności zlecenia usługi organizacjom pozarządowym: „Zadania realizowane przez organizacje nie są obciążone nadmiernymi kosztami, np. związanymi z biurokracją. Przykładami mogą tu być PCK, Towarzystwo Brata Alberta i wiele innych. Do organizacji nie idą osoby z przypadku, zależy im na jakości, robią to, co najlepiej potrafią. Organizacje są bardziej elastyczne, nie są tak ograniczone procedurami, ich działania są innowacyjne, często niekonwencjonalne, niczym nie hamowane”.
Model Kontraktowania Usług Społecznych został opracowany w ramach projektu „Od partnerstwa do kooperacji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji na stronie internetowej www.zlecaniezadan.pl
REKLAMA
REKLAMA