REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej uczelni kształcących lekarzy. Ale co z jakością kształcenia?

Rośnie liczba uczelni kształcących lekarzy
Rośnie liczba uczelni kształcących lekarzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku lekarzy kształciło 15 uczelni, w nowym roku akademickim będzie ich około 30; zależy nam na liczbach, ale kluczowa jest jakość kształcenia – powiedział w piątek w Poznaniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Coraz więcej uczelni kształci lekarzy

Wiceminister był gościem konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu od nowego roku akademickiego kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.

REKLAMA

"Jest duża dynamika, jeżeli chodzi o wzrost liczby uczelni kształcących na kierunku lekarskim. W 2015 było to 15 uczelni, w tej chwili kształci już 24, w nowym roku akademickim prawdopodobnie będzie to około 30 uczelni. Z jednej strony zależy nam oczywiście na tym parametrze ilościowym, bo dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej jest w dużej mierze zdeterminowana od liczby personelu, ale liczy się jakość – ta, która jest pilnowana przez standardy kształcenia, ale także jakość, która, mam nadzieję, zostanie usankcjonowana przez ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta” – powiedział wiceminister Bromber.

Zaznaczył, że weryfikacja umiejętności lekarzy jest taka sama dla absolwentów uniwersytetów medycznych i dla absolwentów innych uczelni.

Przygotowanie weryfikowane egzaminem

REKLAMA

"Każdy absolwent kierunku lekarskiego zdaje lekarski egzamin końcowy, później zdaje lekarski egzamin specjalizacyjny, każdy jest poddawany procesom samodoskonalenia, samokształcenia. Planujemy, żeby każdy student każdego kierunku medycznego zdawał egzamin, który weryfikuje kompetencje umiejętności - wyzwania, jeżeli chodzi o ten etap weryfikacji wiedzy, będą takie same dla wszystkich absolwentów" – powiedział.

13 kwietnia 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Kształcenie odbywać się będzie od roku akademickiego 2023/2024. Edukację rozpocznie 40 studentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gość konferencji, poznański poseł, minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Akademia Nauk Stosowanych to pierwsza w zachodniej części kraju prywatna uczelnia otwierająca kierunek lekarski.

Rektor uczelni Włodzimierz Usarek przypomniał w piątek, że Akademia Nauk Stosowanych obecnie kształci zainteresowanych m.in. na kierunkach: ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i fizjoterapia.

"Mając to wieloletnie doświadczenie kształcenia na wyżej wymienionych kierunkach, biorąc pod uwagę niedobory kadry związane z ochroną zdrowia, mając poparcie władz rządowych i samorządowych, wystąpiliśmy z wnioskiem o pozwolenie na kształcenie studentów na kierunku lekarskim. Kształcenie będziemy prowadzili w oparciu o doświadczoną kadrę badawczą, badawczo-dydaktyczną i dydaktyczną, która będzie związana z tworzonym wiedziałem lekarskim, na czele z dziekanem posiadającym tytuł naukowy profesora doktora habilitowanego nauk medycznych” – powiedział rektor.

Co po studiach

"Zajęcia objęte będą standardami kształcenia na kierunku lekarskim, będą prowadzone w oparciu o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną uczelni, która jest systematycznie unowocześniania, a także w oparciu o zawarte porozumienia z nowoczesnymi placówkami ochrony zdrowia, w tym ze szpitalami Poznania i okolicznych powiatów, w których będą prowadzone zajęcia kliniczne” – dodał Usarek.

Absolwent studiów na kierunku lekarskim będzie przygotowany do podjęcia 13-miesięcznego stażu podyplomowego oraz przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Po odbyciu stażu oraz zdaniu LEK, absolwent uzyska prawo wykonywania zawodu lekarza, które uprawnia do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach akademickich, instytucjach naukowo-badawczych, urzędach administracji państwowej, sanatoriach oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA