reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Becikowe 2017

Becikowe 2017

Na 2017 rok nie zaplanowano zmian w zakresie wysokości becikowego ani zasad jego otrzymywania. Jak wygląda procedura przyznania świadczenia?

Becikowe, czyli jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się w jednorazowej kwocie 1000 zł.

Świadczenie przysługuje jednej z wymienionych osób: matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka.

Do otrzymania wsparcia niezbędne jest spełnianie kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie powinien przekraczać kwoty 1922 zł. Brane są tu pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego dany okres zasiłkowy (trwający od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego).

Polecamy produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Rodzice powinni pamiętać o tym, by wniosek o zapomogę złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Tak długi okres sprawia, iż termin złożenia dokumentów może mieć wpływ na uzyskanie prawa do świadczenia.

Przykład

Dziecko urodziło się w marcu 2016 r. Matka dziecka od razu złożyła wniosek o becikowe. Wniosek został zatem złożony w okresie zasiłkowym trwającym od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2016 r. W takiej sytuacji decyzja zostanie podjęta w oparciu o dochód rodziny osiągnięty w 2014 r. Gdyby wniosek został złożony w kolejnym okresie zasiłkowym np. w grudniu 2016 r., gmina wzięłaby pod uwagę dochody uzyskane w 2015 r.

W obu przypadkach uwzględniony zostanie również dochód utracony oraz uzyskany.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych dochód rodziny stanowi suma dochodów członków rodziny.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych do członków rodziny zalicza:

  • małżonków;
  • rodziców dzieci;
  • opiekuna faktycznego dziecka;
  • pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia;
  • dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.

Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Problemem może być niekiedy zaliczenie do członków rodziny tego z rodziców, który w praktyce nie uczestniczy w wychowywaniu dziecka. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2016 r. (I OSK 2361/14) stwierdził, iż „do rodziny nie sposób zaliczyć rodzica, który nie jest w związku małżeńskim, ani nie pozostaje w separacji orzeczonej przez sąd i nie wychowuje z drugim z rodziców dziecka. Rodzic samotnie wychowujący dziecko w ww. okolicznościach spełnia bowiem przesłanki do uznania go za osobę samotnie wychowującą dziecko, w rozumieniu art. 3 pkt 17 lit. a u.ś.r., co winno oznaczać wyłączenie drugiego z rodziców, który nie uczestniczy w wychowywaniu wspólnego dziecka z pojęcia rodziny.”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama