REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej uczelni kształcących lekarzy. Ale co z jakością kształcenia?

Rośnie liczba uczelni kształcących lekarzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku lekarzy kształciło 15 uczelni, w nowym roku akademickim będzie ich około 30; zależy nam na liczbach, ale kluczowa jest jakość kształcenia – powiedział w piątek w Poznaniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Coraz więcej uczelni kształci lekarzy

Wiceminister był gościem konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu od nowego roku akademickiego kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.

REKLAMA

"Jest duża dynamika, jeżeli chodzi o wzrost liczby uczelni kształcących na kierunku lekarskim. W 2015 było to 15 uczelni, w tej chwili kształci już 24, w nowym roku akademickim prawdopodobnie będzie to około 30 uczelni. Z jednej strony zależy nam oczywiście na tym parametrze ilościowym, bo dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej jest w dużej mierze zdeterminowana od liczby personelu, ale liczy się jakość – ta, która jest pilnowana przez standardy kształcenia, ale także jakość, która, mam nadzieję, zostanie usankcjonowana przez ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta” – powiedział wiceminister Bromber.

Zaznaczył, że weryfikacja umiejętności lekarzy jest taka sama dla absolwentów uniwersytetów medycznych i dla absolwentów innych uczelni.

Przygotowanie weryfikowane egzaminem

REKLAMA

"Każdy absolwent kierunku lekarskiego zdaje lekarski egzamin końcowy, później zdaje lekarski egzamin specjalizacyjny, każdy jest poddawany procesom samodoskonalenia, samokształcenia. Planujemy, żeby każdy student każdego kierunku medycznego zdawał egzamin, który weryfikuje kompetencje umiejętności - wyzwania, jeżeli chodzi o ten etap weryfikacji wiedzy, będą takie same dla wszystkich absolwentów" – powiedział.

13 kwietnia 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Kształcenie odbywać się będzie od roku akademickiego 2023/2024. Edukację rozpocznie 40 studentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gość konferencji, poznański poseł, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Akademia Nauk Stosowanych to pierwsza w zachodniej części kraju prywatna uczelnia otwierająca kierunek lekarski.

Rektor uczelni Włodzimierz Usarek przypomniał w piątek, że Akademia Nauk Stosowanych obecnie kształci zainteresowanych m.in. na kierunkach: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i fizjoterapia.

"Mając to wieloletnie doświadczenie kształcenia na wyżej wymienionych kierunkach, biorąc pod uwagę niedobory kadry związane z ochroną zdrowia, mając poparcie władz rządowych i samorządowych, wystąpiliśmy z wnioskiem o pozwolenie na kształcenie studentów na kierunku lekarskim. Kształcenie będziemy prowadzili w oparciu o doświadczoną kadrę badawczą, badawczo-dydaktyczną i dydaktyczną, która będzie związana z tworzonym wiedziałem lekarskim, na czele z dziekanem posiadającym tytuł naukowy profesora doktora habilitowanego nauk medycznych” – powiedział rektor.

Co po studiach

"Zajęcia objęte będą standardami kształcenia na kierunku lekarskim, będą prowadzone w oparciu o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną uczelni, która jest systematycznie unowocześniania, a także w oparciu o zawarte porozumienia z nowoczesnymi placówkami ochrony zdrowia, w tym ze szpitalami Poznania i okolicznych powiatów, w których będą prowadzone zajęcia kliniczne” – dodał Usarek.

Absolwent studiów na kierunku lekarskim będzie przygotowany do podjęcia 13-miesięcznego stażu podyplomowego oraz przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Po odbyciu stażu oraz zdaniu LEK, absolwent uzyska prawo wykonywania zawodu lekarza, które uprawnia do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach akademickich, instytucjach naukowo-badawczych, urzędach administracji państwowej, sanatoriach oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA