REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zlecanie zadań z zakresu pomocy społecznej - dlaczego warto

OD PARTNERSTWA DO KOOPERACJI ZLECANIE ZADAŃ SAMORZĄDOM
OD PARTNERSTWA DO KOOPERACJI ZLECANIE ZADAŃ SAMORZĄDOM

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej zadań wpisuje się w funkcjonowanie Ośrodków Pomocy Społecznych. Wiele z nich, m.in. noclegownie, schroniska, usługi opiekuńcze skutecznie prowadzą organizacje pozarządowe. Warto więc pozwolić im na to zlecając konkretne usługi - przekonuje Krystyna Kryszewska – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie.

Pomysł na zmianę

REKLAMA

REKLAMA

Zakontraktowanie części zadań realizowanych przez OPS w Radlinie to pomysł, do którego przygotowywano się już od dłuższego czasu. W trakcie testowania w Gminie Radlin innowacyjnego Modelu Kontraktowania Usług Społecznych opracowany został projekt Wieloletniego Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi, który zawierał m.in. świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, organizowanie i wydawanie pomocy rzeczowej dla mieszkańców,  udzielenie schronienia osobom bezdomnym poprzez zapewnienie posiłku i tymczasowego miejsca noclegowego, prowadzenia mieszkań chronionych.

„Podczas wizyty studyjnej w Ełku zobaczyłam, iż organizacja pozarządowa zajmująca się opieką nad bezdomnymi daje gwarancję profesjonalnego zrealizowania zadania. Pasjonaci w niej pracujący rozumieją problem i trafiają w sedno, szukając rozwiązań, a ich profesjonalna pomoc klientowi ma wyższą jakość, często za te same lub nawet niższe koszty” – dodaje Krystyna Kryszewska.

Jak się przygotować do zmiany?

Korzystając z Kreatora zlecania zadań (www.zlecaniezadan.pl) możliwe było przygotowanie się do zmiany. Z pomocą narzędzi i podpowiedzi, opracowana została dokumentacja konkursowa oraz przeprowadzone zostały konsultacje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Narzędzie do badania efektywności ekonomicznej i społecznej pozwala obliczyć również, czy zadanie realizowane przez organizacje pozarządową jest opłacalne finansowo i/lub społecznie. Efektem pracy z Kreatorem jest generowany automatycznie raport wraz z harmonogramem, który pozwala na terminową realizację zadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkurs w Radlinie ogłoszony będzie pod koniec bieżącego roku, by dać czas organizacjom na odpowiednie przygotowanie się do realizacji usług. Według dyrektorki Ośrodka Pomocy Społecznej kontraktowanie wieloletnie (które umożliwi Wieloletni Program Współpracy) może stanowić dodatkową zachętę dla organizacji, które przystąpią do konkursu.

Korzyści ze zmiany

REKLAMA

Krystyna Kryszewska  jest przekonana o słuszności zlecenia usługi organizacjom pozarządowym: „Zadania realizowane przez organizacje nie są obciążone nadmiernymi kosztami, np. związanymi z biurokracją. Przykładami mogą tu być PCK, Towarzystwo Brata Alberta i wiele innych. Do organizacji nie idą osoby z przypadku, zależy im na jakości, robią to, co najlepiej potrafią. Organizacje są bardziej elastyczne,  nie są tak ograniczone procedurami, ich działania są innowacyjne, często  niekonwencjonalne, niczym nie hamowane”.

Model Kontraktowania Usług Społecznych został opracowany w ramach projektu „Od partnerstwa do kooperacji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji na stronie internetowej www.zlecaniezadan.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA