reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wyprawka szkolna na zakup podręczników i pomocy szkolnych

Wyprawka szkolna na zakup podręczników i pomocy szkolnych

Szacuje się, że w 2015 roku z programu „Wyprawka szkolna” skorzysta ok. 213,3 tys. uczniów. W zależności od klasy, wysokość wsparcia wyniesie od 225 zł do 450 zł, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego może sięgać 770 zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej od 13 lat realizuje program wsparcia dla uczniów „Wyprawka szkolna”. Rząd na posiedzeniu 23 czerwca br. zdecydował o kontynuacji programu i określił zasady przyznawania pomocy, podejmując uchwałę w sprawie rządowego programu pomocy uczniom w 2015 roku – „Wyprawka szkolna”, i wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych.

Realne wsparcie

Od lat najkosztowniejszą pozycją w wydatkach rodziny na wyprawkę szkolną jest zakup podręczników. Jak wyliczyło Ministerstwo Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2014/2015 rodzice wydali przeciętnie 360 zł na podręczniki dla jednego dziecka. Resort szacuje, że ok. 213,3 tys. uczniów, w tym ok. 91,6 tys. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zostanie objętych programem, czyli skorzysta z dofinansowania do zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych.

Zobacz również: Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

Dla kogo pomoc

Podobnie jak w poprzednich latach, program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów, w tym niepełnosprawnych przez dofinansowanie zakupu podręczników, a także zakupu materiałów edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. A to oznacza, że program będzie obejmować wszystkich uczniów niepełnosprawnych, z wyjątkiem uczniów niewidomych, którym podręczniki zapewniono w innym trybie.

W ramach programu można zakupić m.in. podręczniki, materiały edukacyjne, książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne, opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej.

W nowym roku szkolnym 2015/2016 pomoc skierowana zostanie do trzech grup uczniów:

1) najmłodszych uczestników edukacji szkolnej – uczniów klas III szkoły podstawowej oraz klas III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,

2) uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 kontynuują naukę według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego lub podstawy programowej kształcenia w zawodach odpowiednio na poziomie klasy IV technikum,

3) uczniów niepełnosprawnych: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją), z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wcześniej wymieniona. Podstawą do skorzystania z pomocy przez uczniów niepełnosprawnych będzie posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

reklama

Czytaj także

Autor:

http://samorzad.infor.pl/wiadomosci/724428,Wyprawka-szkolna-nowe-zasady-w-roku-szkolnym-20142015.html

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

uczeń, szkoła, książki, chłopiec, nauka/fot. Fotolia
uczeń, szkoła, książki, chłopiec, nauka/fot. Fotolia

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama