REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo w nieruchomościach: jakie zmiany nas czekają?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Prawo w nieruchomościach: jakie zmiany nas czekają?/ fot. Fotolia
Prawo w nieruchomościach: jakie zmiany nas czekają?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2020 prawdopodobnie okaże się ciekawy w kontekście nieruchomości. Ważne zmiany na pewno będą dotyczyły niektórych przepisów związanych z „mieszkaniówką”.

Na przełomie roku pojawia się wiele podsumowań dotyczących minionych 12 miesięcy. Eksperci próbują również formułować pewne prognozy na kolejny rok. Nie jest to łatwe w przypadku takich kwestii jak na przykład ceny mieszkań oraz popyt na lokale. Mniej problematyczne wydają się natomiast prognozy dotyczące zmian prawnych. Można bowiem dość łatwo wskazać przepisy, które najprawdopodobniej wejdą w życie.

REKLAMA

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili omówić właśnie takie projektowane regulacje ze sfery nieruchomości. Dotyczą one wypłaty premii z książeczek mieszkaniowych oraz zasad ochrony klientów firm deweloperskich. Warto pamiętać, że niektóre spodziewane zmiany prawne oprócz pozytywnych aspektów będą miały również negatywne skutki.

Jest już coraz bliżej do zmian w ustawie deweloperskiej

Jeszcze niedawno mogło się wydawać, że krajowi deweloperzy (przynajmniej tymczasowo) odetchną z ulgą. Dobrą wiadomością dla inwestujących w mieszkania był fakt, że poprzedni rząd nie dokończył prac nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Wspomniany projekt nowelizacji zawierał wiele rozwiązań, które nie podobają się deweloperom. Właśnie dlatego widoczny był konflikt branży deweloperskiej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wiele wskazuje na to, że 2020 r. przyniesie kolejną wymianę argumentów pomiędzy UOKiK-iem oraz deweloperami. W grudniu 2019 r. pojawiły się bowiem informacje o tym, że projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej został ponownie wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

REKLAMA

Nie można oczywiście przesądzać, że nowelizacja ustawy deweloperskiej zostanie uchwalona w obecnym kształcie. Wydaje się to jednak całkiem prawdopodobne, ponieważ UOKiK zrezygnował z najbardziej kontrowersyjnego postulatu, czyli likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych. Zamiast tego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ochroni klientów upadłych inwestorów. Warto jednak zwrócić uwagę, że obowiązek przekazywania wspomnianemu funduszowi części środków wpłacanych na rachunek powierniczy otwarty - 5% wpłaty, zamknięty - 1% wpłaty, prawdopodobnie spowoduje proporcjonalny wzrost cen mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planowana na 2020 r. nowelizacja ustawy deweloperskiej przewiduje również inne rozwiązania, które mogą skutkować wzrostem cen nowych mieszkań. Jako przykład warto wymienić obowiązek stosowania rachunków powierniczych także wtedy, gdy nowe mieszkanie jest już całkowicie gotowe i wyodrębnione. Deweloperom nie podobają się też restrykcje dotyczące np. wypłaty środków z rachunku powierniczego oraz naprawy wad fizycznych mieszkania.

Premie gwarancyjne mają być nieco łatwiej dostępne …

REKLAMA

Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w 2020 r. zostaną zmienione zasady wypłaty premii gwarancyjnej dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Jeżeli tak się stanie, to sukces na swoim koncie będzie mógł zapisać Rzecznik Praw Obywatelskich. Wspomniany rzecznik przez dwa ostatnie lata dość często przypominał rządowi o niedogodnościach dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Najważniejszym problemem z punktu widzenia takich osób jest fakt, że premia gwarancyjna obecnie obejmuje tylko trzy rodzaje remontu: wymianę okien, wymianę instalacji elektrycznej oraz wymianę instalacji gazowej. Projekt nowelizacji ustawy z dnia 30 listopada 1995 roku, który został zaprezentowany w połowie 2019 r. sugeruje, że katalog premiowanych remontów zostanie rozszerzony o wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rząd zapowiedział również, że posiadacze książeczek mieszkaniowych będą mogli liczyć na pewne preferencje w ramach programu Mieszkanie Plus.  

Warto nadmienić, że w 2020 r. prawdopodobna jest również zmiana innej zasady dotyczącej premii gwarancyjnych. Mowa o przepisie, który zakazuje wypłaty premii gwarancyjnej w związku z zakupem ułamkowej części używanego lokalu lub domu. Ta restrykcja ma zostać złagodzona. Jeżeli tak się stanie, to posiadacz książeczki mieszkaniowej otrzyma premię po zakupie min. 25% używanego lokum (np. ze swoim partnerem lub rodzicem). Zakup mniejszej części używanego lokalu lub domu nadal nie będzie premiowany, bo rząd obawia się, że taka specyficzna transakcja może mieć na celu wyłącznie uzyskanie premii gwarancyjnej. 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

REKLAMA

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA