REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedłużenie stypendiów sportowych i inne narzędzia wsparcia sportu w czasie epidemii

Przedłużenie stypendiów sportowych i inne narzędzia wsparcia sportu w czasie epidemii
Przedłużenie stypendiów sportowych i inne narzędzia wsparcia sportu w czasie epidemii
ST

REKLAMA

REKLAMA

Mając na uwadze skutki związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 oraz działając w celu poprawy sytuacji, z inicjatywy Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk uwzględniono w specustawie regulacje dotyczące obszaru związanego ze sportem i kulturą fizyczną. Są to w szczególności: przedłużenie stypendiów sportowych, umożliwienie rozliczenia dodatkowych wydatków w zawartych przez ministra sportu umowach dotacyjnych, czy umożliwienie zwrotu wpłacanych przez klientów zaliczek do 180 dni od zerwania umowy.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568) przedstawiamy następujące regulacje dotyczące obszaru związanego ze sportem i rekreacją. 

REKLAMA

  1. Przedłużenie stypendiów sportowych (Art. 15zzo)
    Regulacja umożliwia przedłużenie terminu stypendiów sportowych dla sportowców, którzy podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie mogli brać udziału w zawodach sportowych (np. z powodu przełożenia igrzysk olimpijskich) oraz wyłączenie konieczności pozbawienia stypendium sportowego w przypadku braku realizacji szkolenia sportowego wywołanego wprowadzanymi ograniczeniami.
     
  2. Umożliwienie rozliczenia dodatkowych wydatków w zawartych przez ministra sportu umowach dotacyjnych (Art. 15zzp)
    Regulacja umożliwia wypłatę kosztów pośrednich zadania (np. kosztów wynagrodzenia osób obsługujących zadanie, mediów itp.) wykonawcom zadań publicznych w przypadku ich częściowego niezrealizowania z uwagi na wystąpienie w trakcie ich realizacji stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Umożliwia także zaliczenie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii do wydatków związanych z realizacją zadań publicznym. Spod regulacji w zakresie uznawania kosztów pośrednich wyłączono przebudowy, remonty i dofinansowania inwestycji obiektów sportowych. Dodatkowo ograniczono ryzyko podwójnego finansowania ze środków publicznych tych samych wydatków (np. wynagrodzeń pracowników).
  3. Walne zgromadzenie władz polskich związków sportowych i uzupełnianie mandatów (Art. 15zzzc)
    Regulacja zapobiega pozbawienia działania władz polskich związków sportowych oraz wprowadza normę, która umożliwia odbywanie walnych zgromadzeń członków albo delegatów polskich związków sportowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  4. Zwrot wpłacanych przez klientów zaliczek (Art. 15zp)
    Regulacja umożliwia późniejszy zwrot środków przez przedsiębiorców – dotyczy również sportu i rekreacji. Tym samym wszystkie uzyskane środki przez organizatorów na wydarzenie sportowe, które się nie odbyło z powodu ogłoszenia stanu epidemii, podlegają zwrotowi w terminie 180 dni od zerwania umowy (żądania zwrotu pieniędzy przez klienta) lub zastępczo organizator może przeznaczyć wpłacone pieniądze na inne wydarzenie, na które, w zamian za nieodbyte, może skorzystać klient (np. odwołane rozgrywki piłki nożnej, koszykówki, hokeja ale również za odwołane zajęcia sportowe fitness, siłownia itp.).

REKLAMA

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000056801.pdf

Niezależnie od powyżej wskazanych regulacji bezpośrednio odnoszących do podmiotów i osób prowadzących działalność związaną z kulturą fizyczną (sportem i rekreacją) znajdą w stosunku do tych podmiotów również zastosowanie regulacje ogólne dotyczące m.in. świadczenia postojowego, dofinansowania pensji pracownikom i osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenia i o dzieło, zwolnień z ZUS i przepisów dotyczących organizacji pozarządowych.

Źródło: Ministerstwo Sportu

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA