REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Agnieszka Marek

REKLAMA

Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zakładająca objęcie sześciolatków obowiązkiem szkolnym, wprowadziła trzyletni okres przejściowy, w ciągu którego od decyzji rodziców oraz warunków spełnianych przez placówki uzależniono obecność sześciolatków w szkole. Tym samym, aż do 2012 roku, o ile rodzice wyrażą taką wolę a szkoła jest na to przygotowana  - sześciolatek, który odbył przygotowanie przedszkolne lub posiada pozytywna opinię poradni może rozpocząć edukację w szkole.

REKLAMA

Począwszy od roku szkolnego 2012/2013 sześciolatki obowiązkowo trafią do szkół, więc do tego czasu wszystkie placówki muszą zostać na to przygotowane. Od przyszłego roku pięciolatki będą więc odbywać obligatoryjne roczne przygotowanie przedszkolne – w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych utworzonych w szkołach. Już teraz gminy muszą umożliwić pięciolatkom odbycie przygotowania przedszkolnego - jeśli rodzice zechcą w przyszłym roku posłać je do szkół.

Chociaż media trwożą wiadomościami o fatalnym stanie przygotowania szkół na nadejście maluchów, nie wszystkie samorządy poddają się tej niechlubnej regule.

BIAŁYSTOK

Białostockie szkoły podstawowe są już otwarte na przyjęcie dzieci pięcio- i sześcioletnich. „Chcąc przybliżyć rodzicom tych dzieci ofertę szkół podstawowych, Miasto Białystok wydało informator o oddziałach dla dzieci pięcio- i sześcioletnich w szkołach podstawowych, w którym to białostockie placówki prezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną i ukazują rodzicom, że szkoła podstawowa jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym również małym dzieciom, miejscem, w którym są zabawki i w którym uczą się one poprzez zabawę miejscem zapewniającym troskliwą opiekę i rozwój zainteresowań.” – informuje Urząd Miasta Białystok.

Oferta szkół białostockich adresowana do pięcio- i sześciolatków jest porównywalna do tej prezentowanej przez przedszkola. Placówki oferują dzieciom:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  - pobyt 10-godzinny – świetlice czynne są w godzinach 6.45 – 17.00

  - 3 posiłki dziennie – niemal wszystkie szkoły posiadają własną kuchnię,

  - zajęcia dodatkowe, np. zajęcia z języków obcych, komputerowe, inne,

  - pomoc psychologiczno – pedagogiczną,

  - opiekę tego samego nauczyciela do ukończenia I etapu edukacyjnego – klasy III.

Białostockie „zerówki” w szkołach są przygotowane i sprofilowane pod kątem potrzeb maluchów. Z sal przeznaczonych dla przedszkolaków nie korzystają starsze dzieci, w wielu placówkach dla najmłodszych uczniów przygotowano osobne toalety oraz szafki, w których dzieci mogą pozostawić tornistry i przybory.

Przygotowanie szkół na przyjęcie maluchów zostało dofinansowane przez budżet. Z programu „Radosna szkoła” Białystok otrzymał m.in.:

- 4 805 292 zł (w tym środki własne Miasta Białegostoku 2 402 646 zł) na utworzenie i modernizację szkolnych placów zabaw w 24 szkołach podstawowych,

- 347 670 zł (w tym 24 000 zł dla szkół podstawowych specjalnych) - na sfinansowanie zakupu pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole.

W 2009 naukę w szkołach białostockich rozpoczęło 83 dzieci sześcioletnich, we wrześniu bieżącego roku liczba ta wzrośnie do 150. 

Czytaj także: Samorządy mają kilka miesięcy na wdrożenie reformy oświatowej>>

OSTROŁĘKA

REKLAMA

W Ostrołęce przygotowanie szkół na potrzeby sześciolatków trwa. Miasto - podobnie jak Białystok - zdobyło dotację z programu Radosna Szkoła z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych do miejsca zabaw szkole oraz na utworzenie szkolnych placów zabaw. Większości szkół przekazano już środki na zakup pomocy dydaktycznych – do placówek trafiło łącznie ponad 53 tys. zł.

W bieżącym roku ok. 235 tys. zł na dostosowanie placów zabaw otrzymały dwie placówki, które obecnie przygotowują dokumentacje projektowe niezbędne do rozpoczęcia prac. Taką samą kwotę miasto zarezerwowało również w tegorocznym budżecie - postępując zgodnie z zasadą uzależniającą otrzymanie państwowych dotacji od wkładu własnego samorządu w wysokości minimum 50 proc. kosztów. Na okres wakacyjny zaplanowano prace związane z przygotowaniem sal na potrzeby najmłodszych dzieci.

KRUSZWICA

Kruszwica nie ma powodów do obaw związanych z nowymi obowiązkami szkół. Andrzej Kozłowski - Dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania – informuje, że wszystkie wiejskie szkoły są przygotowane na przyjęcie maluchów ponieważ zarówno w roku bieżącym jak i w latach poprzednich uczyły się w nich dzieci sześcioletnie. Urząd Miasta planuje jedynie doposażenie szkół wiejskich w 2012 r.

Spośród dwóch miejskich szkół podstawowych – jedna już dwa lata temu została dostosowana do potrzeb najmłodszych uczniów, w drugiej – prace zaplanowano na rok nadchodzący. Na ten ostatni cel przeznaczono środki w wysokości 40 tys. zł.

KRUSZWICA JEST CZŁONKIEM SAMORZĄDOWEGO KLUBU - LOKALNI GLOBALNI>>

PUSZCZYKOWO

W związku z niewielką liczbą dzieci, sytuacja nie jest problemowa – informuje Agnieszka Zielińska z Urzędu Miejskiego w Puszczykowie. Mimo to, szkoły nie odkładają przygotowań na ostatnią chwilę i zadbały już o fundusze na sfinansowanie koniecznych przedsięwzięć.

Środki pozyskano m.in. z Kuratorium Oświaty i Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i przeznaczono je na zakup środków dydaktycznych. Urząd Miasta także partycypuje w kosztach, dzięki czemu w szkołach utworzono już świetlice a w najbliższych planach znajduje się przygotowanie szafek na przybory szkolne maluchów.

PUSZCZYKOWO JEST CZŁONKIEM SAMORZĄDOWEGO KLUBU - LOKALNI GLOBALNI>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA