Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana pieca węglowego na gazowy - uchwała antysmogowa

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Katarzyna Nocuń
Katarzyna Nocuń
Wymiana pieca węglowego na gazowy - uchwała antysmogowa
Wymiana pieca węglowego na gazowy - uchwała antysmogowa
Shutterstock
Uchwała antysmogowa jest najbardziej popularna w małopolskich gminach. Gminy zachęcają do wymiany pieca na węgiel na kotły gazowe.

Uchwały antysmogowe w małopolskich gminach

W Małopolsce zakazać palenia węglem chce już siedem gmin, a kolejne rozważają taką możliwość. Surowe lokalne prawo antysmogowe chcą przyjmować miejscowości, które mogą mieszkańcom zaoferować alternatywę w postaci gazu.

Boom na lokalne uchwały antysmogowe dotyczy na razie Małopolski. Im wyjątkowo zależy na wyeliminowaniu smogu. W województwie obowiązuje program ochrony powietrza (POP), a także – jak wynika z informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska – sejmik przyjął trzy uchwały antysmogowe. Dwie z nich dla Krakowa (w tym jedną tzw. tymczasową) oraz jedną dla województwa małopolskiego z wyłączeniem jego stolicy.

Możliwe, że już pod koniec sierpnia albo pod koniec września sejmik uchwali kolejne siedem, tym razem dla mniejszych miejscowości regionu (patrz: infografika). Tamtejsze rady gminne podjęły już uchwały intencyjne w sprawie przyjęcia uchwał antysmogowych przez sejmik. – Są kolejne gminy, które taki krok rozważają: Zabierzów, Tarnów i Myślenice – mówi Dawid Gleń, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Decyzje mają zapaść w najbliższym czasie.

Tyle uchwał antysmogowych w jednym województwie byłoby dużym krokiem naprzód. Do tej pory w sumie w całym kraju sejmiki przyjęły 23 uchwały dla 13 województw (patrz: infografika).

Nowe piece na węgiel od 2022 r., nowe wymagania dla nowych kotłów na biomasę i kominków

Antysmogowe lokalne przepisy idą o krok dalej niż uchwała regionalna. Na razie pomysły są w fazie projektów konsultowanych przez samorząd wojewódzki. To zakaz palenia węglem od 2030 r., a już od 2022 r. – uruchamiania nowych pieców na węgiel. Ponadto zaostrzone będą wymagania dla nowych kotłów na biomasę i kominków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skąd tak duże zainteresowanie gmin walką ze smogiem? – Na pewno do władz lokalnych coraz mocniej przebija się świadomość konieczności rozwiązania tego problemu – mówi Dawid Gleń.

Zakaz palenia węglem od 2030 r. (miasta) i do 2040 r. (wsie)

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) uważa, że nie bez znaczenia jest to, że Polityka energetyczna Polski do 2040 r. zakłada odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych w miastach do 2030 r., na obszarach wiejskich do 2040 r. – Możemy się spodziewać, że gmin, które decydują się zakazać palenia węglem, będzie coraz więcej w całej Polsce – zaznacza.

Dawid Gleń podkreśla przy tym, że pomogła koordynacja działań i współpraca z samorządem wojewódzkim. – To urząd marszałkowski spina tworzenie lokalnego prawa antysmogowego, pomaga gminom od strony merytorycznej, pod patronatem zarządu województwa odbywają się spotkania z samorządowcami, podczas których omawiane są wątpliwości. Gminy wiedzą, że w walce ze smogiem nie są same – dodaje.

Gminy z prawem antysmogowym a dostęp do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021–2027

W rezultacie pod obrady sejmiku trafi siedem projektów antysmogowych uchwał w takim samym brzmieniu, uzgodnionym z samorządami.

Zachętą jest także to, że gminy, na terenie których będzie obowiązywało lokalne antysmogowe prawo, będą miały preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021–2027.

Zachęty gmin - termomodernizacja i wymiana kotła na gazowy

Po bardziej restrykcyjne przepisy antysmogowe sięgają samorządy, które przez lata rozwinęły programy wspierające mieszkańców w wymianie źródeł ogrzewania i termomodernizacji. W praktyce oznacza to, że mają dla nich sprawdzoną już alternatywę. Nie bez znaczenia jest to, że mają swoje ambitne cele. Krzeszowice i Czarny Dunajec chciałyby uzyskać status uzdrowiska.

Niewątpliwie w najlepszej sytuacji są miejscowości z rozbudowaną siecią gazową. Widać to po wnioskach składanych w ramach programu „Czyste powietrze” (patrz: infografika). – Połączenie termomodernizacji z wymianą kotła na gazowy – taki kierunek widać praktycznie we wszystkich województwach – mówi Andrzej Guła.

Pokazują to także doświadczenia małopolskich samorządów. – Zdecydowanie najczęstszym wyborem mieszkańców gminy Krzeszowice jest montaż pieca gazowego – mówi Karolina Götz podinspektor i ekodoradca z tamtejszego urzędu miejskiego.

Podobnie sytuacja wygląda w Niepołomicach: mieszkańcy jako alternatywę dla węgla najczęściej wybierają kocioł gazowy. Gazyfikacja gminy jest na poziomie 87 proc. Z kolei Czarny Dunajec dopiero rozbudowuje sieć gazową. Jak podaje „Gazeta Krakowska”, w najbliższych dwóch latach wszystkie 15 sołectw gminy ma otrzymać projekty nowych sieci gazowych, a do 2027 r. każda miejscowość będzie miała na swoim terenie gaz.

Sieć gazowa ułatwia działania antysmogowe. Jednak jej brak nie jest problemem – przekonuje Dawid Gleń. – Dostępne są także rozwiązania polegające na instalowaniu zbiorników z gazem, które są uzupełniane – dodaje.

Anna Szewczyk, zastępca dyrektora wydziału inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy w Niepołomicach, przyznaje, że w polu zainteresowania mieszkańców znajdują się także kotły na biomasę, pompy ciepła wraz z instalacjami fotowoltaicznymi.

Walka ze smogiem w Polsce

Warunkiem podjęcia prac nad lokalną uchwałą antysmogową jest skierowanie wniosku przez gminę do zarządu województwa. Przyjęcie uchwały przez sejmik poprzedzają opiniowanie projektu przez burmistrza i starostę oraz konsultacje społeczne.

Choć Małopolska jest pod tym względem w awangardzie, nie jest jedynym regionem zainteresowanym taką formą walki ze smogiem. W województwie dolnośląskim na razie obowiązują dwie takie uchwały: jedna obejmuje miejscowości uzdrowiskowe, a druga pozostałą część województwa. Na Pomorzu sejmik uchwalił trzy: dla Sopotu, gmin wiejskich oraz pozostałego obszaru. W Wielkopolsce osobne uchwały mają Poznań i Kalisz, a trzecia uchwała obejmuje pozostałą część województwa. W województwie lubuskim uchwały antysmogowe mają Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra oraz pozostały obszar. W pozostałych przypadkach na terenie jednego województwa obowiązuje jedna uchwała, ale są takie regiony, które ich nie mają. Nad uchwałą, która ma zakazać palenia węglem od 2030 r., pracuje obecnie mazowiecki urząd marszałkowski.

co zrobić z kopciuchem

Dziennik Gazeta Prawna

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ja
  2021-08-06 15:07:07
  Kogoś dobrze ***** z tymi ustawami. Mam nadzieję, że przywali minus 30 stopni i zamarzną rury ciepłownicze grzejące "ekologicznych" mieszczuchów. Wyleczy to niektórych z alergii na węgiel.
  0
 • Marcin4040
  2021-08-06 12:49:54
  Myślę o wymianie starego kopciucha na gazowy warmhaus więc dofinansowanie by się przydało. Spróbuję złożyć wniosek i zobaczymy czy się uda, prędzej czy później trzeba będzie to zrobić, tego się nie uniknie.
  2
 • Mariusz
  2022-02-04 09:05:16
  U nas w budynku sąsiedzi wymienili kopciuchy na nowoczesne piece i teraz jest wielki problem bo te nowe piece powodują zawilgocenie starych kominów i mamy mokre ściany, smród, grzyb. W Polsce brakuje przepisów dotyczących wymiany pieców a konkretnie brak wymogu zainstalowania w kominie wkładów kominowych żeby skraplająca się woda mogła spłynąć w dół do zbiornika. Zarząd Budynków oraz Nadzór Budowlany w Zabrzu rozkłada ręce bo wymóg wymiany pieców nie jest dostosowany do warunków w starszych i zabytkowych kamienicach i nie można wymagać od wymieniającego piec, zainstalowanie w kominie wkładu ze stali nierdzewnej.
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r.

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

"Trenuj z wojskiem" - weekendowe szkolenia w kwietniu 2023 r.

Kolejna edycja programu "Trenuj z wojskiem" będzie przybliżać różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

Plan Strategiczny WPR. Jest harmonogram naboru wniosków

Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.

W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

Darowizna na krwiodawstwo

Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.