REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawienie pogrzebu świadczeniem realizowanym przez pomoc społeczną

Sprawienie pogrzebu świadczeniem realizowanym przez pomoc społeczną./ fot. Fotolia
Sprawienie pogrzebu świadczeniem realizowanym przez pomoc społeczną./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pogrzeb jest w polskiej tradycji bardzo ważną rzeczą. Z reguły sprawieniem pogrzebu zajmuje się rodzina zmarłego. Co w sytuacji, gdy zmarłemu nie ma kto urządzić pogrzebu?

Osoby bezdomne, czy też nie mające rodzin nie muszą martwić się o swój pochówek, ponieważ urządzi go gmina zgodnie z wyznaniem zmarłego. Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej sprawienie pogrzebu należy do obowiązków gminy. Zasady postępowania oraz finansowania pogrzebu mogą nawet zostać podjęte przez gminę w drodze uchwały.

REKLAMA

Podkreślenia wymaga fakt, że nie tylko osoby nie mające rodziny i bliskich mogą liczyć na pomoc gminy w organizacji pogrzebu. Na taką pomoc mogą liczyć także osoby, których bliscy nie poczuwają się do organizacji pogrzebu.

To organ, który urządza pogrzeb jest zobowiązany ustalić jakiego wyznania był zmarły. W tym miejscu należy zadać pytanie: który podmiot w gminie będzie uprawniony do przyjęcia takich ustaleń. Odpowiedź na postawione w zdaniu poprzednim pytanie znajdziemy art. 110 ust 1 Ustawy o pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 110 ust 1 Ustawy o pomocy społecznej zadania pomocy społecznej w gminach wykonują jednostki organizacyjne – ośrodki pomocy społecznej.

Należy pamiętać, że można wystąpić do opieki społecznej o zasiłek pogrzebowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek pogrzebowy

Osoba bezdomna, czy też nie mająca najbliższych będzie pochowana przez gminę. A co z rodziną zmarłego, która nie ma pieniędzy na pogrzeb?

Najbliższa rodzina może starać się o zasiłek pogrzebowy. Rodzina zmarłego powinna ustnie lub pisemnie złożyć wniosek o sprawienie pogrzebu na koszt gminy do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na adres zameldowania zmarłego. Do wniosku należy załączyć odpis skrócony aktu zgonu oraz zaświadczenia dotyczące braku uprawnień zmarłego, jak również członków jego rodziny do zasiłku pogrzebowego.

Ośrodek Pomocy Społecznej ma prawo wymagać od rodziny załączenia do wniosku także dokumentów potwierdzających trudną sytuację życiową oraz materialną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA