REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa /Fot. Fotolia
Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z rozpoczęciem programu Moja woda (tzw. "Oczko wodne plus"), który umożliwia uzyskanie nawet 5 tys. złotych dofinansowania na przydomową retencję wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się nad wybudowaniem na swojej działce oczka wodnego. Czy jest to na dłuższą metę opłacalne? Co w sytuacji sprzedaży nieruchomości z oczkiem wodnym?

W ostatnich tygodniach, temat małych zbiorników wodnych przy domach stał się dość popularny. Wynika to z nawiązań do niego w czasie kampanii wyborczej, prognozowanej suszy i późniejszych ulew w czerwcu. Przy okazji prezydenckich zachęt do budowy oczek wodnych i rozpoczęcia programu dotacji „Moja Woda”, krajowe media przypomniały o przepisach, które mogą dawać staroście prawo pierwokupu działek z niewielkimi zbiornikami wodnymi. Czy starosta faktycznie może podkupić działkę z małym oczkiem wodnym?

REKLAMA

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Regulacje w Prawie wodnym

Warto wiedzieć, że temat pierwokupu działek z niewielkimi zbiornikami wodnymi wcale nie jest nowy. Już na początku 2018 r. niektórzy eksperci krytykowali przepisy, które mogą ograniczać możliwość sprzedaży działek posiadających małe zbiorniki wodne. Takie regulacje zostały wprowadzone na mocy ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 1566 z późn.zm). Rozpoczęcie programu „Moja Woda” przewidującego dotacje m.in. dla osób budujących oczka wodne, poskutkowało ponownym zwróceniem uwagi na kontrowersyjne przepisy. 

We wspomnianej ustawie z dnia 20 lipca 2017 roku, znajduje się budzący wątpliwości artykuł 217 ustęp 13. Mówi on, że: „Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży nieruchomości obejmującej grunt pod śródlądowymi wodami stojącymi. Prawo pierwokupu wykonuje starosta w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej”. Zgodnie z kolejnym ustępem, sprzedaż działki pierwotnemu nabywcy może nastąpić jeśli starosta w terminie miesięcznym od otrzymania zawiadomienia nie wykona prawa pierwokupu. Wedle ustawy, notariusze powinni zawiadamiać starostę o transakcjach, które kwalifikują się do ewentualnego pierwokupu. Regulacje ustawowe mówią też, że sprzedaż gruntu na rzecz Skarbu Państwa będzie możliwa po pierwotnej cenie rynkowej ustalonej przez strony. 

Czy prawo pierwokupu dotyczy oczek wodnych?

W nawiązaniu do analizowanych przepisów warto sprawdzić, czy oczko wodne rzeczywiście mieści się w kategorii „śródlądowych wód stojących”, których obecność przyznaje państwu prawo pierwokupu działki. Odpowiedź na tak zadane pytanie teoretycznie zawiera artykuł 23 ustawy Prawo wodne. Mówi on, że: „śródlądowymi wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi. Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami”. Taka definicja ustawowa sugeruje, że prawo pierwokupu może obejmować również oczka wodne. Pojawiły się nawet wątpliwości, czy pierwokupem na rzecz Skarbu Państwa nie powinny zostać objęte działki z rowami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnienia Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

REKLAMA

W odpowiedzi na medialne publikacje i zaniepokojenie wielu właścicieli działek, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w marcu 2018 r. przygotowało specjalną opinię prawną. Wspomniany dokument mówi, że prawo pierwokupu realizowanego przez starostę może dotyczyć tylko gruntów pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi, które są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków symbolem „Ws”. 

Ministerstwo wyjaśniło też, że ustawowy pierwokup nie obejmuje między innymi rowów melioracyjnych, sztucznych stawów, basenów i ogrodowych oczek wodnych. W przypadku basenów i oczek, wykluczenie stosowania przepisów o pierwokupie wynika z faktu, że zgromadzona woda nie jest pochodzenia naturalnego. Właśnie dlatego wspomniane zbiorniki wodne nie podlegają ustawie prawo wodne. Z kolei rowy oraz sztuczne stawy są urządzeniami melioracji wodnych wedle tej samej ustawy. 

Opinia prawna przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powinna trochę uspokoić właścicieli gruntów z oczkami wodnymi i podobnymi zbiornikami. Nie zmienia ona jednak faktu, że przepisy mogą budzić wątpliwości.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • gosciowa
    2022-05-06 17:33:31
    jak zawsze bandyctwo!!!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

REKLAMA

Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

Kiedy matura 2024 – terminy

Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

REKLAMA

Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

REKLAMA