REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.

rejestr przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach
rejestr przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem lub odzyskiem mają od 1 stycznia 2014 r. prowadzić marszałkowie województw. Obowiązek taki nakłada na marszałków ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ustawa została przyjęta przez Sejm.

REKLAMA

Rejestr ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym. Może on również stanowić część innych baz danych z zakresu ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami.

Ustawa zakłada, iż rejestr, w części dotyczącej przedsiębiorców prowadzących recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, eksportujących odpady opakowaniowe, dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych oraz organizacji odzysku opakowań będzie rejestrem działalności regulowanej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Wpis do rejestru

Wpis przedsiębiorcy do rejestru nastąpi na jego wniosek, wykreślenie – na wniosek przedsiębiorcy albo z urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasady wpisu do rejestru będą takie same dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, czy wykonywana przez nich działalność gospodarcza jest czy też nie jest działalnością regulowaną, z wyjątkiem wymagań dotyczących wniosku o wpis do rejestru.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą zaliczoną do działalności regulowanej będą bowiem obowiązani dołączyć do wniosku o wpis do rejestru oświadczenie, że dane zawarte we wniosku są kompletne i zgodne z prawdą oraz że znane są im warunki wykonywania działalności podlegającej wpisowi do rejestru.

Wpis do rejestru przedsiębiorcy wprowadzającego do obrotu produkty w opakowaniach powinien nastąpić w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku. W pozostałych przypadkach, gdy rejestr ten rejestrem działalności regulowanej, marszałek województwa dokona wpisu w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku.

Marszałek dokonując wpisu do rejestru, nada przedsiębiorcy numer rejestrowy, o czym powinien go niezwłocznie zawiadomić.

Polecamy serwis: Gospodarka komunalna

Opłata rejestrowa

Za wpis do rejestru wprowadzających produkty w opakowaniach będzie uiszczana opłata rejestrowa, wnoszona przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru oraz opłata roczna, wnoszona w terminie do końca lutego każdego roku.

Zwolnienia z opłat dotyczą przedsiębiorców, których działalność projektowane przepisy uznają jako działalność regulowaną oraz przedsiębiorcy wpisani do rejestru, o którym mowa w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), jeżeli, składając wniosek o wpis do rejestru, przedłożą oświadczenie potwierdzające udział w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS).

Opłata roczna nie będzie wnoszona w roku, w którym została wniesiona opłata rejestrowa. Maksymalna stawka opłaty rejestrowej i opłaty rocznej ma wynosić 300 zł.

Wpływy z opłat rejestrowych i opłat rocznych mają stanowić dochód budżetu samorządu województwa, z przeznaczeniem na prowadzenie rejestru.

Marszałek województwa będzie odpowiedzialny za archiwizację, przechowywanie i przetwarzanie danych zawartych w rejestrze oraz za zapewnienie ich bezpieczeństwa będzie odpowiadał marszałek województwa.

REKLAMA

Wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru na wniosek nastąpi w przypadku trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, a w przypadku organizacji odzysku opakowań od dnia otwarcia likwidacji albo ogłoszenia upadłości organizacji odzysku opakowań. Marszałek dokona wykreślenia z z urzędu w drodze decyzji w przypadku:
1) stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej wymagającej wpisu do rejestru, a w przypadku organizacji odzysku opakowań otwarcia likwidacji albo ogłoszenia upadłości, jeżeli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wykreślenie z rejestru,
2) stwierdzenia rażących nieprawidłowości w wykonywaniu przez przedsiębiorcę obowiązków określonych w przepisach ustawy lub ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243, z późn. zm.),
3) stwierdzenia, że przedsiębiorca nie usunął naruszeń warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej wymagającej wpisu do rejestru w wyznaczonym przez organ terminie,
4) nieuiszczenia opłaty rocznej przez wprowadzającego opakowania.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą regulowaną, wymagającą wpisu do rejestru, będą wykreślani z rejestru, w drodze decyzji marszałka województwa, także w przypadku stwierdzenia naruszenia przez nich wymagań dotyczących wykonywania takiej działalności.

Zobacz również: Rodzaje odpadów komunalnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA