Godziny indywidualnego nauczania w przypadku obniżonego pensum
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zajęcia z dzieckiem zakwalifikowanym do nauczania indywidualnego są to zajęcia dydaktyczne prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Oznacza to, że co do zasady godziny indywidualnego nauczania są realizowane w ramach pensum nauczyciela i mogą być przyznane zarówno w etacie, jak i w formie godzin ponadwymiarowych, gdy nie jest możliwe rozliczenie ich w ramach etatu (art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela).
REKLAMA
Nauczanie indywidualne nie powinno być jednak wliczane do obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, gdy nie jest przyznane na cały rok szkolny i nie stanowi uzupełnienia etatu. Godziny nauczania indywidualnego przyznane na cały rok szkolny mogą być umieszczone w arkuszu organizacji szkoły w przypadku uzupełniania nimi tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela. Podstawą przyznania takich godzin na rok szkolny jest orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie nauczania indywidualnego. W innych przypadkach nauczanie indywidualne nie może być wliczane do etatu. W takiej sytuacji godziny nauczania indywidualnego są realizowane jako godziny ponadwymiarowe.
Redakcja poleca: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)
Zobacz serwis: Oświata
Gdy nauczanie indywidualne jest przyznane na cały rok szkolny, to stanowi podstawę do zwiększenia pensum nauczyciela. W przypadku gdy nauczanie indywidualne realizuje nauczyciel, który pracuje w niepełnym wymiarze zajęć, to przydzielenie mu godzin nauczania indywidualnego w pierwszej kolejności jest podstawą do zwiększenia godzin pensum.
REKLAMA
W sprawie istotna jest jeszcze inna kwestia. W pytaniu mowa jest o nauczycielu mianowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. Z zasady stosunek pracy na podstawie mianowania zawierany jest z nauczycielem dyplomowanym lub mianowanym w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Odstępstwo od tego wymogu przewiduje art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Przy tym ograniczenie pełnego wymiaru zajęć nie może przekraczać 1/2 pensum.
Gdy wiadomo z góry, że godziny nauczania indywidualnego zostaną przyznane na cały rok szkolny (lub etap edukacyjny), powinny one być umieszczone w arkuszu organizacji szkoły. W tym przypadku dyrektor szkoły powinien zwiększyć pensum nauczycielowi mianowanemu.
Zobacz serwis: Finanse
Sąd Najwyższy w wyroku z 11 września 2014 r. (sygn. akt II PK 286/13) wyjaśnił, że: Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może trwać przez okres występowania przyczyn wprowadzenia tego ograniczenia wskazanych w art. 22 ust. 2 i art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. W razie ich ustąpienia nauczyciel ma prawo do zatrudnienia w pełnym wymiarze zadań.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak prawidłowo przyznać nauczycielowi godziny indywidualnego nauczania w przypadku obniżonego pensum
Artykuł omawia tez zagadnienie powierzania nauczycielowi godzin ponadwymiarowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.