REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja oświatowa na 2,5-letniego przedszkolaka

Tadeusz Konarski
współpracownik kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, ekspert z zakresu szeroko rozumianego zarządzania edukacją, m.in. prawa pracy w oświacie, finansów oświatowych, systemów informatycznych w oświatowej logistyce i sprawozdawczości
Dotacja oświatowa na dziecko w wieku 2,5 lat
Dotacja oświatowa na dziecko w wieku 2,5 lat
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy dotacja oświatowa obejmuje 2,5-letniego przedszkolaka? Czy gmina przekazuje całą dotację, gdy dziecko zostaje przyjęte do przedszkola w trakcie miesiąca?

Dotacja oświatowa na 2,5-letniego przedszkolaka

REKLAMA

Pytanie: Jako gmina przekazujemy dotacje dla niepublicznych przedszkoli. Coraz częściej zdarza się, że do tych placówek trafiają dzieci 2,5-letnie, które osiągają ten wiek w trakcie danego miesiąca, np. w drugiej połowie sierpnia. Czy wtedy przekazywać na to dziecko całą dotację – na dany miesiąc, czy ją podzielić?

REKLAMA

Odpowiedź: W sytuacji opisanej w pytaniu, udzielając dotacji na dziecko 2,5 letnie objęte wychowaniem przedszkolnym w trakcie miesiąca (np. w drugiej połowie sierpnia), stosujemy zasady wynikające ze stosownej uchwały rady gminy w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, niepublicznych szkół i placówek oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, wydanej na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029).

To z przepisów tej uchwały powinno wynikać, w jakim terminie (tzn. do kiedy) organ prowadzący niepubliczne przedszkole, niepubliczne przedszkole specjalne, oddział przedszkolny w szkole podstawowej, a także wychowanie przedszkolne w niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego przekazuje do organu udzielającego dotacji (np. do gminy) informację o faktycznej liczbie uczniów, ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania i według stanu na jaki dzień danego miesiąca.

Uchwała rady gminy a dotacja na przedszkolaka

REKLAMA

Często spotykanym zapisem uchwały jest przepis, iż np. organ prowadzący niepubliczne przedszkole, niepubliczne przedszkole specjalne, a także wychowanie przedszkolne w niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego przekazuje w terminie do 7 dnia każdego miesiąca informację o faktycznej liczbie uczniów, ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu na pierwszy dzień roboczy danego miesiąca. Z reguły wzór informacji określa załącznik do takiej uchwały. Oczywiście terminy ustalone przez każdą radę mogą się różnić.

Bywa też i tak, iż rada gminy w stosownej uchwale określa tylko termin, do którego organ prowadzący niepubliczne przedszkole, niepubliczne przedszkole specjalne, a także wychowanie przedszkolne w niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego przekazuje do organu dotującego informację o faktycznej liczbie uczniów, bez doprecyzowania wg. stanu na jaki dzień ma być podana ta liczba dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem jeśli data objęcia wychowaniem przedszkolnym dziecka (w tym 2,5-letniego) w trakcie miesiąca jest datą późniejszą niż ta określona w uchwale (wg stanu na jaki dzień), to organ prowadzący nie uwzględnia takiego dziecka w informacji dotyczącej udzielenia dotacji na dany miesiąc, a dotacja na takie dziecko będzie udzielona w miesiącu kolejnym (jeśli dziecko to zostanie wykazane).

W sytuacji, gdy uchwała określa tylko termin składania informacji o liczbie dzieci, dziecko przyjęte do przedszkola najpóźniej w dniu składania takiej informacji, powinno być w niej uwzględnione, natomiast organ dotujący jest zobowiązany do naliczenia i udzielania w tym miesiącu na to dziecko dotacji.

Dotacja na dany miesiąc na dziecko jest przekazywana za cały miesiąc, co oznacza, iż nie należy jej w jakikolwiek sposób dzielić.

Wychowanie przedszkolne - wiek dziecka

Uzasadnienie: Sprawy związane z realizacją wychowania przedszkolnego, w tym wiek dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym regulują przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082).

Z art. 31 ust. 1 - 4 Prawa oświatowego wynika, iż wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Zaś w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Należy też pamiętać, iż:

  1. po pierwsze - przyjęcie dziecka poniżej 2,5 lat może zostać uznane za nieprawidłowość. Przepisy prawa oświatowego nie wskazują sytuacji, w której możliwe byłoby objęcie wychowaniem przedszkolnym dziecka, które nie ukończyło 2,5 lat. Przyjęcie do przedszkola dziecka młodszego może skutkować przeprowadzeniem kontroli przez organ nadzoru pedagogicznego w celu oceny stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki (§ 2 ust. 9, § 3 ust. 3 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego),
  2. po drugie - dane takiego dziecka nie zostaną pozytywnie zweryfikowane w bazie Systemu Informacji Oświatowej,
  3. po trzecie - przedszkole nie otrzyma dotacji na dziecko, które nie ukończyło 2,5 roku życia, ponieważ przepisy Prawa oświatowego nie przewidują możliwości objęcia takich dzieci wychowaniem przedszkolnym (uzyskiwanie dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkola niepublicznego, które nie ukończyły 2,5 roku życia, nie spełnia wymogów ustawowych w zakresie kryterium wiekowego).

Dotacja oświatowa

Kwestie dotyczące udzielania dotacji zostały uregulowane w przepisach ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029; dalej: uofzo).

Dotacja oświatowa jest dotacją roczną przekazywaną na rachunek bankowy przedszkola w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że część za grudzień i styczeń jest przekazywana w innym terminie.

Przekazywanie dotacji comiesięcznej odbywa się w oparciu o informację, co do ilości uczniów uczęszczających do danej placówki, składanego przez uprawniony podmiot. Informacja taka zawiera dane rzeczywiste zgodnie, z którymi następuje przekazanie dotacji, a zatem powinny one odpowiadać stanowi faktycznemu.

Gmina zobowiązana jest do przekazywania dotacji prowadzącemu je organowi na wszystkie dzieci korzystające z edukacji przedszkolnej, w tym na dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, które skończyły 2,5 roku; Przepisy nie ograniczają prawa do przyznania dotacji przedszkolom niepublicznym w stosunku do dzieci, które ukończyły 2,5 roku a nie ukończyły lat 3. Dotacja przysługuje na każdego ucznia przedszkola niepublicznego, który został przyjęty zgodnie z Prawem oświatowym a decyzja o przyjęciu do przedszkola dziecka, które ukończyło 2,5 roku, pozostawiona jest dyrektorowi przedszkola. Jeżeli takie dziecko zostało przyjęte do przedszkola niepublicznego, to prowadzącemu takie przedszkole przysługuje na to dziecko dotacja.

Przyjęcie dziecka do przedszkola po poinformowaniu gminy o liczbie dzieci

Pojawia się jednak wątpliwość – od kiedy dotacja zacznie przysługiwać, jeżeli dziecko uczęszczające do przedszkola zostanie do tego przedszkola przyjęte nie od początku miesiąca a np. po dacie przekazania informacji do gminy o liczbie dzieci.

Ustawodawca nie rozwiązuje jednoznacznie tych kwestii, stąd ważne są zapisy stosownej uchwały rady gminy w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, niepublicznych szkół i placówek oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, wydanej na podstawie art. 38 ust. 1 uofzo.

Podstawa prawna:

art. 31 ust. 1 - 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082)

art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA