REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]
Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

REKLAMA

REKLAMA

Budowa mieszkań to kosztowne przedsięwzięcie, na które wiele miast nie może sobie pozwolić. Ale są i takie, które radzą sobie całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, czy ich władze myślą o potrzebach mieszkaniowych mniej zamożnych mieszkańców?

Wiele Polek i Polaków o własnym mieszkaniu lub domu może jedynie pomarzyć. W zdobyciu dachu nad głową powinny pomóc takim osobom gminy, np. budując mieszkania czynszowe. Problem w tym, że próżno ich szukać na liście priorytetów w ogromnej większości miast – mówi ekspert Marek Wielgo.

REKLAMA

Budowa mieszkań komunalnych

Zwraca on uwagę na czarny obraz, jaki wyłania się ze statystyk budowlanych GUS. W 2020 r. gminy oddały do użytkowania zaledwie 1009 mieszkań, co jest wynikiem najgorszym w historii III RP. Katastrofalne są także statystyki dotyczące rozpoczynanych budów. W 93% powiatów nie rozpoczęła się w 2020 roku budowa ani jednego mieszkania komunalnego!

Społeczne budownictwo czynszowe

W niektórych gminach tanie mieszkania czynszowe budują towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), czyli spółki, których udziałowcami są najczęściej gminy. W 2020 r. TBS-y wybudowały tylko 1615 tego typu lokali, a rozpoczęły 1163.

Także i w tym segmencie budownictwa mieszkaniowego widać potężny regres – zauważa Marek Wielgo.

Ekspert przyznaje, że wiele gmin ledwie wiąże koniec z końcem, więc trudno się dziwić, że nie podejmują się budowy czynszówek. Ale są też i bogate gminy, dla których tego typu inwestycje nie są ponad siły. Ot, kwestia priorytetów. Czy są wśród nich mieszkania czynszowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? 

Ranking najbogatszych samorządów opublikował właśnie magazyn Forbes, który wykorzystał w tym celu dane Ministerstwa Finansów. Okazuje się, że w grupie miast na prawach powiatu najwyższy dochód budżetowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca uzyskało w 2020 r. Świnoujście. Forbes zwraca jednak uwagę, że miasto zawdzięcza tę pozycję ogromnym dotacjom, także z UE, na budowę m.in. dróg oraz tunelu pod Świną. Co ciekawe Warszawa, znalazła się dopiero na trzecim miejscu w tym zestawieniu.

Jak widać w pierwszej dwudziestce tego zestawienia znalazły niemal wszystkie największe miasta. Potrzeby mieszkaniowe są w nich największe, a ceny mieszkań najwyższe.

Niestety, ze statystyk GUS wynika, że władze tylko w nielicznych miast starały się zapewnić dach nad głową tym, których nie stać na zakup mieszkania za kredyt – mówi Marek Wielgo.

Najwięcej mieszkań komunalnych powstało w ostatnich trzech latach w Poznaniu, za to w najbogatszym mieście, czyli w Świnoujściu, GUS odnotował zaledwie… jedno.

Wygląda to na pomyłkę. A może to mieszkanie zostało dobudowane w istniejącym budynku? – zastanawia się ekspert portalu GetHome.pl.

Nieco więcej mieszkań wybudowały działające w tych miastach towarzystwa budownictwa społecznego. Tu także prym wiedzie stolica Wielkopolski.

REKLAMA

Niepokoić może jednak fakt, że w jednej czwartej najbogatszych miast – w Gliwicach, Rzeszowie, Olsztynie, Krakowie i Nowym Sączu – przez ostatnie trzy lata nie powstało ani jedno mieszkanie komunalne lub społeczne czynszowe. Choć trzeba przyznać, że niektóre gminy zaczęły remontować swoje pustostany, czyli mieszkania wyłączone z eksploatacji z powodu złego stanu technicznego budynku. Według GUS, najwięcej pustostanów jest w Warszawie. W planie na 2021 r. przewidziano tu remont 1630 pustostanów.

Do tej pory gminy nie angażowały się w budowę mieszkań tłumacząc, że mają pilniejsze potrzeby. Ponadto samorządowcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa. Obecnie to nie może być już wymówką. Rząd zmodyfikował bowiem zarówno program wsparcia budownictwa komunalnego, jak i społecznego czynszowego. Co ważniejsze, są zarezerwowane ten cel pieniądze w budżecie państwa. Problem jedynie w tym, by gminy chciały po nie sięgać – komentuje Marek Wielgo.

Zwraca uwagę, że dzięki zmianom prawnym, które obowiązują od 5 marca 2021 r., gminy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów przedsięwzięcia, a nie jak wcześniej – 35-45%. Przy czym to dofinansowanie z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczy zarówno nowych mieszkań komunalnych, jak też remontów pustostanów.

REKLAMA

To nie wszystko. Państwo pokryje 35-45% kosztów budowy społecznych mieszkań czynszowych. Ponadto TBS-y i nowotworzone społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) mogą skorzystać z 30-letniego kredytu, który, dzięki budżetowej dopłacie, kosztuje obecnie tylko 0,21% w skali roku. W BGK dowiedzieliśmy się, że po wprowadzeniu tych zmian, zainteresowanie gmin budową mieszkań gwałtownie wzrosło.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy gminy złożyły wnioski o dofinansowanie budowy i remontów 6,5 tys. mieszkań. To więcej niż przez poprzednie dwa lata – mówi dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK Przemysław Osuch.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA