| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wyprawka szkolna na zakup podręczników i pomocy szkolnych

Wyprawka szkolna na zakup podręczników i pomocy szkolnych

Szacuje się, że w 2015 roku z programu „Wyprawka szkolna” skorzysta ok. 213,3 tys. uczniów. W zależności od klasy, wysokość wsparcia wyniesie od 225 zł do 450 zł, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego może sięgać 770 zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej od 13 lat realizuje program wsparcia dla uczniów „Wyprawka szkolna”. Rząd na posiedzeniu 23 czerwca br. zdecydował o kontynuacji programu i określił zasady przyznawania pomocy, podejmując uchwałę w sprawie rządowego programu pomocy uczniom w 2015 roku – „Wyprawka szkolna”, i wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych.

Realne wsparcie

Od lat najkosztowniejszą pozycją w wydatkach rodziny na wyprawkę szkolną jest zakup podręczników. Jak wyliczyło Ministerstwo Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2014/2015 rodzice wydali przeciętnie 360 zł na podręczniki dla jednego dziecka. Resort szacuje, że ok. 213,3 tys. uczniów, w tym ok. 91,6 tys. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zostanie objętych programem, czyli skorzysta z dofinansowania do zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych.

Zobacz również: Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

Dla kogo pomoc

Podobnie jak w poprzednich latach, program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów, w tym niepełnosprawnych przez dofinansowanie zakupu podręczników, a także zakupu materiałów edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. A to oznacza, że program będzie obejmować wszystkich uczniów niepełnosprawnych, z wyjątkiem uczniów niewidomych, którym podręczniki zapewniono w innym trybie.

W ramach programu można zakupić m.in. podręczniki, materiały edukacyjne, książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne, opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej.

W nowym roku szkolnym 2015/2016 pomoc skierowana zostanie do trzech grup uczniów:

1) najmłodszych uczestników edukacji szkolnej – uczniów klas III szkoły podstawowej oraz klas III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,

2) uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 kontynuują naukę według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach odpowiednio na poziomie klasy IV technikum,

3) uczniów niepełnosprawnych: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wcześniej wymieniona. Podstawą do skorzystania z pomocy przez uczniów niepełnosprawnych będzie posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »