Kategorie

Remont mieszkania spółdzielczego

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Remont mieszkania spółdzielczego
Remont mieszkania spółdzielczego
Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawo stanowi swoisty wariant pośredni między najmem mieszkania na wolnym rynku oraz odrębną własnością lokalu. Wspomniana sytuacja powoduje wątpliwości członków spółdzielni dotyczące tego, jakie posiadają oni uprawnienia remontowe. W tym kontekście warto pamiętać, że spółdzielnia przez cały czas pozostaje właścicielem mieszkania użytkowanego na podstawie lokatorskiego lub własnościowego prawa spółdzielczego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy pomimo tej sytuacji posiadacz jednego z wymienionych praw może swobodnie remontować zasiedlone przez niego mieszkanie.

Ustawa o ochronie lokatorów 

Reklama

Osoby zainteresowane tematem remontów w spółdzielczych mieszkaniach, mogą poszukiwać potrzebnych informacji między innymi w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Trudno się temu dziwić, bo wielokrotnie nowelizowana ustawa z 15 grudnia 2000 r. reguluje kluczowe zasady funkcjonowania spółdzielczych lokatorskich i własnościowych praw do mieszkania. Wspomniany akt prawny nie zawiera jednak informacji o tym, jaki powinien być zakres remontów możliwych do wykonania bez zgody spółdzielni mieszkaniowej.

Opisywana sytuacja sprawia, że wskazówek dotyczących zakresu remontów wykonywanych samodzielnie przez lokatora trzeba szukać w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Ten akt prawny reguluje sytuację osób posiadających spółdzielcze własnościowe i lokatorskie prawo do mieszkania w zakresie, jakim nie czyni tego ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. W sprawach nieuregulowanych przez przepisy dotyczące spółdzielni, nie powinny być stosowane zasady mniej korzystne dla lokatora niż te przedstawione w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r.

Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje, że wykonanie niektórych prac remontowych zawsze obciąża właściciela mieszkania. W odniesieniu do lokalu chodzi m.in. o prace, które przewidują:

 • naprawę oraz wymianę wewnętrznych instalacji (wodociągowej, gazowej i dostarczającej ciepłą wodę - bez armatury i wyposażenia)
 • naprawę i wymianę wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania razem z grzejnikami oraz instalacji elektrycznej i anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu (np. gniazdek elektrycznych)
 • wymianę pieców grzewczych, stolarki okiennej i stolarki drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków

Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów sugerują, że powyższych prac remontowych spółdzielca nie powinien rozpoczynać bez wiedzy spółdzielczego właściciela lokalu. Podobna zasada dotyczy wszystkich prac, które mogą skutkować naruszeniem elewacji zewnętrznej lub ścian nośnych.

Zasady wyznaczone przez spółdzielnię

Reklama

Warto również pamiętać, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych daje możliwość wewnętrznego uregulowania spraw, które nie zostały konkretnie opisane przez ten akt prawny. Przyjęte statuty i regulaminy mogą w sposób bardziej szczegółowy regulować prawa i obowiązki członków spółdzielni (dotyczące również możliwości wykonywania remontu).

Wspomniane dokumenty spółdzielcze oczywiście nie powinny naruszać powszechnie obowiązujących przepisów. To znaczy, że nie mogą one np. zobowiązywać osoby posiadającej spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do wykonywania prac remontowych w zakresie większym niż przewiduje to ustawa o ochronie praw lokatorów. Istnieje oczywiście duża różnica między zmuszaniem lokatora do wymiany instalacji oraz jego dobrowolną deklaracją dotyczącą chęci przeprowadzenia takiego remontu, po którym nie będzie domagał się zwrotu poniesionych kosztów.

Wewnętrzne regulacje przygotowane przez spółdzielnie często dokładnie informują, jakie prace remontowe wcześniej trzeba zgłosić. Przykładem jest obowiązek uzyskania zgody spółdzielni w razie wymiany instalacji lub zmiany wymiarów i rozkładu pomieszczeń. Osobną kwestią pozostaje oczywiście konieczność uzyskania ewentualnej zgody na prace budowlane wedle przepisów prawa budowlanego.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.

  Czternastka dla nauczycieli do likwidacji?

  Czternastka dla nauczycieli - czy zostanie zlikwidowana? Nie tylko samorządowcy, lecz także eksperci są zdania, że przy wprowadzeniu nowego sytemu płac nauczycieli należy zlikwidować jednorazowy dodatek uzupełniający.

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna?

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna? 9 lipca 2021 roku weszły w życie obostrzenia ws. COVID-19 dotyczące wjazdu na Słowację. Zakwestionował je Słowacki Sąd Konstytucyjny.

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych. Od kiedy wejdą w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem? Czy będą przymusowe szczepienia?

  Aspekty społeczne w nowym prawie zamówień publicznych

  Społeczne zamówienia publiczne to podejście, w którym zamawiający w oparciu o dostępne instrumenty prawne osiągają dodatkowe - w stosunku do głównego celu jakim jest realizacja zamówienia - korzyści społeczne.

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie odbywa się 14 lipca 2021 roku. Można w nim wygrać 5 razy po 50 tys. złotych i 60 hulajnóg elektrycznych. Jak sprawdzić wygrane?