| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Oświata

Protokół rozbieżności przy podziale subwencji oświatowej

Aktualizacja: 17.12.2012

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2013 roku. Samorządowcy domagają się także opracowania standardów, na podstawie których byłaby ona ustalana. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało od marca 2013 r. prace nad ustaleniem nowego sposobu podziału. »

Nowoczesny nadzór pedagogiczny będzie w pełni wdrożony do 2015 r.

Aktualizacja: 15.11.2012

Nowoczesny system nadzoru pedagogicznego zostanie w pełni wdrożony do 2015 r. - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas. Podała, że przeszkolono już ponad 700 wizytatorów, oraz że w tym roku szkolnym nowa forma kontroli zostanie przeprowadzona w ponad 30 proc. szkół. »

NIK: nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów nie jest efektywny

Aktualizacja: 13.11.2012

Nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów oświaty i dyrektorów szkół publicznych nie jest dostatecznie sprawny i efektywny, nie przekłada się na poprawę jakości nauczania. - wynika z raportu NIK. MEN podało, że przyjęło do realizacji wnioski pokontrolne. »

"Szkoły mają dużo autonomii, ale z niej nie korzystają"

Aktualizacja: 12.11.2012

W polskiej szkole jest dużo autonomii, ale nie jest ona wykorzystywana - uważa wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Według niego sukces edukacyjny odniesiono tam, gdzie szkoły mają autonomię, a nauczyciele są rozliczani z wyników uzyskiwanych przez uczniów. »

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen

Aktualizacja: 28.10.2012

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który wystąpił w tej sprawie do MEN. Resort zapowiedział całościowe uregulowanie dotyczące praw i obowiązków uczniów, którzy skończyli 18 lat. »

Dowóz niepełnosprawnych uczniów do szkoły

Aktualizacja: 18.10.2012

Gmina powinna zapewnić niepełnosprawnym uczniom bezpłatny transport do szkoły bez względu na odległość od miejsca zamieszkania lub zwracać koszty przejazdu organizowanego przez rodziców. »

Dwulatek w przedszkolu - na życzenie rodziców, za zgodą dyrektora

Aktualizacja: 17.10.2012

Dzieci dwuipółletnie są przyjmowane do przedszkoli wyłącznie na życzenie rodziców i za zgodą dyrektora - przypomina MEN i informuje, że analogiczna zasada ma dotyczyć w przyszłości także dzieci dwuletnich. »

Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietą

Aktualizacja: 15.10.2012

Statystyczny polski nauczyciel ma 41 lat, wykształcenie wyższe i jest kobietą - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Polsce jest ponad 668 tys. nauczycieli. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej. »

Dotacje dla szkół

Aktualizacja: 09.10.2012

W przypadku szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja przysługuje również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Takie rozwiązanie dotyczy również szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. »

Nowelizacja ustawy o finansowaniu szkół

Aktualizacja: 28.08.2012

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Doprecyzowuje ona przepisy dotyczące dotowania z subwencji szkół publicznych i niepublicznych w okresie wakacji, tak by ich interpretacja była jednolita. »

Umieszczanie reklam w podręcznikach jest niezgodne z prawem

Aktualizacja: 13.08.2012

Umieszczanie reklam w podręcznikach szkolnych jest niezgodne z prawem - przypomina MEN, komentując jeden z takich przypadków. O wyborze podręcznika - jak podkreśla - decydują wyłącznie nauczyciele, którzy odpowiadają za jakość edukacji swoich uczniów. »

Subwencja oświatowa na absolwentów podczas wakacji

Aktualizacja: 24.07.2012

Szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne prowadzone przez ministra kultury, powinny w okresie wakacji dostawać środki z subwencji także za absolwentów - uważają posłowie. »

Pobieranie opłat za świadectwa szkolne - niezgodne z prawem

Aktualizacja: 27.06.2012

Praktyki pobierania opłat za świadectwa szkolne oraz uzależnianie wydawania świadectwa od uiszczenia opłat na różne cele są niezgodne z prawem - przypomniał w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki. »

Zakładanie stowarzyszenia do prowadzenia szkoły

Aktualizacja: 20.06.2012

Rada gminy podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkoły. Wójt zaproponował rodzicom uczniów założenie stowarzyszenia, które miałoby prowadzić szkołę zamiast gminy. W jaki sposób zakłada się takie stowarzyszenie? Ile to trwa? Do jakich instytucji należy się zwrócić? Czy istnieje termin, w jakim wójt jest zobligowany do złożenia takiej propozycji? »

Wycieczka szkolna – prawa i obowiązki nauczyciela

Aktualizacja: 03.04.2012

Nauka dzieci nie ogranicza się jedynie do lekcji przeprowadzanych w szkole. Proces kształcenia przewiduje również inne formy nauki i wypoczynku poza siedzibą szkoły, które służą edukacji i wychowaniu uczniów. To, co jednak dla podopiecznych będzie rozrywką, dla nauczycieli oznacza pracę i dodatkowe obowiązki. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »