REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej uczelni kształcących lekarzy. Ale co z jakością kształcenia?

Rośnie liczba uczelni kształcących lekarzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku lekarzy kształciło 15 uczelni, w nowym roku akademickim będzie ich około 30; zależy nam na liczbach, ale kluczowa jest jakość kształcenia – powiedział w piątek w Poznaniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Coraz więcej uczelni kształci lekarzy

Wiceminister był gościem konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu od nowego roku akademickiego kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.

REKLAMA

"Jest duża dynamika, jeżeli chodzi o wzrost liczby uczelni kształcących na kierunku lekarskim. W 2015 było to 15 uczelni, w tej chwili kształci już 24, w nowym roku akademickim prawdopodobnie będzie to około 30 uczelni. Z jednej strony zależy nam oczywiście na tym parametrze ilościowym, bo dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej jest w dużej mierze zdeterminowana od liczby personelu, ale liczy się jakość – ta, która jest pilnowana przez standardy kształcenia, ale także jakość, która, mam nadzieję, zostanie usankcjonowana przez ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta” – powiedział wiceminister Bromber.

Zaznaczył, że weryfikacja umiejętności lekarzy jest taka sama dla absolwentów uniwersytetów medycznych i dla absolwentów innych uczelni.

Przygotowanie weryfikowane egzaminem

REKLAMA

"Każdy absolwent kierunku lekarskiego zdaje lekarski egzamin końcowy, później zdaje lekarski egzamin specjalizacyjny, każdy jest poddawany procesom samodoskonalenia, samokształcenia. Planujemy, żeby każdy student każdego kierunku medycznego zdawał egzamin, który weryfikuje kompetencje umiejętności - wyzwania, jeżeli chodzi o ten etap weryfikacji wiedzy, będą takie same dla wszystkich absolwentów" – powiedział.

13 kwietnia 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Kształcenie odbywać się będzie od roku akademickiego 2023/2024. Edukację rozpocznie 40 studentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gość konferencji, poznański poseł, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Akademia Nauk Stosowanych to pierwsza w zachodniej części kraju prywatna uczelnia otwierająca kierunek lekarski.

Rektor uczelni Włodzimierz Usarek przypomniał w piątek, że Akademia Nauk Stosowanych obecnie kształci zainteresowanych m.in. na kierunkach: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i fizjoterapia.

"Mając to wieloletnie doświadczenie kształcenia na wyżej wymienionych kierunkach, biorąc pod uwagę niedobory kadry związane z ochroną zdrowia, mając poparcie władz rządowych i samorządowych, wystąpiliśmy z wnioskiem o pozwolenie na kształcenie studentów na kierunku lekarskim. Kształcenie będziemy prowadzili w oparciu o doświadczoną kadrę badawczą, badawczo-dydaktyczną i dydaktyczną, która będzie związana z tworzonym wiedziałem lekarskim, na czele z dziekanem posiadającym tytuł naukowy profesora doktora habilitowanego nauk medycznych” – powiedział rektor.

Co po studiach

"Zajęcia objęte będą standardami kształcenia na kierunku lekarskim, będą prowadzone w oparciu o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną uczelni, która jest systematycznie unowocześniania, a także w oparciu o zawarte porozumienia z nowoczesnymi placówkami ochrony zdrowia, w tym ze szpitalami Poznania i okolicznych powiatów, w których będą prowadzone zajęcia kliniczne” – dodał Usarek.

Absolwent studiów na kierunku lekarskim będzie przygotowany do podjęcia 13-miesięcznego stażu podyplomowego oraz przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Po odbyciu stażu oraz zdaniu LEK, absolwent uzyska prawo wykonywania zawodu lekarza, które uprawnia do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach akademickich, instytucjach naukowo-badawczych, urzędach administracji państwowej, sanatoriach oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA