reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Oświata

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Aktualizacja: 02.03.2013

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”. »

9 faktów o przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków

Aktualizacja: 11.02.2013

Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie przyjęcia sześciolatków do szkół. »

Wadliwy system rekrutacji do szkół

Aktualizacja: 04.02.2013

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na poprawienie tej kwestii w ustawie o systemie oświaty. »

Różnicowanie opłat za przedszkola

Aktualizacja: 21.01.2013

Uchwała rady gminy w przedmiocie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu publicznym dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny nie stanowi naruszenia przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty – tak orzekł NSA w uchwale siedmiu sędziów z 11 grudnia 2012 r. »

Likwidacja szkoły

Aktualizacja: 14.01.2013

Organ prowadzący może zlikwidować szkołę publiczną z końcem roku szkolnego. »

W tym roku zacznie działać nowy System Informacji Oświatowej

Aktualizacja: 13.01.2013

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomi w tym roku nowy System Informacji Oświatowej; do końca marca dyrektorzy szkół mają przesłać dane o swoich placówkach i uczniach - przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas. »

Pierwsze przedszkole w partnerstwie publiczno-prywatnym

Aktualizacja: 09.01.2013

Wobec licznych problemów, z jakimi borykają się samorządy przy realizacji zadań oświatowych, to właśnie sektor edukacji, a zwłaszcza edukacji przedszkolnej może być w najbliższym czasie jednym z bardziej obiecujących obszarów współpracy publiczno-prywatnej. »

Przepis o rekrutacji do szkół i przedszkoli - niekonstytucyjny

Aktualizacja: 08.01.2013

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc dopiero za rok, bo w przeciwnym razie jego usunięcie mogłoby spowodować zamieszanie w szkołach. »

Dowóz uczniów do szkół

Aktualizacja: 17.12.2012

Likwidacja szkoły oznacza często dłuższą drogę uczniów do innej placówki, a dla gminy konieczność zapewnienia im transportu do niej. »

Protokół rozbieżności przy podziale subwencji oświatowej

Aktualizacja: 17.12.2012

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2013 roku. Samorządowcy domagają się także opracowania standardów, na podstawie których byłaby ona ustalana. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało od marca 2013 r. prace nad ustaleniem nowego sposobu podziału. »

Nowoczesny nadzór pedagogiczny będzie w pełni wdrożony do 2015 r.

Aktualizacja: 15.11.2012

Nowoczesny system nadzoru pedagogicznego zostanie w pełni wdrożony do 2015 r. - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas. Podała, że przeszkolono już ponad 700 wizytatorów, oraz że w tym roku szkolnym nowa forma kontroli zostanie przeprowadzona w ponad 30 proc. szkół. »

NIK: nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów nie jest efektywny

Aktualizacja: 13.11.2012

Nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów oświaty i dyrektorów szkół publicznych nie jest dostatecznie sprawny i efektywny, nie przekłada się na poprawę jakości nauczania. - wynika z raportu NIK. MEN podało, że przyjęło do realizacji wnioski pokontrolne. »

"Szkoły mają dużo autonomii, ale z niej nie korzystają"

Aktualizacja: 12.11.2012

W polskiej szkole jest dużo autonomii, ale nie jest ona wykorzystywana - uważa wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Według niego sukces edukacyjny odniesiono tam, gdzie szkoły mają autonomię, a nauczyciele są rozliczani z wyników uzyskiwanych przez uczniów. »

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen

Aktualizacja: 28.10.2012

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który wystąpił w tej sprawie do MEN. Resort zapowiedział całościowe uregulowanie dotyczące praw i obowiązków uczniów, którzy skończyli 18 lat. »

Dowóz niepełnosprawnych uczniów do szkoły

Aktualizacja: 18.10.2012

Gmina powinna zapewnić niepełnosprawnym uczniom bezpłatny transport do szkoły bez względu na odległość od miejsca zamieszkania lub zwracać koszty przejazdu organizowanego przez rodziców. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama