REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie deklaracji o stosowanych źródłach ciepła krok po kroku

Iwona Romańczuk
Radca prawny, praktyk w zakresie prawa cywilnego, administracyjnego i samorządowego. Specjalizuje się w prawie administracji publicznej, z uwzględnieniem ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami. Autorka publikacji o tej tematyce.

REKLAMA

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która weszła w życie z początkiem tego roku, przewiduje stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Baza będzie grupowała dane z dostępnych już rejestrów, ale też wiele informacji zostanie do niej przekazane po raz pierwszy. Jednym z pierwszych modułów ma być rejestr źródeł ogrzewania i spalania paliw do mocy 1 MW, które teraz nie wymagają zezwolenia.

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do oświadczenia o posiadanych źródłach ciepła i spalania paliw o mocy mniejszej niż 1 MW.

REKLAMA

WAŻNE!

Zgodnie z art. 27g ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (dalej: u.w.t.r.) właściciel lub zarządca budynku lub lokalu składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

W przypadku budynków jednorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku.

W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Mieszkaniec na własną rękę montuje sobie dodatkowe ogrzewanie - kominek, mimo że budynek ma centralne ogrzewanie i jest podłączony do sieci ciepłowniczej. O takich źródłach ogrzewania także trzeba będzie poinformować.

Jak złożyć deklarację

Deklaracje można złożyć w formie papierowej (do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta) albo online - bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez właściwy formularz. W pierwszym przypadku należy wypełnić formularz i dostarczyć go do właściwego dla lokalizacji budynku urzędu gminy.

Deklaracja zawiera m.in. informacje, dotyczące adresu nieruchomości, danych osobowych właściciela oraz liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła.

PRZYKŁAD

Czy obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw dotyczy też firm?

Obowiązek złożenia deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) dotyczy nie tylko właścicieli zarządców budynków mieszkalnych, właścicieli domków letniskowych, ale również zakładów pracy, jeżeli w budynkach lub lokalach firmy eksploatowane są kotły o mocy poniżej 1 MW.

Deklarację składa się bez wezwania, bo obowiązek jej złożenia, termin oraz sposób wynikają bezpośrednio z mocy prawa.

WAŻNE!

Za niezłożenie deklaracji może zostać nałożony mandat przez straż gminną albo organ gminy może skierować zawiadomienie na policję w związku z wykroczeniem, o którym mowa w art. 27h ust. 1 u.w.t.r. (wtedy prowadzi postępowanie policja), lub może złożyć wniosek o ukaranie bezpośrednio do właściwego sądu rejonowego, który nałoży grzywnę.

Jak wypełnić deklarację - procedura krok po kroku

Krok 1 - Budynek i adres

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się przez Profil Zaufany. Następnie należy wybrać opcję: budynek, gdzie powinniśmy wpisać adres nieruchomości. Do wyboru mamy następujące formularze:

A - dla budynków mieszkalnych,

B - dla niemieszkalnych.

REKLAMA

Budynki mieszkalne to: domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne (kamienice, bloki itp.) oraz budynki zbiorowego zamieszkania. Do ostatniej kategorii należą hotele i domy wycieczkowe, pensjonaty, schroniska, internaty, domy dziecka, domy seniorów itp. W domach wielorodzinnych i zbiorowego zamieszkania należy podać liczbę lokali.

W przypadku budynków niemieszkalnych formularz B wymienia różne typy działalności - od piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, garaże, szklarnie, szpitale, biura po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły.

WAŻNE!

Jeżeli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne - to należy wypełnić dwie deklaracje.

Krok 2 - Źródła ciepła

System wyświetli pytanie, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r.

Rejestruje się wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynkach. Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Należy określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy).

Następnie mamy obowiązek podać, jakiej klasy jest kocioł. Tutaj do wyboru jest:

  • ekoprojekt,
  • klasy od 3 do 5,
  • poniżej klasy 3 lub brak informacji.

W przypadku tych kotłów należy również podać, jakie jest stosowane paliwo, czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno.

Rejestracji podlegają też: kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie należy podawać roku produkcji kotła ani jego mocy czy typu.

Co ważne, nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie - jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Krok 3 - Złożenie deklaracji

Na końcu system zapyta, czy na pewno chcemy złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Złożoną deklarację zobaczymy w systemie. Należy wówczas wrócić do początku i wybrać opcję deklaracje złożone.

WAŻNE!

Terminy na złożenie deklaracji

  • Spis ogrzewania ma charakter obowiązkowy. Czas na zgłoszenie działającego źródła ogrzewania wynosi 12 miesięcy od 1 lipca 2021 r.
  • W przypadku nowych źródeł - od momentu ich zainstalowania i pierwszego użycia czas na zgłoszenie wynosi 14 dni i tyle samo przy wymianie ogrzewania na inne.

Jakie grożą kary

Niezłożenie deklaracji w terminie grozi grzywną do 5 tys. zł. Można jej uniknąć, składając deklarację zanim urzędnicy wykryją jej brak. Mamy do tego prawo w ramach tzw. czynnego żalu.

Podsumowanie

Baza ma na celu przede wszystkim dostarczać dokładnych informacji o źródłach ogrzewania, ale ma również posłużyć urzędnikom do poinformowania mieszkańców o programach dotyczących wymiany pieców. Rejestr pieców jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się informacje o budynkach, programach pomocowych, z jakich korzystali mieszkańcy, kontrolach kominiarskich i innych.

🅒 🅟

Podstawa prawna

  • art. 2, art. 27g, art. 27h ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 554 z późn. zm.).

IWONA ROMAŃCZUK

radca prawny, specjalizuje się w prawie administracji publicznej, z uwzględnieniem ochrony środowiska i gospodarki odpadami, autorka publikacji o tej tematyce

Monitor Prawa Ochrony Środowiska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

REKLAMA

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

REKLAMA

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

D. Trump: rozważę wycofanie się z NATO, jeśli Europejczycy nie będą traktować nas uczciwie

Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu - oświadczył prezydent elekt USA Donald Trump w wywiadzie w NBC. Trump powiedział też, że Ukraina może spodziewać się mniejszego wsparcia i że "aktywnie" stara się doprowadzić do końca wojny.

REKLAMA