REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie deklaracji o stosowanych źródłach ciepła krok po kroku

Iwona Romańczuk
Radca prawny, praktyk w zakresie prawa cywilnego, administracyjnego i samorządowego. Specjalizuje się w prawie administracji publicznej, z uwzględnieniem ochrony środowiska, w tym gospodarki odpadami. Autorka publikacji o tej tematyce.

REKLAMA

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która weszła w życie z początkiem tego roku, przewiduje stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Baza będzie grupowała dane z dostępnych już rejestrów, ale też wiele informacji zostanie do niej przekazane po raz pierwszy. Jednym z pierwszych modułów ma być rejestr źródeł ogrzewania i spalania paliw do mocy 1 MW, które teraz nie wymagają zezwolenia.

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do oświadczenia o posiadanych źródłach ciepła i spalania paliw o mocy mniejszej niż 1 MW.

REKLAMA

WAŻNE!

Zgodnie z art. 27g ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (dalej: u.w.t.r.) właściciel lub zarządca budynku lub lokalu składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.

W przypadku budynków jednorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku.

W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Mieszkaniec na własną rękę montuje sobie dodatkowe ogrzewanie - kominek, mimo że budynek ma centralne ogrzewanie i jest podłączony do sieci ciepłowniczej. O takich źródłach ogrzewania także trzeba będzie poinformować.

Jak złożyć deklarację

Deklaracje można złożyć w formie papierowej (do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta) albo online - bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez właściwy formularz. W pierwszym przypadku należy wypełnić formularz i dostarczyć go do właściwego dla lokalizacji budynku urzędu gminy.

Deklaracja zawiera m.in. informacje, dotyczące adresu nieruchomości, danych osobowych właściciela oraz liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła.

PRZYKŁAD

Czy obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw dotyczy też firm?

Obowiązek złożenia deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) dotyczy nie tylko właścicieli zarządców budynków mieszkalnych, właścicieli domków letniskowych, ale również zakładów pracy, jeżeli w budynkach lub lokalach firmy eksploatowane są kotły o mocy poniżej 1 MW.

Deklarację składa się bez wezwania, bo obowiązek jej złożenia, termin oraz sposób wynikają bezpośrednio z mocy prawa.

WAŻNE!

Za niezłożenie deklaracji może zostać nałożony mandat przez straż gminną albo organ gminy może skierować zawiadomienie na policję w związku z wykroczeniem, o którym mowa w art. 27h ust. 1 u.w.t.r. (wtedy prowadzi postępowanie policja), lub może złożyć wniosek o ukaranie bezpośrednio do właściwego sądu rejonowego, który nałoży grzywnę.

Jak wypełnić deklarację - procedura krok po kroku

Krok 1 - Budynek i adres

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się przez Profil Zaufany. Następnie należy wybrać opcję: budynek, gdzie powinniśmy wpisać adres nieruchomości. Do wyboru mamy następujące formularze:

A - dla budynków mieszkalnych,

B - dla niemieszkalnych.

REKLAMA

Budynki mieszkalne to: domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne (kamienice, bloki itp.) oraz budynki zbiorowego zamieszkania. Do ostatniej kategorii należą hotele i domy wycieczkowe, pensjonaty, schroniska, internaty, domy dziecka, domy seniorów itp. W domach wielorodzinnych i zbiorowego zamieszkania należy podać liczbę lokali.

W przypadku budynków niemieszkalnych formularz B wymienia różne typy działalności - od piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, garaże, szklarnie, szpitale, biura po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły.

WAŻNE!

Jeżeli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne - to należy wypełnić dwie deklaracje.

Krok 2 - Źródła ciepła

System wyświetli pytanie, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r.

Rejestruje się wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynkach. Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Należy określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy).

Następnie mamy obowiązek podać, jakiej klasy jest kocioł. Tutaj do wyboru jest:

  • ekoprojekt,
  • klasy od 3 do 5,
  • poniżej klasy 3 lub brak informacji.

W przypadku tych kotłów należy również podać, jakie jest stosowane paliwo, czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno.

Rejestracji podlegają też: kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie należy podawać roku produkcji kotła ani jego mocy czy typu.

Co ważne, nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie - jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Krok 3 - Złożenie deklaracji

Na końcu system zapyta, czy na pewno chcemy złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Złożoną deklarację zobaczymy w systemie. Należy wówczas wrócić do początku i wybrać opcję deklaracje złożone.

WAŻNE!

Terminy na złożenie deklaracji

  • Spis ogrzewania ma charakter obowiązkowy. Czas na zgłoszenie działającego źródła ogrzewania wynosi 12 miesięcy od 1 lipca 2021 r.
  • W przypadku nowych źródeł - od momentu ich zainstalowania i pierwszego użycia czas na zgłoszenie wynosi 14 dni i tyle samo przy wymianie ogrzewania na inne.

Jakie grożą kary

Niezłożenie deklaracji w terminie grozi grzywną do 5 tys. zł. Można jej uniknąć, składając deklarację zanim urzędnicy wykryją jej brak. Mamy do tego prawo w ramach tzw. czynnego żalu.

Podsumowanie

Baza ma na celu przede wszystkim dostarczać dokładnych informacji o źródłach ogrzewania, ale ma również posłużyć urzędnikom do poinformowania mieszkańców o programach dotyczących wymiany pieców. Rejestr pieców jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się informacje o budynkach, programach pomocowych, z jakich korzystali mieszkańcy, kontrolach kominiarskich i innych.

🅒 🅟

Podstawa prawna

  • art. 2, art. 27g, art. 27h ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 554 z późn. zm.).

IWONA ROMAŃCZUK

radca prawny, specjalizuje się w prawie administracji publicznej, z uwzględnieniem ochrony środowiska i gospodarki odpadami, autorka publikacji o tej tematyce

Monitor Prawa Ochrony Środowiska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

REKLAMA

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA