reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Pomoc społeczna 2015/2016 – kryteria dochodowe, kwoty

Pomoc społeczna 2015/2016 – kryteria dochodowe, kwoty

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń z pomocy społecznej na 2015, 2016 i 2017 rok mają obowiązywać od 1 października 2015 roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, iż dzięki tym zmianom świadczenia trafią do większej ilość uprawnionych.

Kolejna weryfikacja będzie miała miejsce w 2018 roku.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów. Zawiera on nowe zweryfikowane kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz zweryfikowane kryteria dochodowe.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2015 roku.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Kryteria dochodowe

Zgodnie z nowymi przepisami kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wyniesie 634 zł, dla osoby w rodzinie zaś – 514 zł.

Zobacz również: Świadczenia rodzinne - kryterium dochodowe w 2015, 2016 i 2017 r.

Kwoty świadczeń z pomocy społecznej

Maksymalna kwota zasiłku stałego ma wynosić 604 zł. Kwota stanowiąca podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej została ustalona w wysokości 1722 zł,

Minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy wyniesie 606 zł, a maksymalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy - 1335 zł. Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego to 288 zł.

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej przeprowadzanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Pierwsza weryfikacja miała miejsce w 2006 r., ostatnia - w 2012 r.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r.  w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama