reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Zarządzanie nieruchomościami

Zmiana treści służebności gruntowej

Aktualizacja: 08.10.2010

Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej. »

Egzekucja z innych wierzytelności

Aktualizacja: 16.07.2010

Jedną z form egzekucji wierzytelności względem dłużnika jest zajęcie przysługujących dłużnikowi wierzytelności względem osób trzecich. »

Służebność przesyłu

Aktualizacja: 27.05.2010

W jaki sposób domagać się wynagrodzenia za tolerowanie stojącego na działce słupa wysokiego napięcia lub innych urządzeń będących własnością przedsiębiorcy? »

Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

Aktualizacja: 25.03.2012

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności nieruchomości, przez osobę niebędącą jej właścicielem. Warto poznać przesłanki dzięki którym można uzyskać tytuł prawny do danej nieruchomości! »

Hipoteka- ile kosztuje jej ustanowienie?

Aktualizacja: 25.03.2012

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Zobacz zatem jak ją ustanowić i ile należy zapłacić za dokonanie powyższej czynności przed notariuszem. »

Podwyżka opłat związanych z używaniem lokalu

Aktualizacja: 30.04.2010

Wynajmujący posiada uprawnienia do podnoszenia wysokości stawek czynszowych jak i opłat za używanie lokalu  w graniach określonych przez prawo. Zobacz jak ty jako lokator możesz je podważyć! »

Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy

Aktualizacja: 27.04.2010

Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy. »

Czym jest ulga mieszkaniowa

Aktualizacja: 12.04.2010

Przed zmianami w prawie możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej uzależniona była od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. W chwili obecnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych takiego zapisu nie ma. »

Co z hipoteką w przypadku podziału nieruchomości

Aktualizacja: 12.04.2010

Hipoteka jest jedną z form zabezpieczenia wierzytelności. Jest o tyle specyficzna, że ustanawia się ją wyłącznie dla nieruchomości oraz niektórych praw. »

Podział nieruchomości do odrębnego korzystania

Aktualizacja: 23.03.2010

Współwłaściciele mogą postanowić, że korzystanie ze wspólnej nieruchomości będzie polegało na wydzieleniu oznaczonej części wszystkim lub niektórym współwłaścicielom do indywidualnego korzystania (quo ad usum). »

Dziedziczenie spółdzielczego lokalu mieszkalnego

Aktualizacja: 15.03.2010

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem dziedzicznym i co do zasady z chwilą śmierci członka spółdzielni prawo to wygasa. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych jednak w sposób szczególny chroni małżonka i osoby najbliższe w wypadku śmierci członka spółdzielni. »

Czy eksmisja na bruk jest dopuszczalna?

Aktualizacja: 09.04.2010

W przypadku braku prawa do lokalu socjalnego, aktualnie nie można nikogo wyrzucić na bruk. Nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono zakaz eksmisji na bruk. Komornik może eksmitować lokatora do tzw. pomieszczenia zastępczego. »

Odpowiedzialność za wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Aktualizacja: 04.03.2010

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto był odpowiedzialny za odśnieżanie miejsca, w którym poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, np. złamania kończyny. »

Podatek od nieruchomości i odpowiedzialność solidarna

Aktualizacja: 04.03.2010

W przypadku niedostarczenia decyzji podatkowej obydwojgu małżonków tylko jedno z nich będzie zobowiązany do zapłaty. »

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po rozwodzie

Aktualizacja: 26.02.2010

Treścią spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu jest używanie lokalu mieszkalnego, a jego specyficzną cechą jest jego trwałość, a także zasada jednopodmiotowości. Jednakże wyjątkiem od zasady jednopodmiotowości jest wspólna przynależność spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu do obojga małżonków. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama