REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - październik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Dekada 2005 - 2015 r. -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r. - Edukacji na temat zrównoważonego rozwoju

1 października – Światowy Dzień Ptaków

Dzień został ustanowiony w 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa.

REKLAMA

Współcześnie żyje 9 300 gatunków ptaków. Wiele gatunków jest w Czerwonej Księdze Ginących Gatunków. Najbardziej zagrożone są gatunki wodne. Na terenach Azji w ostatnich latach wyginęło prawie 50 proc. gatunków wodnych ptaków.

W Polsce Czerwoną Księgę Zwierząt opracowano w 1992 r.

Dla ochrony ptaków Unia Europejska wydała dwie Dyrektywy: Ptasią 92/43/EWG z 1992r i Siedliskową 79/409/EWG z 1979 r. Na podstawie tych Dyrektyw wyznaczone zostały tereny cenne pod nazwą Natura 2000.

Ochrona gatunkowa obejmuje 85 gatunków polskich ptaków.  Całkowitej ochronie podlegają wszystkie gatunki w okresie gniazdowania i wychowywania młodych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 października – Światowy Dzień Ochrony Zwierząt

Dzień został ustanowiony na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 r.

W 2006 r. została wydana ustawa określająca 4 października Dniem Ochrony Zwierząt.

W Polsce jest ponad 140 gatunków zwierząt chronionych prawnie. Są to: pająki, owady, mięczaki, ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki.

Ochrona gatunkowa to działalność, która na podstawie odpowiednich przepisów prawnych zmierza do zapewnienia trwałego zachowania gatunków zwierząt występujących w przyrodzie w stanie dzikim. W odniesieniu do objętych ochroną gatunkową zwierząt zabrania się: zabijania, preparowania, płoszenia, odłowu i przetrzymywania w niewoli. Zabrania się też umyślnego niszczenia ich gniazd, nor, legowisk i żeremi. Niedozwolone jest niszczenie jaj, osobników młodocianych. Przepisy zabraniają też fotografowania i filmowania w okresie rozrodu i wychowu młodych w ich ostojach i miejscach rozrodu. Ochrona gatunkowa wprowadza zakaz handlu żywymi i martwymi osobnikami i wywożenia poza granice kraju.

Organem nadającym status prawny ochrony gatunkowej jest Minister Środowiska w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

W skali globalnej ochroną gatunkową zajmuje się stała Komisja ds. Ginących Roślin i Zwierząt przy IUCN.

10 października – Światowy Dzień Drzewa

Obchodzony jest od 1872 roku. Wymyślił go Juliusz Sterling Morton, amerykański znawca przyrody, niepodważalny autorytet w kwestiach rolnictwa i leśnictwa. Przekonał amerykanów do sadzenia drzew. Twierdził, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Jego apel okazał się skuteczny, przy pierwszych obchodach amerykanie zasadzili ponad milion drzew.

Idea Mortona dotarła do Europy dopiero na początku lat 50, ubiegłego wieku.

Polski Dzień Drzewa organizowany jest m. in. przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych, Organizacje Pozarządowe, placówki oświatowe.

W Polsce liderem promocji sadzenia drzew, czy prezentowania cennych „osobników” jest Klub Gaja.

Do akcji sadzenia drzew dołączmy apel o zamienienie wszelkich domowych papierowych faktur i wyciągów bankowych na formę elektroniczną.

Czytaj także: Ochrona przyrody – dziedzictwa i bogactwa narodowego (cz.1)>>

16 października – Światowy Dzień Żywności

Dzień ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa).

REKLAMA

Problemem współczesnych społeczeństw jest obecnie duża nadwaga nawet u dzieci. Niezbędna więc jest promocja zdrowego odżywiania. Dzienne dieta powinna być zbilansowana, oparta o zasady tzw. piramidy zdrowia. Charakteryzuje się ona wysokim spożyciem pokarmów pochodzenia roślinnego.

Bazą dla codziennych posiłków powinna być skrobia czyli węglowodany: chleb, płatki owsiane, ryż, makaron, ziemniaki, kasze. Zaspakajają one 60 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Do węglowodanowych produktów należy dodawać jak najmniejsze ilości tłuszczów, które nie powinny przekraczać 30 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu są tłuszcze roślinne ( np: olej rzepakowy, oliwa z oliwek) a nie tłuszcze zwierzęce, zawierające kwasy tłuszczowe nasycone.

W codziennej diecie 10 – 15 proc. wartości energetycznej powinno stanowić białko, podstawowy składnik budulcowy  bez którego nie ma mowy o wzroście i regeneracji organizmu. Dobrym dostawcą białka jest: mięso białe (drób, ryby), mięso czerwone (wołowina, wieprzowina, baranina) rośliny strączkowe, orzechy, płatki zbożowe, jaja, mleko, produkty mleczne (jogurty, kefiry, sery).

REKLAMA

Szczególne miejsce w piramidzie zdrowia zajmują owoce i warzywa, których dzienne spożycie powinno wynosić co najmniej 500 – 800g. Zjadane powinny być one 5 razy dziennie w różnych formach ( surowe warzywa - owoce, soki, mrożonki, owoce suszone, orzechy a także zupy/wywary. Owoce i warzywa to niezastąpione źródło wielu substancji bioaktywnych. Organizm ludzki nie potrafi ich gromadzić i dlatego ważne jest aby mu je dostarczyć tak często jak to jest możliwe.

Zgodnie z piramidą zdrowia zalecane jest spożywanie codziennie: chleba, makaronów, kasz i innych produktów zbożowych, ryżu, ziemniaków, warzyw, owoców, olei roślinnych, serów i jogurtów. Kilka razy w tygodniu zalecane jest zjedzenie: ryb, drobiu, jaj, słodyczy a kilka razy w miesiącu czerwonego mięsa.    

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA