REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - październik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Dekada 2005 - 2015 r. -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r. - Edukacji na temat zrównoważonego rozwoju

1 października – Światowy Dzień Ptaków

Dzień został ustanowiony w 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa.

REKLAMA

Współcześnie żyje 9 300 gatunków ptaków. Wiele gatunków jest w Czerwonej Księdze Ginących Gatunków. Najbardziej zagrożone są gatunki wodne. Na terenach Azji w ostatnich latach wyginęło prawie 50 proc. gatunków wodnych ptaków.

W Polsce Czerwoną Księgę Zwierząt opracowano w 1992 r.

Dla ochrony ptaków Unia Europejska wydała dwie Dyrektywy: Ptasią 92/43/EWG z 1992r i Siedliskową 79/409/EWG z 1979 r. Na podstawie tych Dyrektyw wyznaczone zostały tereny cenne pod nazwą Natura 2000.

Ochrona gatunkowa obejmuje 85 gatunków polskich ptaków.  Całkowitej ochronie podlegają wszystkie gatunki w okresie gniazdowania i wychowywania młodych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 października – Światowy Dzień Ochrony Zwierząt

Dzień został ustanowiony na konferencji ekologicznej we Florencji w 1931 r.

W 2006 r. została wydana ustawa określająca 4 października Dniem Ochrony Zwierząt.

W Polsce jest ponad 140 gatunków zwierząt chronionych prawnie. Są to: pająki, owady, mięczaki, ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki.

Ochrona gatunkowa to działalność, która na podstawie odpowiednich przepisów prawnych zmierza do zapewnienia trwałego zachowania gatunków zwierząt występujących w przyrodzie w stanie dzikim. W odniesieniu do objętych ochroną gatunkową zwierząt zabrania się: zabijania, preparowania, płoszenia, odłowu i przetrzymywania w niewoli. Zabrania się też umyślnego niszczenia ich gniazd, nor, legowisk i żeremi. Niedozwolone jest niszczenie jaj, osobników młodocianych. Przepisy zabraniają też fotografowania i filmowania w okresie rozrodu i wychowu młodych w ich ostojach i miejscach rozrodu. Ochrona gatunkowa wprowadza zakaz handlu żywymi i martwymi osobnikami i wywożenia poza granice kraju.

Organem nadającym status prawny ochrony gatunkowej jest Minister Środowiska w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

W skali globalnej ochroną gatunkową zajmuje się stała Komisja ds. Ginących Roślin i Zwierząt przy IUCN.

10 października – Światowy Dzień Drzewa

Obchodzony jest od 1872 roku. Wymyślił go Juliusz Sterling Morton, amerykański znawca przyrody, niepodważalny autorytet w kwestiach rolnictwa i leśnictwa. Przekonał amerykanów do sadzenia drzew. Twierdził, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Jego apel okazał się skuteczny, przy pierwszych obchodach amerykanie zasadzili ponad milion drzew.

Idea Mortona dotarła do Europy dopiero na początku lat 50, ubiegłego wieku.

Polski Dzień Drzewa organizowany jest m. in. przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych, Organizacje Pozarządowe, placówki oświatowe.

W Polsce liderem promocji sadzenia drzew, czy prezentowania cennych „osobników” jest Klub Gaja.

Do akcji sadzenia drzew dołączmy apel o zamienienie wszelkich domowych papierowych faktur i wyciągów bankowych na formę elektroniczną.

Czytaj także: Ochrona przyrody – dziedzictwa i bogactwa narodowego (cz.1)>>

16 października – Światowy Dzień Żywności

Dzień ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa).

REKLAMA

Problemem współczesnych społeczeństw jest obecnie duża nadwaga nawet u dzieci. Niezbędna więc jest promocja zdrowego odżywiania. Dzienne dieta powinna być zbilansowana, oparta o zasady tzw. piramidy zdrowia. Charakteryzuje się ona wysokim spożyciem pokarmów pochodzenia roślinnego.

Bazą dla codziennych posiłków powinna być skrobia czyli węglowodany: chleb, płatki owsiane, ryż, makaron, ziemniaki, kasze. Zaspakajają one 60 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Do węglowodanowych produktów należy dodawać jak najmniejsze ilości tłuszczów, które nie powinny przekraczać 30 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu są tłuszcze roślinne ( np: olej rzepakowy, oliwa z oliwek) a nie tłuszcze zwierzęce, zawierające kwasy tłuszczowe nasycone.

W codziennej diecie 10 – 15 proc. wartości energetycznej powinno stanowić białko, podstawowy składnik budulcowy  bez którego nie ma mowy o wzroście i regeneracji organizmu. Dobrym dostawcą białka jest: mięso białe (drób, ryby), mięso czerwone (wołowina, wieprzowina, baranina) rośliny strączkowe, orzechy, płatki zbożowe, jaja, mleko, produkty mleczne (jogurty, kefiry, sery).

REKLAMA

Szczególne miejsce w piramidzie zdrowia zajmują owoce i warzywa, których dzienne spożycie powinno wynosić co najmniej 500 – 800g. Zjadane powinny być one 5 razy dziennie w różnych formach ( surowe warzywa - owoce, soki, mrożonki, owoce suszone, orzechy a także zupy/wywary. Owoce i warzywa to niezastąpione źródło wielu substancji bioaktywnych. Organizm ludzki nie potrafi ich gromadzić i dlatego ważne jest aby mu je dostarczyć tak często jak to jest możliwe.

Zgodnie z piramidą zdrowia zalecane jest spożywanie codziennie: chleba, makaronów, kasz i innych produktów zbożowych, ryżu, ziemniaków, warzyw, owoców, olei roślinnych, serów i jogurtów. Kilka razy w tygodniu zalecane jest zjedzenie: ryb, drobiu, jaj, słodyczy a kilka razy w miesiącu czerwonego mięsa.    

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA