reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.

Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.

Rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem lub odzyskiem mają od 1 stycznia 2014 r. prowadzić marszałkowie województw. Obowiązek taki nakłada na marszałków ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ustawa została przyjęta przez Sejm.

Rejestr ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym. Może on również stanowić część innych baz danych z zakresu ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami.

Ustawa zakłada, iż rejestr, w części dotyczącej przedsiębiorców prowadzących recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, eksportujących odpady opakowaniowe, dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych oraz organizacji odzysku opakowań będzie rejestrem działalności regulowanej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Wpis przedsiębiorcy do rejestru nastąpi na jego wniosek, wykreślenie – na wniosek przedsiębiorcy albo z urzędu.

Zasady wpisu do rejestru będą takie same dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, czy wykonywana przez nich działalność gospodarcza jest czy też nie jest działalnością regulowaną, z wyjątkiem wymagań dotyczących wniosku o wpis do rejestru.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą zaliczoną do działalności regulowanej będą bowiem obowiązani dołączyć do wniosku o wpis do rejestru oświadczenie, że dane zawarte we wniosku są kompletne i zgodne z prawdą oraz że znane są im warunki wykonywania działalności podlegającej wpisowi do rejestru.

Wpis do rejestru przedsiębiorcy wprowadzającego do obrotu produkty w opakowaniach powinien nastąpić w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku. W pozostałych przypadkach, gdy rejestr ten rejestrem działalności regulowanej, marszałek województwa dokona wpisu w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku.

Marszałek dokonując wpisu do rejestru, nada przedsiębiorcy numer rejestrowy, o czym powinien go niezwłocznie zawiadomić.

Polecamy serwis: Gospodarka komunalna

Za wpis do rejestru wprowadzających produkty w opakowaniach będzie uiszczana opłata rejestrowa, wnoszona przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru oraz opłata roczna, wnoszona w terminie do końca lutego każdego roku.

Zwolnienia z opłat dotyczą przedsiębiorców, których działalność projektowane przepisy uznają jako działalność regulowaną oraz przedsiębiorcy wpisani do rejestru, o którym mowa w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), jeżeli, składając wniosek o wpis do rejestru, przedłożą oświadczenie potwierdzające udział w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama