reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Zarządzanie nieruchomościami

Wykup mieszkania komunalnego

Aktualizacja: 05.07.2013

Wykup mieszkania komunalnego przysługuje między innymi osobom fizycznym i prawnym, które to były najemcami mieszkania komunalnego, jeśli umowa najmu zawarta była na czas nieoznaczony. Osoby te korzystają wówczas z prawa pierwszeństwa wykupu mieszkania, mogą również uzyskać bonifikatę. »

Mieszkanie dla młodych 2014

Aktualizacja: 11.07.2013

Prawdopodobnie od 2014 r. zacznie obowiązywać nowy program Mieszkanie dla młodych. Pracę nad jego funkcjonowaniem jeszcze trwają. Być może obejmie zarówno rynek pierwotny jak i rynek wtórny. »

Dodatki mieszkaniowe. Komu przysługują i na jakich zasadach?

Aktualizacja: 24.10.2013

Dodatki mieszkaniowe funkcjonują już kilkanaście lat. Zasady ich przyznawania reguluje ustawa z 21.6.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) obowiązująca od 1.1.2002 r. Przepisy tego aktu budzą wiele kontrowersji, o czym świadczyć może chociażby fakt, iż Trybunał Konstytucyjny aż dwukrotnie orzekł o niezgodności niektórych jej przepisów z Konstytucją RP. »

Potrzeby mieszkaniowe w gminie - w jaki sposób je realizować?

Aktualizacja: 22.04.2013

Jednym z zadań własnych gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jej mieszkańców. Na zasadach i w sposób określony w ustawie gmina jest zobowiązana do zapewniania lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. »

Kto informuje o zmianach dotyczących nieruchomości

Aktualizacja: 15.01.2013

Obowiązki informacyjne związane z nieruchomościami ciążą nie tylko na osobach, którym przysługują prawa do nich, lecz także na organach administracyjnych i sądowych, które z urzędu mają w zakresie swoich kompetencji zadania związane z ewidencjonowaniem i utrwalaniem wiedzy o nieruchomościach. W tej grupie są m.in. samorządy. »

Uzdrowiska w rękach marszałków

Aktualizacja: 23.12.2012

Samorządy, które chcą nieodpłatnie przejąć od Ministerstwa Skarbu Państwa spółki uzdrowiskowe, muszą przedstawić plan ich rozwoju. Jednak, jak przypomina resort, do ewentualnego nieodpłatnego przekazania udziałów w uzdrowiskach na rzecz samorządów (komunalizacja) konieczne jest złożenie formalnego wniosku, czyli uchwały wraz z uzasadnieniem. »

Wyłączenie nieruchomości z obrotu gospodarczego

Aktualizacja: 17.12.2012

Zdarzają się sytuacje, w których nie wolno sprzedawać niektórych nieruchomości. Takie przypadki mają jednak charakter wyjątku od reguły swobody obrotu gospodarczego i są ściśle określone w przepisach szczegółowych. »

Gminy widzą korzyści w inwestowaniu w targowiska

Aktualizacja: 10.12.2012

Super- i hipermarkety funkcjonują już nie tylko w dużych miastach, lecz także w mniejszych gminach, a nawet na wsiach. Czy w tej sytuacji warto inwestować w budowę i modernizację targowisk? Okazuje się, że tak. Targowiska w związku z kryzysem ekonomicznym przeżywają renesans w całej Europie. »

Jak uzdrowić budownictwo komunalne

Aktualizacja: 04.11.2012

Bez budowy nowych mieszkań socjalnych i komunalnych nie uda się rozwiązać problemu płaconych przez samorządy odszkodowań za niedostarczone lokale dla osób eksmitowanych. Konieczne inwestycje trzeba realizować jak najszybciej, ponieważ kwoty odszkodowań rosną lawinowo i stanowią zagrożenie dla stabilności finansowej samorządów. »

Zasiedzenie nieruchomości gminnych

Aktualizacja: 13.03.2013

Gmina będąca właścicielem nieruchomości musi liczyć się z ryzykiem, że osoby z niej korzystające mogą dążyć do jej nabycia w drodze zasiedzenia. Dlatego obowiązkiem gminy jest stałe monitorowanie sytuacji lub jasne określenie warunków korzystania z nieruchomości w stosownej umowie. »

Termomodernizacja obiektów publicznych

Aktualizacja: 21.08.2012

Partnerstwo publiczno-prywatne wdrażane jest z coraz większym powodzeniem w wielu obszarach działalności samorządu terytorialnego. Jednym z nich jest termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, którą prowadzi się niemal we wszystkich samorządach. »

Czy gmina może przejąć działkę na poczet opłaty adiacenckiej

Aktualizacja: 10.08.2012

Opłaty adiacenckie naliczono w związku z podziałem nieruchomości. Mają je uiścić właściciele wydzielonych działek. Czy możliwe jest przyjęcie przez gminę na ich poczet własności innej, niewydzielonej w wyniku tego podziału działki, która nie jest własnością żadnego z właścicieli podzielonej nieruchomości? »

Wpis do księgi wieczystej

Aktualizacja: 29.02.2012

Aby dokonać wpisu, należy złożyć odpowiedni wniosek. Podpowiadamy jak tego dokonać oraz jakie dokumenty dołączyć. »

Obowiązek partycypacji w kosztach budowy drogi

Aktualizacja: 30.01.2012

Mieszkam przy drodze wewnętrznej. Gmina wyłożyła "osiedle" domków jednorodzinnych kostką - jednym słowem wybudowała drogę. Niestety koszty przekroczyły oczekiwania gminy i teraz żąda ona ok 3.000 zwrotu kosztów od każdego mieszkańca. Czy ma do tego prawo? »

Kto może wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie?

Aktualizacja: 13.01.2012

Zgodnie z art. 609 kpc wniosek o zasiedzenie może złożyć każdy zainteresowany. Z racji tego, że jest to postępowanie nieprocesowe kwestię zainteresowanego należy analizować szeroko. Jako osobę zainteresowaną należy przede wszystkim rozumieć osobę, która ma interes prawny w złożeniu takiego wniosku. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama