Korzystanie z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym
REKLAMA
REKLAMA
Nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym
PROBLEM
REKLAMA
Starosta, wykonujący zadania administracji rządowej, na podstawie art. 124 i 124a ustawy o gospodarce nieruchomościami prowadzi postępowanie w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Działka, której dotyczy postępowanie, stanowi współwłasność 6 osób, z których dwie osoby nie żyją. Czy zgodnie z art. art. 124a, który wyłącza stosowanie art. 124 ust. 3 - inwestor nie jest zobligowany do przeprowadzenia rokowań nawet z osobami żyjącymi?
RADA
Tak. W postępowaniu w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym brak jest obowiązku przeprowadzenia rokowań, udokumentowania ich i dołączenia dokumentacji z rokowań do wniosku o wydanie decyzji o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Art. 124 ust.3 ustawy o gospodarce nieruchomościami zobowiązuje inwestora do przeprowadzenia z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rokowań i dołączenia dokumentów z przeprowadzonych rokowań do wniosku o wydanie decyzji o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
Natomiast regulujący to postępowanie w stosunku do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym art. 124a u.g.n. wyłącza stosowanie regulacji zawartej w art. 124 ust. 3 u.g.n., co oznacza, że w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym inwestor nie jest zobligowany do przeprowadzenia rokowań ze współwłaścicielami żyjącymi i dołączenia dokumentów z przeprowadzonych rokowań do wniosku o wydanie decyzji o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
Z powyższych przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że w zależności od ustalenia czy nieruchomość, której dotyczy inwestycja ma uregulowany bądź nieuregulowany stan prawny istnieje lub nie, obowiązek przeprowadzenia rokowań i przedłożenia dokumentów z tych rokowań. W przypadku nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości, ustawa takiego obowiązku nie przewiduje.
Odpowiedzi na pytanie czym jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości należy szukać w art. 113 ust. 6 i 7 u.g.n., który wskazuje, że nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym jest nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe oraz gdy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono lub nie zostało zakończone postępowanie spadkowe.
Zgodnie z art. 124a u.g.n. do postępowania w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym stosuje się art. 114 ust. 3 i 4, art. 115 ust. 3 i 4 oraz art. 118a ust. 2 i 3.
Art. 114 ust. 3 u.g.n. stanowi, że w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym obowiązek przeprowadzenia rokowań zastępuje się podaniem przez starostę do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych starostwa powiatowego i przez ogłoszenie w prasie o zasięgu ogólnopolskim informacji o zamiarze ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.
Podstawa prawna:
art. 113 ust. 6 i 7, art. 114 ust. 3, art. 124 ust.3, art. 124a ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 ze zm.).
Dominik Majewski
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA