reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Jakie są uprawnienia jednostek finansowych

Jakie są uprawnienia jednostek finansowych

Czy wykonywanie zadań w zakresie prowadzenia rachunkowości szkół i placówek może posiadać charakter usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?


Joanna Dadacz

dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów

Przysługujące organom prowadzącym jednostki oświatowe uprawnienie do tworzenia jednostek obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek oraz prowadzenia w ich ramach obsługi finansowo-księgowej tych jednostek oświaty, zawarte w art. 5 ust. 7 i 9 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.), stanowi przepis szczególny w stosunku do regulacji określających miejsce i warunki prowadzenia ksiąg rachunkowych, wynikających z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

Po wejściu w życie ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393) art. 11 ust. 3 znowelizowanej ustawy uzyska brzmienie: księgi rachunkowe mogą być prowadzone na terytorium Polski poza siedzibą jednostki albo oddziału (zakładu), w przypadku określonym w art. 13 ust. 2 i 3 oraz w razie powierzenia ich prowadzenia podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Uprawnienie do tworzenia jednostek obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek nie stanowi uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jednostki, o których mowa, oraz ich pracownicy, w zakresie zadań związanych z zatrudnieniem w jednostkach, nie podlegają i nie będą podlegli rygorom określonym w przepisach o usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2009 r. nie spowodują zmiany w powyższym zakresie (na podstawie pisma DR4/503/405/1/POD/ 08/1037).

KW

PODSTAWA PRAWNA

•  Art. 11 ustawy z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama