REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - czy będzie zakaz kopciuchów?

Subskrybuj nas na Youtube
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - czy będzie zakaz kopciuchów?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - czy będzie zakaz kopciuchów?

REKLAMA

REKLAMA

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma być dużym krokiem w walce ze smogiem. 1 lipca 2021 r. wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Czy rząd zamierza wprowadzić zakaz używania kopciuchów?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków 2021

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

REKLAMA

Deklaracje źródeł ciepła będzie można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej w czwartek Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących i 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - walka ze smogiem

REKLAMA

Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. 1 lipca br. wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce.

Podczas konferencji prasowej Kornecka podkreśliła, że z problemem smogu w Polsce zmagamy się od kilkudziesięciu lat, a zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest spowodowane głównie tzw. niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych. Zwróciła uwagę, że miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, tzw. kopciuchy, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń. Jak mówiła, ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona.

"Za 40 proc. emisji Co2 w naszej atmosferze odpowiadają budynki, a połowa z nich to budynki mieszkalne. Dlatego bardzo zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu służyć ma właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, którą uruchamiamy (...) pod adresem https://zone.gunb.gov.pl/ - poinformowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Dostarczamy obywatelom i gminom proste, intuicyjne narzędzie, które może wpłynąć na poprawę jakości powietrza, walkę z ubóstwem energetycznym i poprawę efektywności energetycznej budynków" - podkreśliła Kornecka.

Wskazała, że w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego od kilku miesięcy trwają prace nad stworzeniem kompleksowego rozwiązania wspierającego walkę ze smogiem, czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczana Niskiej Emisji ZONE. Jej elementem jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

CEEB - czym Polacy ogrzewają swoje domy?

REKLAMA

P.o. głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska zauważyła, że do tej pory nie było narzędzia, które pozwoliłoby w jednolity sposób zebrać dane z całego kraju i na tej podstawie opracowywać politykę walki z niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych. "Właściciele budynków jednorodzinnych, zarządcy budynków wielorodzinnych, właściciele lokali handlowo-usługowych to są osoby, które będą składały deklaracje w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zgłoszenia będą dotyczyły tego, jaki rodzaj paliwa stosujemy. Będziemy wypełniać informacje o kotłach na pelet, drewno, węgiel, także gazowych. Jeśli nasz budynek jest podłączony do ciepłowniczej sieci miejskiej, to również takie deklaracje należy wypełnić i złożyć" - powiedziała.

Pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza Bartłomiej Orzeł zwrócił uwagę, że obecnie mamy wiedzę na temat tego, jakie samochody jeżdżą po naszych ulicach w ramach CEPiKu i taką samą wiedzę powinniśmy posiadać na temat źródeł ogrzewania. Ocenił, że dzięki CEEB będzie można w jeszcze bardziej efektywny sposób kierować pomoc związaną z wymianą kotłów pozaklasowych.

Ewidencja pieców. Czy rząd zamierza wprowadzić zakaz używania kopciuchów?

Na pytanie, czy rząd zamierza wprowadzić ogólnopolski zakaz używania kopciuchów, Orzeł odparł, że nie toczą się takie prace. "Liczymy, że te kwestie będą regulowane uchwałami antysmogowymi i że będą wdrażane właściwie. Pierwsze uchwały antysmogowe wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r. dla województwa śląskiego i podkarpackiego. Kolejne wchodzą w życie w kolejnych latach. Najpóźniejsza uchwała antysmogowa wchodzi w życie w 2027 r. - dla woj. lubuskiego. Jeszcze trzy województwa nie uchwaliły uchwały antysmogowej, a jedno w swojej uchwale nie wskazało daty, kiedy będzie chciało odejść od kopciuchów. Zostawiamy to w rękach samorządu terytorialnego" - zaznaczył.

Dodał, że rząd chce dążyć do tego, by w Polsce używane były tylko kotły 5. klasy spełniające wymagania ekoprojektu. Jednocześnie przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. w ramach Programu Czyste Powietrze nie będzie można uzyskać dofinansowywania na kotły na węgiel. Wskazał, że udział kotłów węglowych w rynku z roku na rok spada.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - deklaracja

W deklaracji należy wpisać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.

Są dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej, należy mieć profil zaufany albo e-dowód.

Osoby, które nie mogą złożyć deklaracji online, mogą to zrobić w formie papierowej: osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie https://zone.gunb.gov.pl/ w zakładce „Do pobrania”. Deklarację w wersji papierowej do systemu wprowadzi urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA