reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Urlop uzupełniający dla nauczyciela także po urlopie rodzicielskim

Urlop uzupełniający dla nauczyciela także po urlopie rodzicielskim

Urlop uzupełniający będzie przysługiwał nauczycielom także w przypadku skorzystania przez nich z urlopu rodzicielskiego podczas ferii. Nowe przepisy weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Przepisy wprowadzające nowe uprawnienia dla rodziców m. in. urlop rodzicielski wprowadzają zmiany także w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela.

Zgodnie z owymi regulacjami nauczyciele są uprawnieni do urlopu uzupełniającego o niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego. Zmieniony art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela w nowym brzmieniu wygląda zatem następująco:

„W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.”.

Zobacz również: Ferie zimowe 2014

Nowe przepisy obowiązują od 17 czerwca 2013 r. Ich wprowadzenie wiąże się z dodaniem do Kodeksu pracy nowego urlopu rodzicielskiego.

Zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich mają umożliwić sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku jego życia. Dają one bowiem matce dziecka oraz ojcu możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wynosi 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. W przypadku porodów mnogich wymiar urlopów wynosi od 65 do 71 tygodni. Sam wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 26 tygodni bez względu na liczbę urodzonych podczas jednego porodu dzieci.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

urlop rodzicielski, nauczycielka, urlop uzupełniający
urlop rodzicielski, nauczycielka, urlop uzupełniający

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama