Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków

Agnieszka Marek
Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zakładająca objęcie sześciolatków obowiązkiem szkolnym, wprowadziła trzyletni okres przejściowy, w ciągu którego od decyzji rodziców oraz warunków spełnianych przez placówki uzależniono obecność sześciolatków w szkole. Tym samym, aż do 2012 roku, o ile rodzice wyrażą taką wolę a szkoła jest na to przygotowana  - sześciolatek, który odbył przygotowanie przedszkolne lub posiada pozytywna opinię poradni może rozpocząć edukację w szkole.

Począwszy od roku szkolnego 2012/2013 sześciolatki obowiązkowo trafią do szkół, więc do tego czasu wszystkie placówki muszą zostać na to przygotowane. Od przyszłego roku pięciolatki będą więc odbywać obligatoryjne roczne przygotowanie przedszkolne – w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych utworzonych w szkołach. Już teraz gminy muszą umożliwić pięciolatkom odbycie przygotowania przedszkolnego - jeśli rodzice zechcą w przyszłym roku posłać je do szkół.

Chociaż media trwożą wiadomościami o fatalnym stanie przygotowania szkół na nadejście maluchów, nie wszystkie samorządy poddają się tej niechlubnej regule.

BIAŁYSTOK

Białostockie szkoły podstawowe są już otwarte na przyjęcie dzieci pięcio- i sześcioletnich. „Chcąc przybliżyć rodzicom tych dzieci ofertę szkół podstawowych, Miasto Białystok wydało informator o oddziałach dla dzieci pięcio- i sześcioletnich w szkołach podstawowych, w którym to białostockie placówki prezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną i ukazują rodzicom, że szkoła podstawowa jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym również małym dzieciom, miejscem, w którym są zabawki i w którym uczą się one poprzez zabawę miejscem zapewniającym troskliwą opiekę i rozwój zainteresowań.” – informuje Urząd Miasta Białystok.

Oferta szkół białostockich adresowana do pięcio- i sześciolatków jest porównywalna do tej prezentowanej przez przedszkola. Placówki oferują dzieciom:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  - pobyt 10-godzinny – świetlice czynne są w godzinach 6.45 – 17.00

  - 3 posiłki dziennie – niemal wszystkie szkoły posiadają własną kuchnię,

  - zajęcia dodatkowe, np. zajęcia z języków obcych, komputerowe, inne,

  - pomoc psychologiczno – pedagogiczną,

  - opiekę tego samego nauczyciela do ukończenia I etapu edukacyjnego – klasy III.

Białostockie „zerówki” w szkołach są przygotowane i sprofilowane pod kątem potrzeb maluchów. Z sal przeznaczonych dla przedszkolaków nie korzystają starsze dzieci, w wielu placówkach dla najmłodszych uczniów przygotowano osobne toalety oraz szafki, w których dzieci mogą pozostawić tornistry i przybory.

Przygotowanie szkół na przyjęcie maluchów zostało dofinansowane przez budżet. Z programu „Radosna szkoła” Białystok otrzymał m.in.:

- 4 805 292 zł (w tym środki własne Miasta Białegostoku 2 402 646 zł) na utworzenie i modernizację szkolnych placów zabaw w 24 szkołach podstawowych,

- 347 670 zł (w tym 24 000 zł dla szkół podstawowych specjalnych) - na sfinansowanie zakupu pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole.

W 2009 naukę w szkołach białostockich rozpoczęło 83 dzieci sześcioletnich, we wrześniu bieżącego roku liczba ta wzrośnie do 150. 

Czytaj także: Samorządy mają kilka miesięcy na wdrożenie reformy oświatowej>>

OSTROŁĘKA

W Ostrołęce przygotowanie szkół na potrzeby sześciolatków trwa. Miasto - podobnie jak Białystok - zdobyło dotację z programu Radosna Szkoła z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych do miejsca zabaw szkole oraz na utworzenie szkolnych placów zabaw. Większości szkół przekazano już środki na zakup pomocy dydaktycznych – do placówek trafiło łącznie ponad 53 tys. zł.

W bieżącym roku ok. 235 tys. zł na dostosowanie placów zabaw otrzymały dwie placówki, które obecnie przygotowują dokumentacje projektowe niezbędne do rozpoczęcia prac. Taką samą kwotę miasto zarezerwowało również w tegorocznym budżecie - postępując zgodnie z zasadą uzależniającą otrzymanie państwowych dotacji od wkładu własnego samorządu w wysokości minimum 50 proc. kosztów. Na okres wakacyjny zaplanowano prace związane z przygotowaniem sal na potrzeby najmłodszych dzieci.

KRUSZWICA

Kruszwica nie ma powodów do obaw związanych z nowymi obowiązkami szkół. Andrzej Kozłowski - Dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania – informuje, że wszystkie wiejskie szkoły są przygotowane na przyjęcie maluchów ponieważ zarówno w roku bieżącym jak i w latach poprzednich uczyły się w nich dzieci sześcioletnie. Urząd Miasta planuje jedynie doposażenie szkół wiejskich w 2012 r.

Spośród dwóch miejskich szkół podstawowych – jedna już dwa lata temu została dostosowana do potrzeb najmłodszych uczniów, w drugiej – prace zaplanowano na rok nadchodzący. Na ten ostatni cel przeznaczono środki w wysokości 40 tys. zł.

KRUSZWICA JEST CZŁONKIEM SAMORZĄDOWEGO KLUBU - LOKALNI GLOBALNI>>

PUSZCZYKOWO

W związku z niewielką liczbą dzieci, sytuacja nie jest problemowa – informuje Agnieszka Zielińska z Urzędu Miejskiego w Puszczykowie. Mimo to, szkoły nie odkładają przygotowań na ostatnią chwilę i zadbały już o fundusze na sfinansowanie koniecznych przedsięwzięć.

Środki pozyskano m.in. z Kuratorium Oświaty i Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i przeznaczono je na zakup środków dydaktycznych. Urząd Miasta także partycypuje w kosztach, dzięki czemu w szkołach utworzono już świetlice a w najbliższych planach znajduje się przygotowanie szafek na przybory szkolne maluchów.

PUSZCZYKOWO JEST CZŁONKIEM SAMORZĄDOWEGO KLUBU - LOKALNI GLOBALNI>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja budżetu: fundusz motywacyjny, dodatki specjalne, nauczyciele, sędziowie, odmrożenie ZFŚS

  Projekt noweli zakłada wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej, a także dla nauczycieli.

  Polska zapłaci 20 000 euro kary za odmowę przyjęcia jednego emigranta? Górny limit to 30 000 osób

  Rada UE przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych

  Nowelizacja budżetu - dodatkowe pieniądze dla nauczycieli, sędziów, budżetówki. Rząd pracuje w długi weekend

  Ministrowie w piątek o godz. 10 zebrali się na posiedzeniu rządu, który zajmie się projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej; dodatkowe środki mają być przekazane samorządom i przeznaczone na nagrody specjalne dla nauczycieli.

  1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach. Pracujący w przedszkolach też dostaną nagrodę

  Nagroda dla nauczycieli zostanie wypłacona nie tylko dla pracujących w szkołach. Wyniesie nie 900 zł jak zapowiadano początkowo, a 1125 zł. 

  MF: Kiedy urzędnicy podatkowi z różnych państw UE mogą prowadzić wspólne kontrole Polaków

  Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki wniosek pozytywnie - poinformował Marcin Lachowicz z resortu finansów.

  Rząd przyznał 900 zł nagrody specjalnej dla każdego nauczyciela. A to nie koniec bonusów dla budżetówki

  900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to efekt porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność.

  Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

  Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

  Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

  6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

  Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

  Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

   

  Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

  Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.

  ZUS: dodatkowe 450 mld zł dla 24 mln Polaków. Koniecznie zajrzyj na swoje konto emerytalne
  ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. O 450 mld zł.
  Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. PiS: dywersja i działanie antykonstytucyjne

  Sąd Najwyższy uchylił 6 czerwca 2023 r. umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. To jawna dywersja Sądu Najwyższego i działanie antykonstytucyjne, które ma doprowadzić do całkowitego chaosu prawnego - skomentował wyrok rzecznik PiS Rafał Bochenek.

  Apel pracodawców szpitali powiatowych do ministra zdrowia

  Pracodawcy szpitali powiatowych apelują do ministra zdrowia – czego oczekują? OZPSP zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań, które w realny sposób zmienią i poprawią sytuację finansową placówek medycznych w Polsce. Potrzeba realnych zmian. 

  Ile kredyt studenckich zaciągnęli studenci w 2022 r.? Czy zmieni się kryterium dochodowe w 2023 r.?

  W latach 1998-2022 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 409 tys. studentów i doktorantów. W roku 2022 zawarto 1 280 takich umów.

  Czy warto studiować w 2023 r.?

  Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

  Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

  Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

  Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

  Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

  10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

  Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

  W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

  Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

  305 mln zł od rządu dla strażaków

  Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

  W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

  W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

  Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

  Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

  Sposób na rekreację ruchową: taniec

  Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

  Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

  Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

  Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

  W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja.