REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej uczelni kształcących lekarzy. Ale co z jakością kształcenia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rośnie liczba uczelni kształcących lekarzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku lekarzy kształciło 15 uczelni, w nowym roku akademickim będzie ich około 30; zależy nam na liczbach, ale kluczowa jest jakość kształcenia – powiedział w piątek w Poznaniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Coraz więcej uczelni kształci lekarzy

Wiceminister był gościem konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu od nowego roku akademickiego kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.

REKLAMA

"Jest duża dynamika, jeżeli chodzi o wzrost liczby uczelni kształcących na kierunku lekarskim. W 2015 było to 15 uczelni, w tej chwili kształci już 24, w nowym roku akademickim prawdopodobnie będzie to około 30 uczelni. Z jednej strony zależy nam oczywiście na tym parametrze ilościowym, bo dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej jest w dużej mierze zdeterminowana od liczby personelu, ale liczy się jakość – ta, która jest pilnowana przez standardy kształcenia, ale także jakość, która, mam nadzieję, zostanie usankcjonowana przez ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta” – powiedział wiceminister Bromber.

Zaznaczył, że weryfikacja umiejętności lekarzy jest taka sama dla absolwentów uniwersytetów medycznych i dla absolwentów innych uczelni.

Przygotowanie weryfikowane egzaminem

REKLAMA

"Każdy absolwent kierunku lekarskiego zdaje lekarski egzamin końcowy, później zdaje lekarski egzamin specjalizacyjny, każdy jest poddawany procesom samodoskonalenia, samokształcenia. Planujemy, żeby każdy student każdego kierunku medycznego zdawał egzamin, który weryfikuje kompetencje umiejętności - wyzwania, jeżeli chodzi o ten etap weryfikacji wiedzy, będą takie same dla wszystkich absolwentów" – powiedział.

13 kwietnia 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Kształcenie odbywać się będzie od roku akademickiego 2023/2024. Edukację rozpocznie 40 studentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gość konferencji, poznański poseł, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Akademia Nauk Stosowanych to pierwsza w zachodniej części kraju prywatna uczelnia otwierająca kierunek lekarski.

Rektor uczelni Włodzimierz Usarek przypomniał w piątek, że Akademia Nauk Stosowanych obecnie kształci zainteresowanych m.in. na kierunkach: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i fizjoterapia.

"Mając to wieloletnie doświadczenie kształcenia na wyżej wymienionych kierunkach, biorąc pod uwagę niedobory kadry związane z ochroną zdrowia, mając poparcie władz rządowych i samorządowych, wystąpiliśmy z wnioskiem o pozwolenie na kształcenie studentów na kierunku lekarskim. Kształcenie będziemy prowadzili w oparciu o doświadczoną kadrę badawczą, badawczo-dydaktyczną i dydaktyczną, która będzie związana z tworzonym wiedziałem lekarskim, na czele z dziekanem posiadającym tytuł naukowy profesora doktora habilitowanego nauk medycznych” – powiedział rektor.

Co po studiach

"Zajęcia objęte będą standardami kształcenia na kierunku lekarskim, będą prowadzone w oparciu o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną uczelni, która jest systematycznie unowocześniania, a także w oparciu o zawarte porozumienia z nowoczesnymi placówkami ochrony zdrowia, w tym ze szpitalami Poznania i okolicznych powiatów, w których będą prowadzone zajęcia kliniczne” – dodał Usarek.

Absolwent studiów na kierunku lekarskim będzie przygotowany do podjęcia 13-miesięcznego stażu podyplomowego oraz przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Po odbyciu stażu oraz zdaniu LEK, absolwent uzyska prawo wykonywania zawodu lekarza, które uprawnia do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach akademickich, instytucjach naukowo-badawczych, urzędach administracji państwowej, sanatoriach oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA